|

رتبه بندی معلمان و همه چالش هایی روبرویش!

لایحه رتبه بندی معلمان بعد از حدود 10 سال و با پایان دولت دوازدهم هنوز تکلیفش مشخص نشده و به دلیل کمبود بودجه در بهارستان متوقف شده است.

لینک کوتاه کپی شد

اجرای رتبه‌ بندی معلمان بعد از حدود ۱۰ ‌سال هنوز چارچوب و ساختار مناسبی ندارد و به قانون تبدیل نشده است. معلم به‌ عنوان اصلی‌ترین رکن تحول در نظام آموزش‌ و پرورش، تأثیر زیادی در کیفیت آموزشی و پرورشی دارد و افزایش توانمندی و انگیزه معلمان از مهم‌ترین گام‌های ارتقای کیفیت نظام تعلیم و تربیت است. در طراحی نظام جبران خدمات معلمان (نظام پرداخت) علاوه‌ بر مؤلفه‌های اصلی همچون مدرک تحصیلی، سابقه خدمت، منطقه جغرافیایی و دوره تحصیلی که عموماً وضعیت و میزان تأثیر آنها شفاف است، لحاظ کردن نتایج سنجش شایستگی‌های حرفه‌ای و ارزیابی عملکرد تأثیر زیادی در ارتقای انگیزه و افزایش شایستگی‌های معلمان دارد.

از این‌رو عمده ترین دلیلی که از سال ۱۳۸۳ تاکنون قوانین، مقررات و اسناد مختلف بر اجرای «سنجش صلاحیت»، «رتبه‌ بندی معلمان» و «اصلاح نظام پرداخت» در کنار و همراه یکدیگر تأکیدِ نموده‌اند، استقرار نظام پرداختی است که تأثیر هریک از مؤلفه‌های اصلی نظام پرداخت و به‌طور خاص شایستگی‌های حرفه‌ای و عملکرد را به‌درستی اعمال کند، به‌گونه‌ای که علاوه‌بر استقرار «عدالت بیرونی»، «عدالت درونی» نظام پرداخت از طریق این دو مؤلفه محقق شود.

نظام سنجش صلاحیت حرفه‌ای مبتنی ‌بر الگوی شایستگی، رویه‌ای است که برای همه عوامل آموزشی در همه مدارس و آموزشگاه‌های زیر نظر آموزش‌ و پرورش (اعم از دولتی و غیردولتی) یکسان است، لذا گره زدن این نظام به ‌نظام پرداخت برای کارکنان استخدام رسمی آموزش‌ و پرورش، یعنی نادیده گرفتن اجرای نظام سنجش صلاحیت حرفه‌ای برای معلمان مدارس غیردولتی، معلمان خرید خدمات و انواع و اقسام معلمانی است که در آموزش‌ و پرورش به‌کار گرفته می‌شوند.

  • مامور چک ارسالی در

    معلمان بنشینیم وکمی گریه کنیم 😛😝😜💩🤣🤣🤩

  • مردم ارسالی در

    برای همه وزارت خونه ها پول هست اما برای معلمان که انسانهای آینده ساز مملکت رو پرورش میدن پول نیست به همین دلیل است که مملکتی عقب افتاده داریم و عدم مدیریت در همه جا عرصه رو بر مردم تنگ کرده. کشورهای سطح اول جهانی مثل آلمان. ژاپن. آمریکا. انگلیس. صدها برابر ایران برای آموزش فرزندانشان اعتبار وبودجه اختصاص میدن ونتیجه اون هم در سروری بر جهان کاملا ملموس است. ساختار یک کشور از بستر صحیح آموزش و پرورش هر کشور عبور می‌کند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه