|

درویش به خوبی از پس مدیریت پرسپولیس برآمد؟!

مدیرعامل باشگاه پرسپولیس علی‌رغم تمام هجمه‌هایی که علیه وی وجود داشت، عملکرد جالبی را در پنجره نقل و انتقالات زمستانی ثبت کرد.

لینک کوتاه کپی شد

بعد از جدایی یحیی گل‌محمدی وضعیت نگران‌کننده‌ای در پرسپولیس شکل گرفته بود و حتی بحث پایان همکاری رضا درویش روی صندلی مدیریت باشگاه نیز به اوج رسیده بود.

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از ورزش سه؛ همه منتظر لغزشی از سوی مدیرعامل پرسپولیس بودند تا او را به سمت در خروجی هل دهند اما اتفاقات جالبی طی همین مدت در این باشگاه رخ داده تا وضعیت کاملا به سود مدیرعامل سرخ‌ها پیش برود.

پایان طلسم اردوی خارجی

اولین اقدام مدیرعامل پرسپولیس ایجاد شرایط حضور این تیم در اردوی خارجی بود. اتفاقی که بعد از سال‌ها طلسم به واسطه قوانین مربوط به اردوی خارجی و دست‌یابی به اسپانسر برای این اتفاق، در نهایت رقم خورد و پرسپولیسی‌ها راهی اردوی امارات شدند. هرچند مقدمات این اردو پیش از استعفای محمدی نیز تدارک دیده شده بود تا بدبینی درباره این موضوع هم از بین برود.

1974113

حضور پررنگ در نقل و انتقالات زمستانی

جدایی یحیی گل‌محمدی از نیمکت پرسپولیس بزرگترین شوک می‌توانست لقب گیرد. در کنار این موضوع باید جدایی میلاد سرلک و محمد عمری دو بازیکن فیکس پرسپولیس را هم اضافه کرد. سرخ‌ها البته مرتضی پورعلی گنجی و یاسین سلمانی دو بازیکن تاثیرگذار خود را نیز مدتی بود که به دلیل مصدومیت در اختیار نداشتند. شهاب زاهدی نیز ساز جدایی کوک کرده بود تا در همین مقطع لیست آنها با خلا پنج بازیکن مواجه باشد و نیازمند حضوری قدرتمند در نقل و انتقالات باشند.

اهداف نقل و انتقالاتی این باشگاه هم در وهله اول دور از دسترس محسوب می‌شدند. جواد آقایی‌پور، مهدی گودرزی، محمدحسین اسلامی، محمدرضا آزادی و... از جمله اهداف نقل و انتقالاتی این باشگاه بودند که به دلیل قرارداد با باشگاه‌های خود با مانع انتقال مواجه بودند.

توافق با اوسمار و توفان انتقادات

با این حال اولین اقدام باشگاه پرسپولیس انتخاب سرمربی تیم بود. بعد از بحث زیادی درباره گزینه‌های مختلف که از برانکو آغاز شد و به سرمربیان دیگر هم ختم شد، در نهایت رضا درویش از اوسمار ویرا به عنوان سرمربی تیم یاد کرد. مربی برزیلی که در فصل گذشته جانشین حمید مطهری در کادرفنی یحیی گل‌محمدی شده بود و انتخابی جنجالی از سوی مدیرعامل پرسپولیس محسوب می‌شد. اما در ادامه با حمایت بازیکنان و اعلام شرایط از سوی درویش که مدعی بود قادر به ایجاد هزینه در شرایط مالی کنونی باشگاه نخواهند بود، این ماجرا مسکوت ماند.

1993900

آغاز حمله نقل و انتقالاتی به بازار زمستانی

با جدایی شهاب زاهدی و نبیل باهویی و البته خارج شدن نام بازیکنانی مثل مرتضی پورعلی گنجی، یاسین سلمانی، میلاد سرلک و محمد عمری، این باشگاه خیلی زود دست به کار شد و در اولین اقدام عبدالکریم حسن مدافع چپ پا قطری را به خدمت گرفت. دومین اقدام نقل و انتقالاتی این باشگاه نیز بازگرداندن عیسی آل‌کثیر مهاجم سابق خود که نیم فصل در سپاهان حضور داشت بود. ابوالفضل بابایی نیز به عنوان مهاجم جوان و آینده‌دار سومین هدف نقل و انتقالاتی پرسپولیس لقب گرفت تا شماره 10 فجرسپاسی نیز پیراهن سرخ را بر تن کند. اوستون اورونوف اما خرید غافلگیرکننده رضا درویش لقب گرفت؛ ستاره تیم ملی ازبکستان که بحث حضورش در استقلال با جدیت دنبال می‌شد، ناگهان پای میز مذاکره با پرسپولیس نشست و خرید طلایی این باشگاه لقب گرفت. پرسپولیس در گام پایانی نقل و انتقالات هم رضایت‌نامه محمد خدابنده‌لو را دریافت کرد تا خلا میلاد سرلک را هم به این شکل پر کند.

