|

چرا ماست خونگی شل و بی مزه می شود؟!

طرز تهیه ماست خانگی؛ فوت و فن های درست کردن یه ماست سفت و خوشمزه

درست کردن ماست در ظاهر کار سختی است اما در واقع اصلا سخت نیست فقط لازمِ که یک سری نکات را رعایت کنید.

لینک کوتاه کپی شد
2

گروه آشپزی- ماست، سالاد، زیتون پروره، انواع ترشی، سبزی خوردن و ... جزء مخلفاتی هستند که معمولا با غذا سرو می شوند در این بین ماست به دلیل خواص زیادی که دارد از اقبال بیشتری برخوردار بوده و تقریبا به پای ثابت سفره ایرانی ها تبدیل شده است.

به گزارش «شایانیوز»، درست کردن ماست در ظاهر کار سختی است اما در واقع اصلا سخت نیست فقط لازمِ یک سری نکات را رعایت کنید و اینکه ماست زدن نیاز به تجربه دارد ممکنِ بار اول همه نکات را رعایت کرده باشید اما به نتیجه مطلوب نرسید اما بعد از چند بار امتحان کردن تبدیل به متخصص ماست زدن می شود.

مواد اولیه لازم برای تهیه ماست خانگی

شیر پر چرب 1 لیتر

ماست 2 قاشق غذاخوری

نمک 1/2 قاشق چایخوری (اختیاری)

طرز تهیه ماست خانگی

1- ابتدا شیر را داخل قابلمه ای بریزید که گنجایش آن از شیر بیشتر باشد بگذارید جوش بیاید بعد حرارت را کم کنید اجازه دهید حدود 20 دقیقه ریز جوش بزند تا آب آن تبخیر شود تبخیر شدن آب شیر باعث می شود در نهایت ماست سفت تری داشته باشید. ماستی که قرار است مایه شیر باشد را از یخچال خارج کنید تا با محیط هم دما شود همیشه وقتی ماست درست می کنید مقداری از آن را نگه دارید تا دفعه بعد که خواستید ماست بزنید از اون ماست مایه بزنید. 

2- اجازه دهید شیر کمی خنک شود سردی آن باید طوری باشه که وقتی انگشتتان را داخل ظرف شیر می زنید نه آنقدر داغ باشد که دستتان بسوزد و نه سرد باشد. اگر شیر سرد شده باشد ماست شل می شود اگر داغ باشد ماست آب می اندازد.

97ab94ae-b9c9-40ba-9b51-35385b6d1efb-2016-0426_how-to-make-yogurt-without-a-recipe_james-ransom-004

3- حالا باید مایه ماست را آماده کنید برای این منظور ماستی که هم دمای محیط شده را در یک کاسه با مقداری شیر مخلوط کنید قبل از اضافه کردن شیر نمک را به ماست اضافه کنید. ظرفی که می خواهید ماست را در آن درست کنید روی یک پارچه ضخیم بگذارید دور ظرف را هم پارچه بپیچید نصف شیر جوشیده را داخل ظرف بریزید بعد مایه ماست را اضافه کنید هم بزنید سپس بقیه شیر را اضافه کنید روی ظرف یک پارچه نازک قرار دهید اجازه دهید 4 تا 5 ساعت بماند بعضی ها روی ظرف شیر پتو می اندازند غافل از اینکه گرمای بیش از حد باعث می شود شیر بریده شود و آب بندازد.

4- برای اینکه متوجه شوید ماست آماده شده یا نه یک خلال دندان را وسط ظرف ماست قرار دهید اگر ایستاد ماست آماده است اما اگر افتاد یعنی ماست نگرفته و نیاز به استراحت بیشتری دارد وقتی که ماست آماده شد ظرف را بدون حرکت برای چند ساعت داخل یخچال بگذارید در ظرف را نگذارید تا کاملا خنک شود اگر در را بگذارید عرق می کند و باعث می شود ماست آبکی شود.

فوت و فن‌های تهیه ماست خانگی 

برای تهیه ماست از شیری استفاده کنید که مواد نگهدارنده نداشته باشد.

برای درست کردن یک ماست سفت و خوب باید از مایه ماست خانگی باکیفیت استفاده کنید.

دمای ظرفی که شیر را برای درست کردن ماست داخل آن می‌ریزید باید هم دمای محیط باشد.

اگر مایه ماست از این مقدار بیشتر باشد ماست ترش و رقیق می‌شود و خودش را خوب نمی‌گیرد.

اگر دمای شیر پایین باشد یا موقع اضافه کردن مایه خیلی هم بزنید ماست کش دار می شود.

 ترش شدن ماست به خاطر دمای بالای شیر، تازه نبودن مایه و زیاد بودن مایه ماست است.

 بی‌مزگی ماست به علت کم‌ بودن دمای شیر، تازه بودن مایه ماست و زیادی شیرین بودن مایه ماست است.

ظروف سفالی یا لعابی آب ماست را بهتر جذب می‌کنند؛ بنابراین اگر ظرف سفالی یا لعابی در دسترس دارید از آن استفاده کنید.

 اگر ماست آب انداخت و تکه‌تکه شد یعنی شیر زیاد داغ بوده یا ماست خیلی سرد بوده یا مایه ماست کمتر از مقدار لازم بوده است.

قبل از این که از مایه ماست استفاده کنید مطمئن شوید که مایه شیرین باشد در غیر این صورت ماستی که به دست می‌آید شیرین نخواهد بود.

اگر داخل ماستی که گرفته قبل از سرد شدن کامل قاشق بزنید یا تکان دهید آب می اندازد پس برای اینکه ماست آب نیندازد باید چندین ساعت و ترجیحا یک روز در یخچال بماند تا خودش را کامل بگیرد.

اگر ماست شور شد بهترین راه حل این است که آن را داخل یک کیسه پارچه ای تمیز بریزید، سر کیسه را گره بزنید و از یک جایی آویزان کنید یک ظرف زیر آن قرار بدهید تا آب اضافی آن خارج شود.

IMG_20211102_151801 (1)

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی