|

"خشکی واژن" پدیده شایع و البته آزاردهنده برای خانم ها

خشکی واژن از موضوعات شایع در بین خانم‌هاست که شاید در مدت کوتاهی برطرف بشه اما تو همان زمان اندک بسیار آزاردهنده‌ست! میخواین درمانش کنین؟

لینک کوتاه کپی شد
1

شایانیوز- خشکی واژن از جمله موضوعات شایع در بین خانم‌هاست که شاید در مدت کوتاهی برطرف بشه اما تو همان زمان اندک بسیار آزاردهنده‌ست! حتی احتمال عفونت واژنی‌رو زیاد میکنه. پس در صورت مشاهده این وضعیت نه تنها باید به دنبال درمان باشیم، بلکه باید علتش‌رو هم پیدا کنیم.

اگر از این مشکل رنج میبرین، این مقاله‌رو دنبال کنین. قصد داریم توضیحات کاملی براتون شرح بدیم.

علت و عوارض خشکی واژن

منظور از خشکی واژن چیست؟

خشکی واژن معمولا یک اتفاق موقتی اما شایع در بین خانم‌هاست که به دلایل مختلفی به وجود میاد. هر چند جای هیچگونه نگرانی نیست اما به عنوان یک مشکل و مسئله آزاردهنده باید برطرف بشه! بطور معمول دیواره واژن از یک لایه نازک و مرطوب پوشیده شده که این رطوبت با ایجاد Ph مناسب به اسپرم اجازه میده تا در اون محیط زنده بمونه و حرکت کنه! از طرفی این ترشحات، دیواره واژن‌رو روان میکنه تا اصطکاک حین رابطه جنسی کاهش پیدا کنه.

معمولا با افزایش سن زنان و همچنین تغییرات هورمونی، دیواره واژن نازک میشه و سلول‌های ترشح‌کننده کم میشن و در نتیجه خشکی واژن به وجود میاد. البته حواستون باشه تنها دلیل خشکی واژن در تغییرات هورمونی خلاصه نمیشه.

علت خشکی واژه چیه؟

اصلی‌ترین علت خشکی واژن، کاهش سطح استروژن هستش. بدن زنان با افزایش سن، استروژن بسیار کمتری‌رو تولید میکنه که به منظور پایان قاعدگی و شروع یائسگیه.

استروژن از جمله هورمون‌های ضروری برای حفظ سلامت بافت واژن محسوب میشه که مستقیما از تخمدان‌ها ترشح میشه. این هورمون‌ها نه تنها بر ویژگی‌های زنانه مثل رشد سینه و ایجاد شکل بدن تاثیر داره، بلکه به حفظ روانسازی طبیعی و انعطاف‌پذیری واژن نیز کمک میکنه.

با توجه به این توضیحات؛ هر چقدر که میزان استروژن کمتر باشه، پوشش واژن نازک‌تر میشه، انعطاف‌پذیریشو از دست میده و خشکی واژن به وجود میاد!

خانم‌هایی که در معرض یائسگی قرار دارن اگر در حین برقراری رابطه جنسی، از مرطوب کننده و یا روان‌کننده استفاده نکنند، با ناراحتی، خونریزی و حتی ترک پوستی مواجه میشن.

علت و عوارض خشکی واژن

عوارض خشکی واژن

تا اینجا سعی کردیم درخصوص علت و دلایل تاثیرگذار بر خشکی واژن صحبت کنیم. اما آیا از عوارضی که این مشکل با خود به همراه داره، خبر دارید؟ بیایید کمی بیشتر بدونیم:

  • درد
  • سوزش
  • کاهش میل جنسی
  • خونریزی حین رابطه جنسی
  • مقاربت دردناک
  • افزایش احتمال عفونت در قسمت وازن و مجاری ادرار که از بین نمیرود
  • سوزش یا خارش

حواستون باشه؛ خشکی واژن ناراحتی نیست که نشه درمانش کرد. فقط باید در زمان مناسب به پزشک مراجعه کنین.

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی