|

نگاهی به دیدار ایران – سوریه؛ شرایط غیرمتعارف تیم ملی ایران

یکی از عواملی که باعث شد اردوی تیم ملی از انسجام برخودار نباشد غیبت اسکوچیچ و دستیاران به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در تمرینات ملی است.

لینک کوتاه کپی شد

مرحله نهایی انتخابی جام‌جهانی ۲۰۲۲ در قاره آسیا از این هفته آغاز می‌شود و تیم ملی ایران در اولین بازی خود در گروه A مسابقات روز پنجشنبه ۱۱ شهریور ساعت ۲۰:۳۰ در ورزشگاه آزادی با تیم ملی سوریه دیدار خواهد داشت. تیم ملی در ۲ دوره اخیر مقدماتی جام‌جهانی که با صعود به مسابقات همراه بوده این مرحله از مسابقات را با پیروزی آغاز کرده بود و حالا امیدوار است این تجربه را برای سومین بار پیاپی تکرار کند.

دیدار با حریفی آشنا

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از فوتبال 360، تیم ملی سوریه تکراری‌ترین رقیب ایران در ادوار انتخابی جام‌جهانی است. جام‌جهانی ۲۰۲۲، یازدهمین تلاش ایران برای حضور در جام‌جهانی است و در این جام‌ها بیش از هر تیم دیگری با سوریه روبه‌رو شده است. تیم ملی ایران و سوریه در مقدماتی جام‌های جهانی ۱۹۷۴، ۱۹۷۸، ۱۹۹۴، ۱۹۹۸، ۲۰۱۰، ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ با یکدیگر دیدار داشتند و در هر ۶ دوره قبلی تیم ملی ایران در پایان بالاتر از سوریه در گروه خود قرار گرفت. حاصل کار ایران در دیدار با سوریه در مقدماتی جام‌جهانی ۴ پیروزی ۷ تساوی و یک شکست بوده است.

تیم ملی ایران در رده بیست و ششم جهان و دوم آسیا قرار دارد. تیم ملی سوریه هم در رتبه یازدهم آسیا و هشتادم جهان جای گرفته است. این تیم در مرحله قبل انتخابی بالاتر از چین به عنوان تیم اول به این دور از رقابت‌ها صعود کرد.

پایان طلسم 693 روزه

دیدار رفت ایران با کامبوج در مرحله قبل یکی از روزهای خاص فوتبال ایران محسوب می‌شود. تیم ملی در آن مسابقه قاطع‌ترین نتیجه‌ای که در تاریخ ورزشگاه آزادی ثبت شده را رقم زد و این ورزشگاه شاهد یکی از پررنگ‌ترین حضور زنان در این استادیوم در چند دهه اخیر بود ولی در آن مقطع کسی تصور نمی‌کرد که تا مدت‌ها برگزاری بازی رسمی بین‌المللی در این ورزشگاه تبدیل به آرزو شود. از آن بازی که ۶۹۳ روز می‌گذرد هیچ دیدار رسمی بین‌المللی چه در رده باشگاهی و چه در رده ملی در ایران برگزار نشد و تیم ملی و نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا محکوم به انجام دیدارهای خود در خارج از ایران شدند. البته به خاطر شرایط کرونایی برگزاری این بازی بدون تماشاگر خواهد بود. 

تیم ملی در شرایط غیرمتعارف

بزرگترین خطری که تیم ملی را در شرایط فعلی می‌تواند تهدید کند میزان آمادگی و هماهنگی ملی‌پوشان است.  تیم ملی معمولاً برای حضور در چنین رویدادهایی اردوی طولانی مدت‌تری برگزار می‌کرد ولی محدودیت‌های کرونایی و همچنین طولانی شدن فصل گذشته رقابت‌های باشگاهی داخلی عملاً اجازه برگزاری اردو را نداد. به جز این فهرست فعلی تیم ملی با حضور ۱۷ بازیکن شاغل در خارج از ایران لیستی بی‌سابقه به شمار می‌آید که این بازیکنان که اسکلت اصلی تیم ملی محسوب می‌شوند تنها ۷۲ ساعت قبل از بازی به اردوی تیم ملی ملحق شدند.

یکی از عوامل دیگری که باعث شد تا اردوی تیم ملی از انسجام گذشته برخودار نباشد غیبت دراگان اسکوچیچ سرمربی تیم ملی و دستیاران او وحید هاشمیان و ملان زگانیر به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در تمرینات ملی است. حضور این نفرات در بازی با سوریه روی نیمکت ایران در هاله‌ای از ابهام است و تنها ۲ تا ۳ روز قبل از چنین دیدار مهمی کریم باقری، مهرداد خانبان و ابراهیم میرزاپور به تمرینات تیم ملی اضافه شدند و شاید تیم ملی با کمترین و ناقص‌ترین جلسات تمرینی نسبت به دیدارهای قبلی خود آماده این بازی حساس می‌شود.

تیم ملی در این مسابقه یکی از امیدهای اصلی گلزنی خود یعنی سردار آزمون را به دلیل محرومیت در اختیار ندارد. احسان حاج‌صفی کاپیتان تیم ملی، کاوه رضایی و مرتضی پورعلی گنجی سایر ملی‌پوشانی هستند که در این مسابقه به خاطر مصدومیت غایب هستند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه