|

چند خبر تازه از رتبه بندی معلمان امروز چهارشنبه 13 اردیبهشت

آئین‌نامه رتبه‌بندی معلمان نیازمند اصلاح است و مجلس و دولت این موضوع را پیگیری خواهند کرد.

لینک کوتاه کپی شد

رتبه بندی معلمان این روزها لحظات پرفراز و نشیبی را طی می کند و هر چند هزینه گزافی را به همراه خواهد داشت اما همچنان در مسیر خود با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند. در این گزارش اندیشه معاصر به برخی اصلاحات و هزینه های این گزینه مهم پرداخته است.

 به گزارش «شایانیوز» به نقل از اندیشه معاصر؛ قاسم احمدی لاشکی بعد از ظهر دوشنبه در دیدار با فرهنگیان شهرستان آباده، بیان کرد: در دهه‌های اخیر تصمیمات خلق الساعه برخی دولت‌ها، آموزش و پرورش را با چالش روبرو کرده است.

احمدی لاشکی اظهار کرد: در تخصیص بودجه به آموزش و پرورش مجلس می‌توانست بهتر عمل کند. در اثنای اجرای رتبه بندی بیش از ۶ هزار حکم برای معلمان صادر شد و دولت کار خطیر و سنگینی انجام داد که باید شکرگزار بود.

عضو شورای معاونان وزارت آموزش و پرورش افزود: طبیعی است کار به این بزرگی با ایراداتی همراه باشد لذا در ادامه مسیر اصلاح انجام خواهد شد. از این رو آئین نامه رتبه بندی نیازمند اصلاح است لذا مجلس شورای اسلامی و دولت باید این موضوع را پیگیری کنند.

احمدی لاشکی افزود: بیش از ۴ هزار نیروی اداری در آموزش و پرورش فعالند که مشمول رتبه بندی نشدند لذا باید با اصلاح نظام رتبه بندی مشکل این افراد را حل کنیم و دانش آموزان ما در المپیاد‌های علمی جهانی خوش درخشیدند که این نتیجه تلاش همین معلمان متعهد ما بود.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش بر آشنایی معلمان با تربیت کودک تاکید و عنوان کرد: معلمان باید در دوره‌های ضمن خدمت مشارکت کنند و خود را به علم روز مجهز کنند.

احمدی لاشکی اظهار کرد: در حوادث اخیر دشمن به تعطیلی مدارس کمر بسته بود، اما معلمان تمام قد در برابر دشمن در خط مقدم ایستاد لذا این معلم باید از سوی جامعه تکریم شود.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش افزود: همه اقشار جامعه مدیون و نیازمند معلم هستند هرچند معلمان دارای مشکلاتی به ویژه در بخش معیشتی هستند، اما هنگام انجام وظیفه تنها به تربیت خوب دانش آموزان می‌پردازند.

اجرای نظام رتبه‌بندی معلمان برای دولت ۳۸ هزار میلیارد تومان هزینه داشت

سیدمحمد حسینی، معاون پارلمانی رئیس جمهور در جمع دانشجویان دانشگاه فرهنگیان کرج و به مناسبت روز معلم، ضمن تبریک روز گرامیداشت مقام معلم به دانشجومعلمان، اظهار کرد: شاید این سوال برای شما مطرح باشد که چرا باید روز شهادت مفتکر شهید، مطهری، به عنوان روز معلم انتخاب شود. رهبر انقلاب امروز در جمع معلمان نکته‌ای را مطرح کردند که شهید مطهری همه آن خصال ارزنده‌ای که یک معلم تراز انقلاب اسلامی باید داشته باشد، شهید مطهری داشت.

اجرای نظام رتبه بندی

حسینی با بیان اینکه شهید مطهری امکان تدریس و تحقیق در حوزه علمیه نجف و قم را داشت، گفت:، اما ایشان ترجیح داد به دانشگاه بیاید و پاسخگوی سوالات دانشجویان باشد و ابهامات و تردیدافکنی‌ها را پاسخ دهد.

معاون پارلمانی رئیس جمهور ادامه داد: مجاهدین و برخی فرق انحرافی دیگر، اجازه نمی‌دادند که طرفدارانشان پای درس شهید مطهری بنشینند. چون ایشان هرآنچه انحراف و اعوجاج در دین بود، به خوبی تبیین می‌کرد.

وی تأکید کرد: دانشجویان تاریخ را خوب بخوانند به خصوص معلمان که در آینده در معرض سوال فراوان نوجوانان و جوانان قرار می‌گیرند.

حسینی در ادامه به اقدامات دولت در حوزه آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: یکی از اقدامات اولیه دولت، با تقبل هزینه بالا، اجرای طرح رتبه بندی معلمان بود.

وی ادامه داد: از اوایل دهه ۹۰ سند تحول بنیادین آموزش و پرورش تصویب و نهایی شد و قرار بود نظام رتبه بندی معلمان انجام شود، اما به دلایل مختلف این سند اجرا نمی‌شد.

معاون پارلمانی دولت گفت: برآورد اولیه از اجرای نظام رتبه بندی معلمان ۱۵ هزار میلیارد تومان بود که رفته رفته بیشتر شد و به ۳۸ هزار میلیارد تومان رسید و باوجود اینکه دولت با مشکلات عدیده و تنگنا‌های مالی مواجه بود، اجرای این طرح را در اولویت قرار داد.

وی با بیان اینکه نظام رتبه بندی در دانشگاه‌ها زمان زیادی طول می‌کشد، گفت:، اما قرار شد در سه ماه ۹۳۳ هزار معلم ارزیابی و رتبه بندی شوند. مسلم است چنین کار سنگینی در اجرا با ایراداتی مواجه می‌شود با این حال دولت را از اجرای طرح حمایت می‌کند.

حسینی به گفتگو با صحرایی، وزیر آموزش و پرورش در حاشیه جلسه هیات دولت اشاره کرد و گفت: درباره استخدام دانشجومعلمان از صحرایی سوال پرسیدم، گفتند که قرار است فراخوانی برای جذب حداقل ۵۰۰ نفر از دانشجومعلمان برای عضویت در هیات علمی دانشگاه فرهنگیان بدهیم.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه فرهنگیان هم از جهت هیات علمی و هم امکانات باید تقویت شود تا فرصت خوبی برای تربیت معلم و دانشجویان باشد.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

تفریح و سرگرمی

هنر و ادبیات

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی