|

عراقی ها بابت بازی ایران 300 هزار دلار پول داده اند؛ این پول کجاست؟

در حالی که فدراسیون نشین ها در روز های اخیر برای دریافت تنها 68 هزار دلار برای حق پخش بازی های ایران مقابل هنگ کنگ، عراق و بحرین حماسه…

لینک کوتاه کپی شد

به گزارش شایانیوز به نقل از طرفداری، فدراسیون فوتبال در روز های گذشته اعلام کرد در اقدامی تاریخی 68 هزار دلار بابت حق پخش 3 بازی تیم ملی از تلویزیون پول گرفته و قدمی بزرگ در راه دریافت حق پخش برداشته اما خیلی زود معلوم شد این اولین بار نیست که تلویزیون بابت پخش بازی های تیم ملی به فدراسیون فوتبال پول می دهد و قبلا هم چنین اتفاق مشابهی رخ داده است.فدراسیون زمان ریاست مهدی تاج و دبیر کلی محمدرضا ساکت یک بازی دوستانه ایران - توگو را 30 هزار دلار به صدا و سیما فروخته بود. از زمانی که فیفا فدراسیون های فوتبال زیرمجموعه خود را مجاب کرد بابت حق پخش بازی های ملی خود در میادین بین المللی درآمدزایی کنند، همیشه فدراسیون فرکانس بازی هایی که به میزبانی خودش برگزار می شد را یا به صداوسیما و یا از طریق صداوسیما واگذار می کرد.

دو روز بعد از انتشار خبر فروش بازی های ایران در رقابت های انتخابی جام جهانی مشخص شد فدراسیون فوتبال ایران در این قضیه ارزان فروشی کرده است چون که زمان سرپرستی حیدر بهاروند و دبیرکلی نبی در فدراسیون، کمیته بازاریابی فدراسیون فوتبال بابت دو بازی دوستانه مقابل ازبکستان و بوسنی 52 هزار دلار از تلویزیون پول گرفته بوده و این قضیه بدان معنا است که هر بازی دوستانه ایران در آن زمان 26 هزار دلار فروخته شده و حالا فدراسیون بازی های رسمی را به قیمت تقریب 23 هزار دلار واگذار کرده است. (ایران در سه بازی از 4 بازی خود در منامه میزبان محسوب می شود. درآمد حق پخش تلویزیونی بازی با هنگ کنگ، بحرین و عراق متعلق به ایران است و بازی با کامبوج به تیم حریف تعلق دارد چون ما در بازی قبلی مقابل کامبوج میزبان بودیم و اگر کرونا شرایط جهان را اینگونه نمی کرد، باید برای این بازی به کامبوج می رفتیم.)

بحرین میزبان است اما حق پخش 3 بازی برای ایران است

شاید برای خیلی ها سوال پیش بیاید که چرا فدراسیون فوتبال بابت این بازی ها پولی دریافت کند در حالی که این بازی ها در خاک کشور بحرین برگزار می شود اما حقیقت ماجرا این است که ایران مقابل عراق، بحرین و هنگ کنگ میزبان است و اگر پاندمی کرونا وجود نداشت این بازی ها باید در خاک ایران برگزار می شد و به همین دلیل حق پخش این سه بازی باید به ایران برسد.

احسان اصولی در گفتگویی که با سایت فدراسیون داشت مدعی شد فدراسیون از طریق نامه نگاری با AFC، فدراسیون فوتبال بحرین و شرکتی که فرکانس بازی های گروه c را در اختیار فدراسیون های شان قرار می دهد، 68 هزار دلار دریافت کرده است.

از حرف های احسان اصولی چنین به نظر می آید که این پول را صدا و سیما به فدراسیون پرداخت نکرده و بلکه فدراسیون با کمک صدا و سیما این پول را از شرکتی که فرکانس بازی ها را در اختیار داشته، گرفته است.

23 هزار دلار کجا، 300 هزار دلار کجا؟

این که چرا فقط 68 هزار دلار برای بازی های تیم ملی گرفته شده، سوال اولی است که کمیته بازاریابی فدراسیون باید به آن پاسخ بدهد اما مساله جایی عجیب تر و پیچیده تر می شود که امروز از عراق خبر رسیده 5 شبکه عراقی به نام های شرقیه، الریاضیه، سومریه، یو تی وی و شباب اسپورت از طریق شرکتی عراقی به نام PRO که مدیر آن با رییس فدراسیون فوتبال عراق نسبت فامیلی دارد، حق پخش بازی ایران - عراق را به قیمت 300 هزار دلار خریداری کرده اند.

معلوم نیست این 300 هزار دلار به چه کسی داده شده است؟ یا همان شرکتی که حق پخش را به قیمت 68 هزار دلار از ایران خریده، تنها یک بازی را با قیمت 300 هزار دلار فروخته و بالغ بر 13 برابر پولی که برای بازی ایران و عراق به فدراسیون ما داده بوده، دریافت کرده (68 هزار دلار برای 3 بازی یعنی هر بازی حدود 23 هزار دلار) که این نشانه اشتباه بزرگ کمیته بازاریابی فدراسیون فوتبال و تحمیل ضرر چند میلیارد تومانی به فوتبال ایران است و یا این 300 هزار دلار هم درآمد فدراسیون فوتبال از فروش حق پخش به شبکه های خارجی بوده است. به هر حال منتظر شفاف سازی کمیته بازاریابی فدراسیون هستیم تا تکلیف این 300 هزار دلار را مشخص کند.

رد پای یک شرکت ایرانی در قرارداد بی سر و صدا و سنگین!

گفته می شود رد پای یک شرکت ایرانی هم در قرارداد بسته شده میان شرکت پرو و 5 شبکه تلویزیونی عراقی که مجوز پخش بازی ایران و عراق را از شرکت بحرینی که فرکانس ها را در اختیار دارد، خریده اند، به چشم می خورد. این شرکت ایرانی که در فدراسیون قبلی هم از طریق برادر یکی از مدیران وقت سازمان لیگ با فدراسیون فوتبال در زمینه حق پخش همکاری می کرد و دو دوره هم با باشگاه استقلال برای دریافت و پخش سیگنال بازی های استقلال در لیگ قهرمانان آسیا همکاری داشت، واسطه این قرارداد 300 هزار دلاری شبکه های تلویزیونی عراق و شرکت پرو با فروشنده حق پخش بازی های ایران بوده است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها