|

منظور از تست RDW در آزمایش خون چیست؟

تست RDW می‌تواند به تعیین علت کم خونی کمک کند همچنین می‌تواند برای پیش بینی مرگ و میر افراد بالای ۴۵ سال مفید باشد.

لینک کوتاه کپی شد

تست RDW اندازه عرض (قطر) توزیع گلبول‌های قرمز خون را می‌سنجد تا تفاوت در اندازه و حجم گلبول‌های قرمز خون فرد را نمایش دهد. نتایج به دست آمده همراه با سایر آزمایش‌های خون، به پزشکان کمک می‌کند تا راحت‌تر وجود کم خونی را مشخص کنند، بیماری که بوسیله کمبود گلبول‌های قرمز خون مشخص می‌شود.

به گزارش «شایانیوز»، آزمایش و اندازه گیری قطر گلبول‌های قرمز می‌تواند به تعیین علت کم خونی کمک کند. علاوه بر این یک مطالعه در سال ۲۰۱۰ نشان داد که این آزمایش می‌تواند برای پیش بینی مرگ و میر افراد بالای ۴۵ سال مفید باشد. در این مقاله ما به شرح کامل آزمایش RDW پرداخته ایم.

تست RDW خون چیست؟

تست RDW تفاوت اندازه میان کوچک‌ترین و بزرگ‌ترین گلبول‌های قرمز در یک نمونه را نشان می‌دهد. قطر میانگین گلبول‌های قرمز خون ۶ تا ۸ میکرون است. گلبول‌های قرمز اکسیژن را از ریه‌ها به بقیه قسمت‌های بدن منتقل می‌کنند. پروتئین درون این سلول‌ها به نام هموگلوبین به اکسیژن متصل شده و مسئولیت حمل کردن آن را بر عهده دارد.

مشکلات مربوط به هموگلوبین ممکن است بر جریان اکسیژن در سراسر بدن تاثیر بگذارد این مسئله می‌تواند باعث بروز مشکلات مختلفی شود. نتایج تست RDW می‌تواند بالا باشد در صورتی که اکثر سلول‌ها بزرگتر یا کوچکتر از اندازه نرمال باشند معمولا نشان دهنده وجود یک بیماری زمینه‌ای هستند. البته نه تمامی بیماری‌هایی که بر RDW اثر می‌گذارند.

tu-van-benh-tieu-duong-ve-nguyen-nhan-va-phong-ngua-2

آزمایش RDW به چه دلیل انجام می‌شود؟

تست RDW معمولا برای ارزیابی کم خونی یا مشکلاتی نظیر:

• سرطان

• دیابت

• بیماری قلبی

• بیماری کبد

• تالاسمی، اختلال خونی ارثی و کاهش دهنده هموگلوبین

در اغلب موارد، تست RDW بخشی از آزمایش خون (CBC) است، تستی که همه اجزای خون از جمله گلبول‌های سفید، پلاکت‌ها و هموگلوبین را اندازه گیری می‌کند. این احتمال وجود دارد که پزشک یک آزمایش خون (CBC) را نیز توصیه کند، اگر در شخص مشکلات زیر را مشاهده کند:

• رژیم غذایی با آهن پایین، ویتامین B۱۲ یا مواد مغذی دیگر

• سابقه خانوادگی اختلالات خونی از جمله تالاسمی یا کم خونی

• بیماری مزمن، همچون دیابت، HIV یا بیماری کرون

• سرگیجه، ضعف، پوست رنگ پریده یا علائم دیگر کم خونی

• خونریزی زیاد پس از آسیب یا جراحی

در صورتی که نتایج یک آزمایش CBC سطوح پایین گلبول‌های قرمز خون یا هموگلوبین را نشان دهد، این مسئله معمولا نشان دهنده کم خونی است. پس از آن پزشک تلاش خواهد کرد تا عامل این بیماری را با استفاده از تست RDW و سایر تست‌ها مشخص کند.

168936379

آمادگی برای تست RDW

انجام تست RDW نیازمند هیچ آمادگی خاصی نیست. در صورتی که از خون برای سنجش فاکتور‌های دیگری هم در همان زمان استفاده شود، شخص باید چند ساعت قبل از آزمایش چیزی نخورد و ناشتا باشد. پزشک یا پرستار در مورد این موضوع و موارد دیگری که مورد نیاز است به شخص اطلاع خواهد داد.

انجام آزمایش خون بسیار سریع و ساده است. پرستار از یک سوزن ساده برای گرفتن خون از بازو استفاده می‌کند. شخص هنگام فرو رفتن سوزن در پوست احتمالا کمی احساس سوزش و سوزن سوزن خواهد داشت.

نمونه خون از سوزن به درون لوله مورد نظر ریخته می‌شود. وقتی لوله آزمایش پر شد، پرستار سوزن را در می‌آورد. آن‌ها در اغلب موارد به فرد می‌گویند تا قبل از برداشتن باند، یک تکه گاز را در محل فرو رفتن سوزن، نگه دارند تا خونریزی متوقف شود. نمونه خون سپس به یک آزمایشگاه فرستاده می‌شود که در آنجا تکنسین نمونه خون را برای اندازه سلول‌های قرمز و توزیع آن‌ها بررسی می‌کند.

تست-خون

آنالیز نتایج تست RDW

نتایج RDW تفاوت در اندازه و حجم گلبول‌های قرمز خون را در بدن فرد نشان می‌دهد. نتایج ممکن است طبیعی یا بالا باشند و محدوده‌ها نیز به صورت متنوع هستند.

محدوده نرمال RDW

محدوده نرمال برای زنان بالغ ۱۵.۵– ۱۱.۹ درصد خواهد بود. برای مردان بالغ هم ۱۵.۶– ۱۱.۸ است. شخصی با میزان نرمال ممکن است همچنان یک بیماری زمینه‌ای داشته باشد. به همین دلیل پزشک برای به دست آوردن تصویری کامل از سلامتی شخص نتایج آزمایش‌های دیگر را هم بررسی خواهد کرد.

پزشکان نتایج RDW را با تست میانگین حجم سلول (MCV) مقایسه خواهند کرد. تست MCV میانگین حجم گلبول‌های قرمز را اندازه گیری می‌کند.

نتایج ممکن است به صورت زیر باشند:

• RDW نرمال و MCV نرمال: شخصی با نتایج نرمال ممکن است هنوز هم یک مشکل سلامتی مزمن یا خونریزی داشته باشد.

• RDW نرمال و MCV پایین: این ترکیب ممکن است نشان دهنده کم خونی ایجاد شده بوسیله یک بیماری مزمن یا تالاسمی باشد.

• RDW نرمال و MCV بالا: می‌تواند حاکی از مشکل کبدی یا مصرف الکل باشد. یا به احتمال قوی شخص این نتیجه را به دلیل مصرف دارو‌های ویروسی یا شیمی درمانی تجربه کند. در صورتی که شاخصه‌های دیگر خون هم تحت تاثیر باشند، این می‌تواند نشان دهنده کم خونی آپلاستیک باشد که یک اختلال نادر بر اثر تولید خون نا کافی باشد.

بالا بودن RDW

در صورتی که نتایج بالاتر از حد نرمال باشد به عنوان RDW بالا شناخته می‌شود. این موضوع ممکن است نشان دهنده موارد زیر باشند:

۱- کم خونی ماکروسیتیک: این نوع کم خونی بوسیله گلبول‌های قرمزی که بزرگتر از میانگین هستند مشخص می‌شود. کم خونی ماکروسیتیک با کمبود فولات یا ویتامین B۱۲ مرتبط است.

۲- کم خونی میکروسیتیک: این مسئله گلبول‌های قرمزی را که کوچکتر از میانگین هستند شامل می‌شود. این مشکل بخاطر کمبود آهن ایجاد می‌شود، اما ممکن است نشان دهنده تالاسمی نیز باشد.

برای تایید تشخیص، پزشک نتیجه آزمایش RDW را با اندازه گیری MCV مقایسه می‌کند.

شخص ممکن است در حال تجربه موارد زیر باشد:

• RDW بالا و MCV نرمال: این وضعیت نشان دهنده کمبود آهن، B۱۲ یا فولات است. همچنین می‌تواند ناشی از بیماری مزمن کبدی باشد.

• RDW بالا و MCV پایین: این وضعیت نشان دهنده کمبود آهن یا کم خونی میکروتیک است.

• RDW بالا و MCV بالا: این حالت نشان دهنده کمبود B۱۲ یا فولات است. همچنین می‌تواند کم خونی ماکروتیک یا بیماری مزمن کبد را هم نمایان کند.

در سال ۲۰۱۰، محققان نتیجه گرفتند که RDW بالا ممکن است با پیامد‌های ضعیف در افراد با بیماری قلبی مرتبط باشد یا حوادث قلبی و عروقی در افرادی که یک حمله قلبی را پشت سر گذاشته اند.

کلام آخر

کم خونی را می‌توان با مصرف دارو ها، تغییر رژیم غذایی و مکمل‌ها درمان کرد. بنابراین، کم خونی درمان نشده می‌تواند منجر به عوارض شدید شود. در بعضی موارد می‌تواند کشنده باشد. یک تست RDW معمولا بخشی از تست CBC است که تصویری جامع‌تر از سلامت فرد را فراهم می‌کند. نتایج ممکن است نشان دهنده وجود کم خونی باشد و به مشخص کردن علت زمینه‌ای آن کمک کند. پس از مشخص کردن علت کم خونی، پزشک ممکن است برنامه درمانی ویژه‌ای را برای شما در نظر بگیرد.

منبع: medicalnewstoday

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی