|

در پی واکنش یک خیر به بحران بی‌آبی در خوزستان؛

انتقادات از اقدام نرگس کلباسی برای خرید آب معدنی

یک خیر شناخته شده برای حل بحران آب در خوزستان از مردم خواست برای خرید آب معدنی و ارسالش به خوزستان، به حساب وی پول واریز کنند.

لینک کوتاه کپی شد

کم شدن میزان بارش‌ها در سال گذشته موجب کاهش منابع آبی در استان خوزستان شده و کم‌آبی در این استان را به نقطه بحرانی رسانده است. فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی پر از عکس‌ها و فیلم‌هایی از رودخانه خشک شده کارون و گاومیش‌هاییست که از تشنگی در لجن‌های هورالعظیم دست و پا می‌زنند. از طرف دیگر گرمای شدید این روزها در خوزستان با کمبود و قطعی برق همراه شده و فشارها بر مردم این استان را چندین برابر کرده است.

بحرانی بی‌آبی در خوزستان؛ عده‌ای برای مردم خوزستان آب معدنی فرستادند

همه عوامل فوق در هفته اخیر دست به دست هم داد و موجب اعتراضات خیابانی مردم در برخی شهرهای خوزستان شد. از طرفی کاربران در شبکه‌های اجتماعی به وضعیت استان خوزستان واکنش نشان دادند و با هشتگ‌هایی مانند #خوزستان تنها نیست یا #خوزستان آب ندارد به حمایت از مردم این خطه از کشورمان پرداختند.

البته غیر از کاربران شبکه‌های اجتماعی، تعدادی از خیرین کشور هم به فکر کمک به مردم خوزستان و رفع مشکل بی‌آبی در آن افتادند. نرگس کلباسی که جزو خیرین شناخته شده کشور است تصمیم گرفت با خرید آب معدنی و فرستادنش برای مردم خوزستان به حل بحران کمک کند. وی با انتشار فراخوانی در اینستاگرام خود از مردم خواست برای خرید آب معدنی و تانکر آب به حسابش پول واریز کنند. طی 13 ساعت مبالغ واریزی به حدود دو میلیارد و نهصد میلیون تومان رسید و خانم کلباسی مقدار زیادی آب معدنی و تانکر آب خرید و آن‌ها را روانه خوزستان کرد.

انتقاد از خرید و ارسال آب معدنی به خوزستان برای حل بحران آب

اقدام نرگس کلباسی در خرید آب معدنی و ارسالش به خوزستان با انتقادات زیادی از سوی کاربران در فضای مجازی به ویژه خوزستانی‌ها روبرو شد. کاربری خوزستانی به خرید آب معدنی برای استانش این‌گونه واکنش نشان داد: «با تشکر از همدردی شما با مردم مظلوم و محروم خوزستان، به آگاهی می‌رسانیم که ما آب معدنی و تانکر ذخیره آب نمی‌خواهیم. حقابه کامل کشاورزی و محیط زیستی را می‌خواهیم. مشکل خوزستان ناشی از پروژه‌های غیرقانونی انتقال آب از سرشاخه رودخانه‌ها و آب دزدی در بالادست رودخانه‌ها از سوی مافیای آب است.»

کاربر دیگری خرید آب معدنی برای خوزستان را فقط پاک کردن صورت مسئله دانست و نوشت: «دو میلیارد و 895 میلیون و 725 هزار تومن دادید به نرگس کلباسی که 8 هزار تا آب معدنی بخره برای پاک کردن صورت مسئله بی‌آبی خوزستان؟!! شما را چه می‌شود هموطن؟» کاربر دیگری هم توییت کرد: «جدی یه عده تو اینستا دارن پول جمع میکنن آب معدنی بفرستن خوزستان. یعنی اینقدر نمیفهمن که اینجا سیل و زلزله نیومده. این مشکل دایمیه. تا کی میخوای بطری بطری آب بدی دست این مردم؟»

این ماجرا بار دیگر یادآور معضلات سازمان‌های خیریه مردم‌نهاد در کشور و اقدامات غیرکارشناسی آن در بحران‌های مختلف است که موجب هدررفت پول‌های کلان بدون دستیابی به یک نتیجه خاص می‌شود. پیش‌تر در زلزله استان کرمانشاه هم کمک‌های مردمی کلانی از سوی خیرین و سلبریتی‌ها جمع‌آوری شد و بخش زیادی از این کمک‌ها یا به دست زلزله‌زده‌ها نرسید یا برای حیف‌ومیل شد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها