|

چطور به سلامت کبد کمک کنیم؟

کبد را باید نیروگاه بدن بدانید! نیروگاهی که انجام تمامی کارهای مهم و اساسی را برعهده دارد. اما چطور باید از آن محافظت کنیم؟ چطور سالم بماند؟

لینک کوتاه کپی شد

کبد را باید نیروگاه بدن بدانید! نیروگاهی که انجام تمامی کارهای مهم و اساسی را برعهده دارد. از جمله مهم‌ترین این کارها باید به تولید کلسترول، پروتئین و البته صفرا اشاره کرد که در نهایت به تامین و ذخیره انواع ویتامین، مواد معدنی و کربوهیدرات ختم خواهد شد. کبد به راحتی مواد سمی همچون الکل، داروها و موادی که براساس سوخت و ساز تولید شده‌اند را تجزیه می‌کند. از همین‌رو سالم نگه داشتن کبد مهم‌ترین وظیفه شماست! درواقع سلامتی شما وابسته به سالم ماندن کبد است!

حال به اهمیت نقش کبد در زندگی‌تان پی بردید؟ اما سوال اینجاست؛ چطور میتوانیم به سلامتی کبد کمک کنیم؟ مصرف چه غذاهایی در این سالم ماندن پررنگ است و از کدام مواد غذایی باید دوری کنیم؟

قهوه

*قهوه

به عقیده بسیاری؛ نوشیدن قهوه برای سلامتی مضر است. اما بهتر است این باور را همین الان دور بریزید. قهوه از جمله بهترین نوشیدنی‌ها و مواد مفید برای کبد است. تحقیقات نشان داده؛ با نوشیدن قهوه میتوانید از کبد در برابر بیماری‌ها محافظت کنید. این مسئله حتی درخصوص افرادی که از مشکل کبدی رنج میبرند نیز صدق می‌کند.

از طرفی شما با نوشیدن قهوه احتمال ابتلا به سیروز کبدی را کاهش خواهید داد.

چای-سبز

*چای

این مسئله برهیچکس پوشیده نیست که چای فواید زیادی را با خود به همراه دارد. از طرفی چای نقش بسیار مفیدی هم در سلامتی کبد دارد. براساس تحقیقات دانشمندان ژاپنی، نوشیدن 5 تا 10 فنجان، چای سبز در روز میتواند نشانه‌های کبد سالم را افزایش بدهد.

چای سبز همچنین در کاهش استرس اکسیداتیو (غلبه‌ی رادیکال‌های آزاد بر دفاع آنتی‌اکسیدانی بدن) و کاهش تجمع چربی در کبد مؤثر است.

آب-انگور

*انگور

انگور سرشار از مواد مغذی‌ست که شناخته‎شده‌ترین این مواد رستراترول نام دارد که برای سلامتی بسیار مفید است. براساس تحقیقات انجام شده بر روی حیوانات، انگور و حتی آب انگور در سلامتی کبد موثر است. با مصرف انگور میتوانید التهاب کبد را کاهش دهید و از آسیب آن جلوگیری به عمل آورید و آنتی اکسیدان موجود را افزایش ببخشید.

آب-لبو

*آب لبو

آب لبو دوست دارید؟ آب لبو سرشار از نیترات‌ها و آنتی اکسیدان‌هایی به نام بتالین است. این انتی اکسیدان در تامین سلامت قلب و همچنین کبد بسیار تاثیرگذار است.  آب لبو از کبد در برابر آسیب اکسایش و تورم محافظت می‌کند. این ماده آنزیم‌های سم‌زدای طبیعی را هم افزایش می‌دهد. اما آزمایش‌ها بیشتری باید روی انسان‌ها انجام شوند.

 

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی