|

قیمت مواد مخدر سر به فلک گذاشت!

گزارش‌ها از افغانستان حاکی از اوج گرفتن قیمت مواد مخدر است.

لینک کوتاه کپی شد

مشخص نیست در آینده، طالبان چه تصمیمی در مورد مزارع انبوع خشخاش خواهد گرفت چه اینکه اقتصاد کشور در آستانه فروپاشی است و کشاورزان جایگزین چندانی برای کشت ندارند.

به گزارش شفقنا به نقل از فرانس۲۴؛ با تسلط طالبان بر افغانستان و درحالیکه اقتصاد کشور در آستانه فروپاشی کامل است، قیمت مواد مخدر به ویژه خشخاش و مواد اولیه تولید هروئین در افغانستان به میزان بالایی افزایش یافته است.

از روز ۱۵ اوت که افغانستان به طور کامل به دست طالبان افتاده است، قیمت خشخاش و سایر انواع مواد مخدر به خصوص هروئین سه برابر شده است. تولیدکنندگان خرده‌پای مواد مخدر در افغانستان هر کیلوگرم هروئین را به قیمت ۱۷۵۰۰ روپیه پاکستان (۱۰۰، ۹۰ یورو) به قاچاقچیان می‌فروشند و این رقم در خاک کشور‌های اروپایی تا گرمی ۵۰ دلار نیز افزایش می‌‎یابد.

خشکسالی، ناامنی، بی‌ثباتی سیاسی و نیز بسته شدن مرز‌ها باعث افزایش سرسام‌آور قیمت مواد مخدر در افغانستان شده است؛ هرچند از زمانی که طالبان در این کشور به قدرت رسیده، میزان تولید کمی بیشتر شده است. با این حال تولیدکنندگان معتقدند کاهش شدید تولید و کمبود مواد در آینده قیمت‌ها را بالاتر هم خواهد برد.

زمانی که طالبان در ده ۹۰ میلادی به قدرت رسیدند، کشت و مصرف مواد مخدر را ممنوع کردند، اما بعد‌ها که به یک گروه شورشی در مقابل آمریکا تبدیل شدند، خود از مواد بعنوان منبع اصلی درآمد استفاده کردند. اکنون نیز مشخص نیست در آینده، طالبان چه تصمیمی در مورد مزارع انبوع خشخاش خواهد گرفت چه اینکه اقتصاد کشور در آستانه فروپاشی است و کشاورزان جایگزین چندانی برای کشت ندارند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه