|

آمار حیرت انگیز پرسپولیس در دربی 103

دربی ۱۰۳ تبدیل به شانزدهمین بازی بدون باخت پیاپی پرسپولیس مقابل استقلال شد

لینک کوتاه کپی شد

هرچند تساوی بدون گل دربی روی کاغذ به نفع شاگردان نکونام تمام شد، اما رکورد منفی آبی‌ها یعنی عدم پیروزی مقابل پرسپولیس (وقت قانونی) در ۶ سال اخیر از بین نرفت تا پرسپولیس رکورد ۱۶ بازی بدون شکست در شهرآورد را به نام خود ثبت کند. جالب آنکه استقلال در این ۶ سال با پنج سرمربی متفاوت راهی شهرآورد شده است و هیچ کدام از آن‌ها موفق به پیروزی در وقت‌های قانونی بازی نشده‌اند.

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از ورزش سه، به همین بهانه نگاهی به ۱۶ دربی اخیر که بدون شکست قرمز‌ها در وقت قانونی به پایان رسیده انداخته‌ایم که مرورش خالی از لطف نیست:

۱. استقلال ۰-۳ پرسپولیس، راحت‌ترین برد ممکن

برپایی اردوی استقلالی‌ها در ترکیه و بی‌توجهی به تاریخ برگزاری بازی سوپرجام نه تنها باعث به تعویق افتادن تنها دربی سوپرجام تاریخ شد بلکه با رای کمیته انضباطی با نتیجه سه بر صفر به سود سرخپوشان اعلام شد تا کام هواداران استقلال بعد از پایان یک فصل رویایی به عجیب‌ترین شکل ممکن تلخ شد.

۲. استقلال ۰ - ۰ پرسپولیس، راضی‌تر از همیشه به مساوی

این بازی تبدیل به تنها مساوی بین شفر و برانکو در ۴ دربی رودررو شد. بازی‌ای که بدون موقعیت و اتفاق خاصی در مهرماه ۱۳۹۷ برگزار شد و در پایان دو تیم به تساوی بدون گل رضایت دادند تا برای دومین بازی متوالی آبی‌ها از کسب پیروزی مقابل رقیب دیرینه باز بمانند.

۳. استقلال ۰-۱ پرسپولیس، تلخ‌ترین عید آبی‌ها

بازی برگشت دو تیم در لیگ هجدهم که تبدیل به آخرین تقابل شفر و برانکو در فوتبال ایران شد، با برتری یک برصفر سرخپوشان در یک بازی فوق جنجالی به پایان رسید. شهرآوردی که در نوروز ۱۳۹۸ برگزار می‌شد و اختلاف یک امتیازی دو تیم در جدول، آن را حساس‌تر از همیشه کرده بود. این دربی آخرین حضور رحمتی درون دروازه استقلال هم بود که تبدیل به یکی از تلخ‌ترین شکست‌های کاپیتان محبوب استقلال شد.

تک گل پرسپولیس در این دیدار را احمد نوراللهی در نیمه نخست به ثمر رساند. ضمن آنکه فرشید اسماعیلی در آخرین دقیقه نیمه اول با از دست دادن پنالتی با ضربه چیپ بهترین فرصت شاگردان شفر را از دست داد تا استقلال در سه دربی اخیر مقابل سرخپوشان ناکام باشد.

۴. استقلال ۰-۱ پرسپولیس، پیروزی با ستاره ناشناخته

بعد از چهارسال دیگر خبری از برانکو ایوانکوویچ دربی باز روی نیمکت پرسپولیس نبود و گابریل کالدرون آرژانتینی باید قرمز‌ها را مقابل استقلال آندره آ استراماچونی هدایت می‌کرد. در این بازی برای دومین دربی پیاپی بود که فرصت طلایی گلزنی از روی نقطه پنالتی برای استقلال به وجود آمد، اما بازهم از دست رفت. این بار نوبت علی کریمی بود که در مصاف تک به تک مقابل علی بیرو، تسلیم گلر پنالتی‌گیر پرسپولیس شود تا شاگردان استرا با گل به‌خودی دقیقه ۸۰ حسینی با نتیجه یک بر صفر استقلال را شکست دهند. این بازی در تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ برگزار شد.

۵. استقلال ۲-۲ پرسپولیس، بشار مانع از اولین برد فرهاد

اولین تقابل فرهاد و یحیی رو نیمکت دو تیم یکی از تماشایی‌ترین دربی‌های دهه اخیر بود. دیداری که در بهمن ماه ۱۳۹۸، دقیقا دو هفته قبل از ورود پاندمی کرونا به ایران برگزار شد و تبدیل به آخرین دربی باحضور تماشاگران به مدت دو سال شد.

استقلال در این بازی دو بار و با گل‌های ارسلان مطهری از پرسپولیس پیش افتاد، اما یک بار علی علیپور و بار دیگر بشار رسن در آخرین دقیقه بازی موفق به جبران شدند تا حسرت پیروزی آبی‌ها مقابل پرسپولیس به ۴ بازی برسد.

۶. استقلال ۲-۲ پرسپولیس، صعود با مدافع اخراجی

اولین دربی کرونایی با گل دقیقه پنجم مهدی قایدی به زیباترین شکل ممکن آغاز شد تا تب دربی حذفی از همان شروع دیدار بالا برود. شاگردان مجیدی در این دیدار تقریبا بدون اشتباه بودند تا اینکه شوت سرکش بشاررسن از پشت محوطه جریمه در پنجاهمین دقیقه بازی کار را به تساوی کشاند.

درحالی که همه آماده رفتن بازی به وقت‌های اضافی بودند، علی علیپور با گل دقیقه ۸۸ خود کامبک پرسپولیس را رقم زد تا شاگردان یحیی آماده حضور در فینال حذفی شوند، اما ضربه سر محمد دانشگر در نود و دومین دقیقه بود که رویای کسب سه گانه در اولین فصل هدایت پرسپولیس را برای یحیی گل‌محمدی خراب کرد تا بازی به وقت‌های اضافه و سپس ضربات پنالتی کشیده شود. ضرباتی که منجر به صعود آبی‌ها به فینال حذفی شد، اما به برد‌های استقلال در دربی اضافه نکرد چرا که بازی در وقت قانونی بدون برنده به پایان رسید.

۷. استقلال ۲-۲ پرسپولیس، باشو فرشته نجات فکری

فرهاد رفت و محمود فکری جایگزینش شد، اما کاپیتان سابق آبی‌ها هم در کسب پیروزی دربی ناکام ماند. این دیدار که در دی ماه ۱۳۹۹ برگزار شد، با گل زودهنگام ارسلان مطهری استارت خورد، اما دو گل از عبدی و امیری در نیمه دوم، آبی‌ها را تا لبه پرتگاه برد، اما بازهم یک فوق ستاره به اسم مهدی قایدی بود که به داد محمود فکری رسید. باشوی آبی‌ها دروازه لک را در آخرین دقیقه بازی روی نبوغ خود باز کرد تا فکری زودتر از نیم فصل از استقلال جدا نشود.

۸. استقلال ۰-۱ پرسپولیس، بغض عیسی ترکید!

جدایی فکری و بازگشت مجدد فرهاد به استقلال هم نتوانست باعث پیروزی آبی‌ها در شهرآورد شود. دیدار برگشت دو تیم در اردیبشهت ماه ۱۴۰۰ در حالی برگزار می‌شد که استقلال برای ماندن در کورس قهرمانی نیاز مبرم به کسب سه امتیاز بازی داشت، اما تک گل عیسی آل کثیر در شروع نیمه دوم مسبب رقم خوردن اولین شکست فرهاد مجیدی مقابل پرسپولیس در دوران مربیگری شد.

۹. استقلال ۰-۰ پرسپولیس، بردی که بازهم حساب نشد

بعد از شش دربی بازهم نتیجه صفرصفر به سراغ این بازی حساس آمد، اما این بازی نیاز به برنده داشت چرا که در یک چهارم نهایی جام حذفی برگزار می‌شد. همانند یک سال قبل بازهم شاگردان مجیدی در ضربات پنالتی مچ پرسپولیسی‌ها را خواباندند، اما بازهم یک مساوی دیگر به آمار تقابل‌های دو تیم اضافه شد.

۱۰. استقلال ۰-۰ پرسپولیس، طلسمی که دورقمی شد!

دومین صفر صفر پیاپی فرهاد و یحیی در دربی‌ها در دیداری شبیه به دربی ۱۰۳ اتفاق افتاد. مسابقه‌ای که در دور رفت لیگ بیست و یکم برگزار شد و در پایان دو تیم به تساوی بدون گل رضایت دادند. تنها صحنه حساس این دیدار تکل فرجی روی ژستد در آخرین دقایق بازی بود که استقلالی‌ها اعتقاد شدیدی به پنالتی بودنش داشتند.

۱۱. استقلال ۱-۱ پرسپولیس، آخرین تقابل فرهاد و یحیی

حالا دیگر نبردن‌های استقلال در دربی دورقمی شده بود و آبی‌ها برای شکستن این طلسم باید در دیداری به مصاف پرسپولیس می‌رفتند که کسب یک مساوی هم تا حد زیادی راه قهرمانی را برای آن‌ها هموار می‌کرد.

در طرف مقابل پرسپولیس یحیی گل‌محمدی نیاز مبرمی به سه امتیاز بازی برای جبران فاصله با استقلال داشت. اتفاقی که تا دقیقه هشتاد با گل علی نعمتی در نیمه نخست در حال رخ دادن بود، اما ارسال عالی حردانی و گلزنی ژستد، تک امتیاز ارزشمند این بازی را برای شاگردان مجیدی به ارمغان آورد. این بازی در بیست و ششمین روز از اسفندماه ۱۴۰۰ برگزار شد و شاهد آخرین تقابل فرهاد و یحیی در آن بودیم.

۱۲. استقلال ۲-۲ پرسپولیس، همیشه پای یک خارجی در میان است

قابل پیش‌بینی بود که اولین دربی مرد پرتغالی یعنی ریکاردو ساپینتو روی نیمکت استقلال، بازی پرگلی از آب دربیاید. دیداری که آبی‌ها نزدیک‌تر از همیشه به پیروزی بودند، اما گل دقیقه آخری گولسیانی حسرت پیروزی استقلال در دربی را به عدد ۱۲ رساند. نکته جالب آنکه این بازی بسیار شبیه به شهرآورد ۹۲ بود چرا که بازهم پرسپولیس در آخرین لحظات با گلزنی یک بازیکن خارجی از شکست گریخت. این دیدار در آذرماه ۱۴۰۱ برگزار شد.

۱۳. استقلال ۰-۱ پرسپولیس، بازهم بهار، باز هم عیسی!

استقلالی‌ها با زدن ۶ گل به هوادار امید زیادی به شکستن طلسم پیروزی در دربی داشتند، اما حریف انگیزه بالای عیسی آل‌کثیر در طرف مقابل نشدند تا بار دیگر یک شکست تلخ نصیب دوستداران استقلال شود.

شاگردان ساپینتو در این دیدار نیز معتقد به نادیده گرفتن یک خطای هند در محوطه جریمه سرخ‌ها توسط گولسیانی بودند. این بازی در آخرین روز از فروردین ماه سال جاری برگزار شد.

۱۴. استقلال ۱-۲ پرسپولیس، گودبای پارتی ساپینتو

فینال جام حذفی و تقابل استقلال و پرسپولیس در آن، به جرات یکی از حساس‌ترین دربی‌های تاریخ بود که حواشی ریز و درشتی هم در پی داشت. از تنش بین هواداران استقلال و بیرانوند پیش از شروع بازی گرفته تا اخراج و درگیری ساپینتو با هواداران پرسپولیس در پایان بازی، همه و همه فقط جزئی از آن شب عجیب و غریب در ورزشگاه آزادی بود که در پایانش نه تنها استقلال موفق به کسب پیروزی در شهرآورد نشد بلکه جام قهرمانی را هم تقدیم به رقیب کرد تا پرسپولیس برای سومین‌بار در تاریخ دبل کند. این بازی در ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ برگزار شد و بعد از آن ساپینتو برای همیشه ایران را ترک کرد.

۱۵. استقلال ۱-۱ پرسپولیس، نکو هم حریف یحیی نشد

بعد از مجیدی، فکری و ساپینتو این‌بار استقلال باید با جواد نکونام به مصاف پرسپولیس و یحیی گل‌محمدی می‌رفت. در حالی که استقلالی‌ها سوار بر بازی بودند، امید عالیشاه با یک گل تماشایی دروازه حسینی را باز کرد تا استقلال در آستانه سومین شکست پیاپی در شهرآورد قرار بگیرد، اما خطای پنالتی دقیقه آخری نعمتی روی رضاوند منجر به گلزنی یامگا شد تا نکو از شکست در اولین شهرآوردش روی نیمکت استقلال فرار کند. شهرآورد ۱۰۲ پایتخت در آذرماه برگزار شد.

۱۶. استقلال ۰-۰ پرسپولیس، حسرتی که شش ساله شد

بعد از به صدا درآمدن سوت پایان یکصد و سومین شهرآورد تهران، استقلالی‌ها تقریبا از نتیجه راضی بودند، اما نباید فراموش کنند که تعداد دربی‌هایی که موفق به پیروزی مقابل پرسپولیس نشده‌اند، به عدد ۱۶ رسید. جالب آنکه آخرین پیروزی آبی‌ها هم در اسفند ۱۳۹۶ رقم خورده بود و شاگردان نکونام این فرصت را داشتند تا دقیقا بعد از ۶ سال طلسم دربی را باطل‌کنند. طلسمی که استقلالی‌ها برای از بین بردنش باید تا تیرماه سال بعد صبر کنند تا قرعه‌کشی لیگ بیست و چهارم انجام و تکلیف برگزاری شهرآورد ۱۰۴ مشخص شود.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

از نگاه ورزش

خانه داری

تفریح و سرگرمی

دنیای سلبریتی ها

عصر تکنولوژی

نیازمندی‌ها