|

معجزه که پرسپولیس یحیی را قهرمان نیم فصل کرد!

پرسپولیس و سپاهان بیشترین امتیاز را مقابل تیم‌های بالای جدولی به دست آوردند.

لینک کوتاه کپی شد

جمله «این بازی هم مثل همه بازی‌های دیگر سه امتیاز دارد» که اکثرا مربیان پیش از بازی‌های حساس بیان می‌کنند چندان شبیه واقعیت نیست. این جمله کلیشه‌ای شاید برای کم کردن استرس و حساسیت بازی کاربردی داشته باشد اما در جدول رده‌بندی کارایی ندارد. نگاهی به بازی‌های تیم‌های رده بالایی جدول نشان می‌دهد که رمز موفقیت آنها در بردن بازی‌هایی بوده که بیش از 3 امتیاز داشتند. بردن مقابل تیم‌های بالای جدول کمک بیشتری به مدعیان برای رسیدن به صدر جدول انجام می‌دهد. 

پرسپولیس و سپاهان تیم‌هایی هستند که بیشترین امتیاز را از بازی با تیم‌های بالای جدولی به دست آوردند. اگر امتیازات مدعیان این فصل را مقابل 5 تیم بالای جدول محاسبه کنیم پرسپولیس و سپاهان با کسب 8 امتیاز در صدر جدول قرار دارند. برگ برنده یحیی اما در هفته آخر و مقابل گل‌گهر رو شد. تیمی که سپاهان را شکست داده بود اما پرسپولیس در آخرین بازی نیم‌فصل توانست با 5 گل آنها را از پیش رو بردارد و راهی صدر شود. 

امتیازات تیم‌ها مقابل بالانشینان به این ترتیب بوده است:

پرسپولیس: 8 امتیاز

سپاهان: 8 امتیاز

استقلال: 2 امتیاز

فولاد: 5 امتیاز

صنعت نفت: 2 امتیاز

آلومینیوم اراک: 7 امتیاز

امتیازات بالا نشان می‌دهد که چرا تیمی مثل آلومینیوم اراک توانست با حضور در جمع بالانشینان نیم فصل را به پایان ببرد. شکست دادن پرسپولیس و صنعت نفت و امتیاز گرفتن با فولاد باعث شد تا آنها نیمی از راه بالانشینی را طی کنند. اتفاقی که دقیقا برای گل‌گهر برعکس آن رخ داد. تیمی که تا نیمه‌های نیم‌فصل مدعی اصلی قهرمانی بود اما امتیاز از دست دادن مقابل تیم‌های بالای جدولی آنها را به جایی فرستاد که شباهتی به یک قهرمان نداشته باشند. تراکتور و گل‌گهر دو تیمی هستند که با وجود تعداد برد بیشتر نسبت به فولاد و آلومینیوم اراک رتبه‌های پایین‌تری را کسب کردند و دلیل آن امتیاز دادن به تیم‌های بالای جدولی است. 

تنها مورد استثنا در این میان صنعت نفت آبادان است. تیمی که حضورش در رده پنجم جدول از شگفتی‌های این فصل است. آنها نه از نظر آماری عملکرد خیره‌کننده‌ای داشتند و نه رکوردهای ویژه‌ای ثبت کردند اما آرام و بی‌سروصدا در رده پنجم تکیه زده‌اند. 

نبرد با تیم‌های بالای جدولی 6 امتیازی است و تیمی در دوئل قهرمانی موفق‌تر است که شکارچی بهتری برای این 6 امتیازهای ارزشمند باشد. 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها