|

موشک فضایی چین (لانگ مارچ ۵ بی) کجا ممکن است سقوط کند؟

چین می‌گوید احتمال خسارت بسیار بعید است. محل احتمالی سقوط قطعات موشک منطقه وسیعی را در بر می‌گیرد.

لینک کوتاه کپی شد

موشک ۲۰ تنی لانگ مارچ ۵ بی به‌قدری بزرگ است که برخی از بخش‌های آن احتمالا سالم روی زمین خواهد افتاد؛ اما تعیین دقیق محل سقوط امکان‌پذیر نیست.

هفته‌ی گذشته، چین قطعه‌ی اصلی ایستگاه فضایی بعدی خود را با موفقیت به مدار زمین پرتاب کرد. از آن زمان تاکنون، بوستر پرتابگر این قطعه درحال گردش در مداری ناپایدار بوده و سازمان‌های ردیاب مختلف اشاره می‌کنند که ممکن است در حرکتی کاملا کنترل‌نشده روی زمین سقوط کند.

این سقوط به احتمال زیاد برفراز اقیانوس رخ خواهد داد؛ اما هیچ تضمینی وجود ندارد که موشک چینی برفراز ناحیه‌ای پرجمعیت به جو زمین بازنگردد.

_118413752_chinese_rocket_640-nc

موشک فضایی لانگ مارچ بی ۵ چین

چین: "خطر بسیار بعید است"

دولت چین خطر ناشی از قطعات موشک در حال سقوط را که در روزهای آینده به جو زمین وارد می‌شود رد کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور در پاسخ به خبرنگاران گفته است، این مسئله که این قطعات بتوانند صدمه و خسارتی بزنند "بسیار بعید" است.

به گفته این سخنگو قطعات این موشک در هنگام ورود دوباره به جو زمین سوخته و منهدم خواهند شد.

اما کارشناسان هوافضا نسبت به ورود بدون کنترل قطعات این موشک به جو زمین هشدار داده‌اند.

جاناتان مک‌دویل، اخترفیزیکدان از دانشگاه کمبریج طراحی این موشک را ‌"سهل‌انگارانه" نامیده و گفته است که با "استانداردهای امروزی مطابقت ندارد".

 

قطعات موشک ممکن است کجا اصابت کنند؟

قطعات این موشک می‌توانند بر پایه تخمین‌ها درمنطقه‌ای نامشخص بین ۵ / ۴۱ درجه عرض جغرافیایی شمالی و ۵ / ۴۱ درجه عرض جغرافیایی جنوبی باشد.

در قاره اروپا این منطقه بخش‌هایی از اسپانیا، ایتالیا، یونان و پرتغال را شامل می‌شود. به این مجموعه باید مناطقی از آمریکای شمالی و جنوبی و جنوب آسیا و همه آفریقا و همچنین مناطقی در استرالیا را افزود.

_118408416_chinese_rocket_falling_map_41_640-nc

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها