|

توقیف فیلم قاتل و وحشی

مسئله قاتل و وحشی گوش لیلا حاتمی یا برندگی جنسی؟

مسئله فیلم حمید نعمت الله موی تراشیده‌شده بازیگر زن است. البته ظاهرا موی تراشیده مشکل اصلی نیست و به نمایش گوش لیلا حاتمی در اثر تراشیدن…

لینک کوتاه کپی شد

در جشنواره فجر سال گذشته «قاتل و وحشی» ساخته حمید نعمت الله که با اختلافاتی که بر سر مالکیت این فیلم به‌وجود آمد در همان مراحل ابتدایی وارد چرخه داوری نشد و از لیست هیأت انتخاب کنار گذاشته شد. در حالی که به نظر می‌رسید حل شدن اختلافات مالکیتی فیلم و حذف نام عباس نادران از تهیه کنندگی مشترک و سپرده شدن تهیه کنندگی فیلم به خود نعمت الله باعث ورود بی دردسر قاتل و وحشی به سی‌ونهمین جشنواره ملی فیلم فجر شود، اما رخدادهای اخیر نشان می‌دهند که هنوز این فیلم اسیر مشکلات است.

با اینکه تاکنون جز چند جمله کلی، چیزی درباره داستان و فضای فیلم قاتل و وحشی به رسانه‌ها اعلام نشده، اما در عین حال فیلم ششم کارنامه سینمایی حمید نعمت الله با بازی لیلا حاتمی، امین حیایی، ستاره اسکندری و شهرام حقیقت دوست توجهات رسانه‌ای پررنگی به خود جلب کرده و در حالی که بسیاری از مخاطبان و سینما دوستان منتظر اکران این فیلم بودند در لیست توقیفی‌ها قرار گرفت.

پیشنهاد می شود: (عکس) ماجرای گوش لیلا حاتمی و واکنش عجیب ریحانه پارسا!

مشکل موی لیلا حاتمی است یا گوش؟

ایرادهایی که به فیلم تازه نعمت‌الله وارد شده موهای تراشیده شده نقش اول زن با بازی لیلا حاتمی است. گرچه معلوم نیست آیا مسئله اصلی همین است یا چیز دیگر چون برخی مدیران می‌گویند مسئله مو نیست، گوش است!

1179433_148

البته ایفا نقش خانم‌ها در سینما با سر تراشیده ماجرای تازه‌ای نیست و پیش‌تر بازیگرهای زیادی این را تجربه کرده‌اند، مثل فریماه فرجامی در فیلم «سرب»، رؤیا نونهالی در «زندان زنان»، زهرا داوودنژاد در «بچه‌های بد»، شایسته ایرانی در «آینه‌های روبرو»، پانته‌آ بهرام در «شنای پروانه» و رؤیا تیموریان در «شیفتگی» که برخی هم به نحوی با مشکل مجوز روبرو شدند.

در حالی که بسیاری از چهره‌های شناخته شده سینمای ایران مانند هدیه تهرانی، پرویز پرستویی، نوید محمدزاده، محسن تنابنده، سحر دولتشاهی، همایون شجریان، حامد بهداد، امیر جدیدی، طناز طباطبایی، تینا پاکروان، نرگس آبیار، مهناز افشار، سجاد افشاریان، حبیب رضایی و هومن بهمنش، با انتشار پست و توییت و استوری در فضای مجازی از فیلم قاتل و وحشی و نمایش این فیلم در جشنواره فیلم فجر حمایت کرده‌اند، اما نقدهایی نیز توسط برخی رسانه‌ها به این فیلم شده است.

به گفته برخی از رسانه‌ها فیلم قاتل وحشی، اثری است که در ادامه سیاست توسعه خشونت در آثار نمایشی ساخته شده است و نخستین اثر سینمایی تاریخ سینمای ایران است که به صورتی آشکار به موضوع بردگی جنسی می‌پردازد و سیاست‌گذاری اخیر اهالی سینما پس از نمایش خانه پدری، اعطای مجوز به آثار نمایشی است که خشونت عینی و واقع‌گرایانه را تصویر می‌کند.

در هر حال بارها و بارها شاهد حضور فیلم‌های مختلفی در جشنواره فجر بوده‌ایم که زمان اکران با اصلاحاتی همراه بوده‌اند و گاهاً با زیر بار نرفتن این اصلاحات توسط کارگردان، فیلم چند سالی مهر توقیف را یدک کشیده است و قاتل و وحشی در ژانر وحشت و جنایی-معمایی و با فیلمنامه‌ای از معصومه بیات و حمید نعمت‌الله نیز اکنون به این فهرست اضافه شد.

۸۰ درصد «قاتل و وحشی» مشکل شرعی دارد

قاتل و وحشی نعمت الله بنابر تشخیص حجت‌الاسلام ارزانی، روحانی عضو این دوره پروانه نمایش که تطابق موازین شرعی فیلم‌ها در حیطه مسوولیت اوست غیرقابل نمایش به نظر رسیده و در حدود ۸۰ درصد این فیلم مشکل شرعی دارد و نمایش این فیلم در صورتی محقق می‌شود که سازندگان مشکل شرعی تصویر را حل کنند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها