|

بحران کرونا و قطعی برق در کشور؛

سختی‌های ناشی از کرونا با قطعی برق مردم را کلافه کرده است

در روزهای گذشته با آغاز موج پنجم کرونا، فعالیت بسیاری از اصناف تعطیل و محدودیت‌های جدیدی وضع شده است.

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز- این روزها بحران‌ها و مشکلات مختلف، زندگی شهروندان ایرانی را تحت تاثیر قرار داده و زندگی آن‌ها را سخت‌تر کرده است. اما اخیرا این سختی‌ها با آغاز موج جدید کرونا و قطعی گسترده برق شدیدتر شده و موجب شده که حال مردم خوب نباشد. طی هفته گذشته با افزایش تعداد مبتلایان به کرونا و به تبع آن بالا رفتن جان‌باختگان ناشی از کرونا، مسئولان خبر از آغاز موج پنج کرونا در کشور دادند. به دنبال آغاز موج پنجم کرونا و قرمز شدن وضعیت بسیاری از شهرهای کشور از جمله تهران، محدودیت‌های جدید وضع و دستور تعطیلی بسیاری از اصناف و کسبه صادر شد. البته این بار اصناف و کسبه به تعطیلی‌های جدید اعتراض کرده‌اند.

خسارت به اصناف و بیکاری در اثر تعطیلات کرونا

قاسم نوده فراهانی، رئیس اتاق اصناف تهران طی نامه‌ای به استاندار تهران، به وضعیت اقتصادی نامناسب اصناف اشاره کرده و نوشته است: «شرایط اقتصادی صاحبان صنوف و خانواده‌های آن‌ها به مرحله‌ای از بحران و آسیب‌های مختلف رسیده است که دیگر امکان تعطیلی واحدهای صنفی برای فعالان اقتصادی  ممکن نیست. صاحبان صنوف و بازاریان می‌گویند نباید بار همه مشکلات و آسیب‌های ویروس کرونا بر دوش آن‌ها باشد و محدودیت‌ها باید شامل نهادها هم بشوند.»

از طرف دیگر نوده فراهانی در گفتگویی با ایلنا به آسیب‌های مالی تعطیلی‌ دو هفته‌ای اخیر برای اصناف اشاره و تاکید کرده است: «حتما با این تعطیلی به اصناف خسارت وارد می‌شود، واحدهای صنفی در این مدت باید پول مغازه و کارکنان و دیگر مخارج را تامین کنند ولی درآمد ندارند. ما در تعطیلی‌های قبلی اصناف که به آن‌ها خسارت وارد شده بود با میزان خسارت به نهادهای مختلف اعلام کردیم ولی کسی توجهی نکرد و اقدامی هم انجام نشد. در دو هفته پیش‌رو هم حتما به اصناف خسارت وارد می‌شود ولی مشخص نیست که کمکی به آن‌ها شود.»

البته یکی از تبعات تعطیلی‌های مکرر اصناف بیکار شدن تعداد زیادی از کارگران و کارکنان آن‌هاست که بر آمار بیکاری و فقر در جامعه می‌افزاید. محمدباقر مجتبایی، دبیرکل اتاق اصناف ایران قبلا در مصاحبه با یکی از رسانه‌ها برآورد کرده بود در هر دوره از تعطیلات اصناف در وضعیت قرمز کرونایی سه میلیون نفر در این ایام بیکار می‌شوند که رقم قابل توجهی است.

از دیگر تبعات اوج‌گیری شیوع کرونا و آغاز موج پنجم آن اختلال در آزمون‌های سراسری و به تعویق افتادن آن‌هاست که موجب استرس زیادی برای دانشجویان و دانش‌آموزان می‌شود. طی هفته اخیر با شیوع موج جدید کرونا، آزمون جامع دوره دکتری تخصصی دانشگاه آزاد و آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی به تعویق افتاده‌اند. 

قطعی برق مشکلات مردم را دوچندان کرده است

در هفته جاری هم قطعی برق در روزهای گرم تابستان بر مشکلات ناشی از کرونا و بحران‌هایش اضافه شده و مردم کشور را به شدت فشار قرار داده است. قطعی برق که در برخی مناطق موجب از کار افتادن پمپ‌ها و قطعی آب هم شده و حتی باعث تجمعات اعتراضی مردم در جلوی ادارات برق استان گلستان شده است. از طرفی محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس هم به قطعی برق واکنش نشان داده و در صفحه توئیتر خود نوشت: «قطعی مکرر برق در سراسر کشور و مختل شدن زندگی و کسب و کار مردم نیازمند تدبیر و مدیریت است؛ اگر افزایش مصرف مازاد تقاضا به هر دلیلی در کوتاه مدت جبران نمی‌شود، لااقل به برنامه اعلام شده خاموشی‌ها پایدار باشید تا مردم بتوانند مشکلات را تدبیر کنند. مردم از این بی‌برنامگی کلافه شده‌اند.»

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق روز شنبه درباره علت قطعی برق به خبرنگاران گفت: «ظرفیت قابل تولید نیروگاه‌ها حدود 54 هزار مگاوات و نیاز مصرف برق به 65 هزار مگاوات رسیده است. روز شنبه هم همین اتفاق افتاد و ما به دلیل محدودیت در تامین برق مجبور به خاموشی بدون برنامه‌ریزی شدیم. با افزایش دمای هوا و همچنین افزایش میزان تقاضا احتمالا تا آخر هفته باز هم مجبور به اعمال خاموشی‌های برنامه‌ریزی شده هستیم.»                                    

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها