|

تحریم های غیرهسته ای لغو نمی شوند

واشنگتن: برجام مانع اعمال تحریم‌های غیرهسته‌ای علیه ایران نمی‌شود

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته بازگشت به توافق هسته ای، به هیچ وجه مانعی برای وضع مجدد تحریم‌های غیرهسته ‌ای علیه ایران ایجاد نخواهد کرد.

لینک کوتاه کپی شد
شایانیوز- یک مقام دولت آمریکا در اظهاراتی ادعا کرده است که بازگشت مجدد به توافق هسته ای به هیچ وجه مانعی برای وضع تحریم ‌های غیر هسته ای جدید علیه تهران نخواهد بود. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری ادعا کرده است که بازگشت به توافق هسته ای، به هیچ وجه مانعی برای وضع مجدد تحریم‌های غیرهسته ‌ای علیه ایران ایجاد نخواهد کرد. 
 
ند پرایس در ادامه افزود: دولت بایدن تحریم‌ های وضع شده به دلیل حمایت از تروریسم را لغو نخواهد کرد. وی گفت: واشنگتن برای بازگشت به توافق هسته ای ایران تنها باید تحریم‌ هایی را که با این توافق ناسازگار است لغو کند. این در حالی است که دولت دونالد ترامپ بعد از خروج از توافق هسته ای در سال 2017، علاوه بر بازگرداندن تحریم‌ های لغو شده ذیل برجام، برخی از اشخاص و نهادهای ایران را که پیش از این به بهانه‌های هسته‌ای در فهرست تحریم قرار گرفته بودند را با اتهامات دیگری مثل تروریسم یا سلاح‌های کشتار جمعی در فهرست تحریم قرار داد. هدف اصلی دولت ترامپ سخت تر کردن بازگشت دولت بعدی آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران بود. 
 
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه اظهار داشت: اگر ایالات متحده به توافق هسته ای برگردد باز هم ایران را در سایر زمینه ها مثل فعالیت‌های منطقه‌ای، حقوق بشر و تروریسم تحت فشار قرار خواهد داد. وی گفت: اگر به مرحله ای برسیم که هر دو طرف پایبندی‌شان به توافق هسته ای را از سر بگیرند و ایران بار دیگر پایبندی اش به محدودیت های برجام را اثبات کند و قرار باشد ما هم تحریم‌های ناسازگار با برجام را رد کنیم، باز هم ما ایران را بابت رفتارهایش در حوزه‌ای دیگر- تروریسم، حمایت از متحدان منطقه‌ای و نقض حقوق بشر- پاسخگو خواهیم کرد.
 
ند پرایس افزود: از جمله ابزارهایی که برای انجام این کار در اختیار داریم، تحریم‌ها هستند. هیچ بندی در برجام نیست که استفاده از تحریم‌ها جهت رسیدگی به آن حوزه‌ها را ممنوع کند و ما سیاست پاسخگو کردن تهران را ادامه خواهیم داد. وی در ادامه درباره روند مذاکرات وین نیز گفت: چالش‌های بزرگی در این مذاکرات وجود دارند که باید برطرف شود. همان‌طور که شنیده‌اید ارزیابی ما این است که چالش‌های مهمی هستند که باقی مانده‌اند و شکاف عمیقی بین جایی که ایرانی‌ها هستند و جایی که ما فکر می‌کنیم باید باشند تا به برجام پایبند شوند، وجود دارد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها