|

ترفندای خونگی واسه تمیز کردن شومینه؛ دوده زده و لَکش مووونده؟ این روشا حلال مشکلن!

تو این سرمای زمستون با توجه به اینکه شومینه ها خیلی ازشون استفاده میشه، خب خیلیم دوده پیدا میکنن که با چند ترفند جذاب میتونید محوشون کنید.

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز- دیگه کم کم ماه اول زمستون رو داریم تموم میکنیم و میریم واسه دومین ماه از این فصل قشنگ. البته که جدا از برف و قشنگیاش سرما هم اذیت کنندس که خب باید براش راه حل پیدا کرد. همه ما میدونیم که تو خونه اولین قدم لباس گوشیدن مهمه و بهتره که تا جای ممکن و تا جایی که راحت هستیم لباس گرم بپوشیم، اما تو همه خونه ها بالاخره وسیله های گرمایشی مختلفی هست که یکیش شومینست! شومینه علاوه بر زیبایی خوووب گرمایی به خونه میده ولی خب دردسرای خودش رو هم داره که اصلی ترینش دوده های چسبیده به جاهای مختلفه.

برای تمیز کردن این دوده ها اصلا نگران نباشید چرا که ما اینجاییم! برای تمیز کردن شومینه ابتدا باید خاکستر های داخل شومینه رو جمع کنید که البته این حرکت برای شومینه های گازسوز چندان نیاز نیست چرا که خاکستر خاصی ندارن. مرحله دوم بعد از جارو کردن خاکستر ها به آرامی، لکه های به وجود اومده بر روی سطوح هستش که باید با دستمال مرطوب پاک کنید. اما اگه علاقمندین تا خیلییی تمیز بشه و به روز اولش برگرده، پس از این ترفندای جذاب غافل نشیدددد!

lewfrench-fireplace7

جوش شیرین حلال هررر مشکل!

یکی از روشای خیلی پر استفاده و کار راه بنداز برای تمیز کردن سطوح مختلف استفاده از جوش شیرین هستش که خب برای شومینه بهتره که به میزان مساوی جوش شیرین رو به همراه مایع دستشویی و یا ظرفشویی مخلوط کنید تا ترکیبی خمیری درست شه. مثلا سه قاشق جوش شیرین و سه قاشق مایع ظرفشویی.

مرحله بعد از ساخت و ساز، اینه که با کمک یک فرچه و یا برس بر روی قسمت سیاهی دیوار بکشید.

Fireplace-firebrick-2

تمیز کردن دوده های عزیز با استفاده از کرم تار تار

ابتدا خوبه که برای درست کردن محلول شوینده دوده با ترکیباتش آشنا بشیم: کرم تارتار، آب، سرکه سفید، جوش شیرین، مایع ظرفشویی یا دستشویی.

خانوم و یا آقای خونه، برای اولین قدمتون کرم تار تار رو با مقداری آب مخلوط کنید تا خمیری شکل بشه و خب از لحاظ اندازه ای هم دو قاشق تار تار برای یک شومینه کافیه. بعد با یه اسفنج از ساخته خمیری و لطیف خود بر روی قسمت های دوده ای بکشید که خب اگه میزان دوده ها زیاد هستند شما هم مخلوط بیشتری رو تهیه کنید.

بعد از کشیدن ترکیب عزیز بر روی قسمت مورد نظر، اونجارو با آب تمیز کنید و اگر باز هم نیاز به این کار بود و لکه ها به خوبی پاک نشد دوباره امتحان کنید.

DIY-A-Faux-Fireplace-In-Your-Wooden-House-Bedroom

لکه های دوده شومینه خیلیییی سرسخته؟ این ترکیب آلودگی رو قورت میده عجیب

اما میرسیم به راه حل سوم که مناسب دوده های به شدت سر سخته و با تمیز کردن های معمولی نمیره که نمیره! ترکیب تری سدیم فسفات و آب یکی از قوی ترین پاک کننده‌ها برای لکه های شومینه می باشد که برای استفاده از این محلول حتما باید از دستکش و عینک و ماسک استفاده کنید.

برای ساخت این ترکیب یک چهارم فنجان تری سدیم فسفات را با هفت و نیم لیتر آب گرم قاطی کنید. این محلول میتونه آسیب جدی به پوست شما بزنه پس حتمااا به نکات گفته شده توجه داشته باشین. اما بریم برای مرحله بعد که باید یک برس سفت رو دستتون بگیرین و با حالت دورانی بر روی لکه بکشید. این ماده با ترکیب دوده ایجاد کف میکنه و باعث میشه تا در نهایت دوده پاک و پاکیزه بشه و البته محووو! ناگفته نمونه برای محل هایی که نقش و کنده کاری هستش بهتره که از برس های کوچیکتر استفاده بشه. این حرکت رو چند باری تکرار کنید و مراقب باشید که نیازی نیست برس رو محکم بکشید چون ممکمه به نقش و سنگ آسیب بزنه.

Untitled

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

تفریح و سرگرمی

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی