|

آیا قرار است خودروهای مونتاژی در آینده ارزان شوند؟!

قیمت خودروهای مونتاژی در آینده روبه‌ کاهش خواهد بود و باتوجه‌ به واردات خودروهای دست‌دوم فاصله قیمتی بازار با قیمت کارخانه کاهشی شده.

لینک کوتاه کپی شد

منوچهر منطقی درباره تعرفه‌های واردات قطعات خودروهای مونتاژی اظهار کرد: درمورد تعرفه خودرو فعلاً اتفاقی نیفتاده و البته قرار است که اصلاحاتی در خصوص تعرفه خودروها در راستای توسعه ساخت داخل انجام شود.

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از بازار، وی افزود: خودروسازان مونتاژی تا سال ۱۴۰۱ عمدتاً از ارز نیمایی استفاده می‌کردند، اما از ابتدای امسال قرار شد ارز نیمایی را به خودروسازانی اختصاص دهند که بیش از ۵۰درصد ساخت داخل را دارند و بقیه خودروهای مونتاژی از ارز صادراتی خود یا ارز دیگران استفاده کنند.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت ادامه داد: این تغییر نرخ ارز روی محصول وارداتی و تعرفه‌های وارداتی اثر می‌گذارد و بنابراین ناشی از تغییر نرخ ارز نیمایی و ارز صادرات از خود است.

منطقی در پاسخ به این پرسش که آیا ارز حاصل از صادرات، شرکت‌ها را به سمت کوتاژ فروشی نمی‌برد گفت: پاسخ این سؤال مثبت است به دلیل اینکه ارز نیمایی باید صرف نیازهای اساسی مانند غذا و دارو و محصولات راهبردی شود؛ لذا در ارز نیمایی محدودیت داریم و باید ارزهای دیگر مورداستفاده قرار گیرد.

وی با بیان اینکه تولید خودروهای مونتاژی در ۷ ماه اخیر به طور متوسط حدود ۷۶درصد افزایش پیدا کرده است، اظهار کرد: الان قیمت بازار برخی خودروهای مونتاژی نسبت به قیمت کارخانه کاهش پیدا کرده و بنابراین در شرایطی که هم عرضه بیشتر است و هم واردات آزاد شده به نظر می‌رسد اگر افزایش قیمتی هم در خصوص خودروهای مونتاژی درخواست شود باز هم بازار، قیمت‌های کمتری را می‌طلبد.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت عنوان کرد: ظرفیت ساخت قطعات در داخل برای ۲.۲میلیون خودرو وجود دارد و برای داخلی‌سازی هم روش‌های جدیدتر و مدرن‌تری وجود دارد که به دلیل وجود زیرساخت‌های مشترک مقرون به صرفه‌تر است.

منطقی گفت: قیمت خودروهای مونتاژی در آینده روبه‌کاهش خواهد بود و باتوجه‌ به واردات خودروهای دست‌دوم فاصله قیمتی بازار با قیمت کارخانه هم کاهش پیدا کرده و این سیاست وزارت صمت است.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

از نگاه ورزش

خانه داری

تفریح و سرگرمی

عصر تکنولوژی