مدیریت به سبک رضا درویش

اما این خریدهای شگفت‌آور بحث زیادی را در فضای هواداری در خصوص هزینه‌های پرسپولیس شکل داده است. اما نگاهی به اعداد و ارقامی که این باشگاه در پنجره زمستانی هزینه کرده، ماجرای جالبی را نمایان می‌کند. 

پرسپولیس عیسی آل‌کثیر را به مبلغ 7 میلیارد تومان در پنجره زمستانی خریداری کرد. عبدالکریم حسن نیز با قراردادی یک و نیم ساله به ارزش 800 هزار دلار به جمع سرخ‌ها اضافه شد که قرارداد او برای این فصل 250 هزار دلار است. اوستون اورونوف نیز با مبلغ 900 هزار دلار برای یک و نیم سال که 300 هزار برای نیم فصل کنونی است، در این تیم حاضر شده است. ابوالفضل بابایی را این باشگاه با مبلغ قرارداد 1 میلیارد تومان خریداری کرده است. محمد خدابنده‌لو نیز با مبلغ 7 میلیارد برای نیم فصل و 2 میلیارد نیز برای رضایت‌نامه در این فصل در جمع خریدهای پرسپولیس حاضر شده است.

1874722

این مسئله نشان می‌دهد مجموع خریدهای پرسپولیس در نیم فصل برای بازیکنان داخلی 15 میلیارد به‌علاوه 2 میلیارد رضایت‌نامه در کنار 550 هزار دلار است که مجموع ارقام ریالی آن 50 میلیارد تومان می‌شود. به این مبلغ باید 120 هزار دلار بابت جدایی نبیل باهویی هم اضافه کرد که هزینه این باشگاه را به 57 میلیارد تومان در پنجره زمستانی می‌رساند.

خروجی‌ها نگرانی درویش را کم کردند

اما اکنون به موضوع بازیکنانی که از این تیم خارج شدند، می‌رسیم. جدایی یحیی گل‌محمدی عددی نزدیک به 8 میلیارد تومان از تعهدات این باشگاه را در پایان فصل کاهش داده است. جدایی میلاد سرلک (7 و نیم میلیارد) و محمد عمری (یک و نیم میلیارد) نیز رقمی 9 میلیارد از تعهدات این باشگاه را کاهش داد. جدایی شهاب زاهدی اما برای این باشگاه کاملا پر سود بوده است. این بازیکن که دریافتی 27 درصدی از باشگاه داشت، با بخشیدن مطالبات نیم فصل ابتدایی خود (2 میلیارد و 500 میلیون تومان) و همچنین پرداخت 100 هزار دلار، از این تیم جدا شد. باشگاه پرسپولیس بابت جدایی نبیل باهویی هرچند 120هزار دلار به وی پرداخت کرد اما از طرفی بابت 160هزار دلار باقی‌مانده قراردادش که تعهدات این باشگاه تا پایان فصل بود، سود کرد. با مصدومیت یاسین سلمانی و مرتضی پورعلی گنجی هرچند این باشگاه بخشی از مطالبات آنها را پرداخت کرده، اما حدود 10 میلیارد تومان بابت کسر ارقام آن، ذخیره خواهد داشت.

در این شرایط پرسپولیس نزدیک به 30 میلیارد تومان به‌علاوه 100 هزار دلار که مجموعا 36 میلیارد می‌شود تغییر بابت جدایی بازیکنان و دیگر اعضای کادرفنی خود داشته است. با این شرایط پرسپولیس موفق شد در پنجره زمستانی با بودجه 27 میلیاردی نسبت به خرید 5 بازیکن جدید خود اقدام کند و تدابیر رضا درویش تا به اینجا به نتیجه رسیده است. البته همانطور که گفته شد برای این موضوع می‌توان کاهش ضرر قراردادی با نبیل باهویی به مبلغ 160 هزار دلار را هم اضافه کرد تا موفقیت این تیم در پنجره کاملا به چشم بیاید. 

البته پرسپولیس مشکلات مالی دیگر هم دارد که باید دید در ادامه مسیر چه برنامه‌ای برای حل آنها خواهد داشت و آیا مدیریت باشگاه قادر به رهبری این مجموعه برای تکرار موفقیت‌های فصل گذشته خواهد شد یا خیر.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

از نگاه ورزش

خانه داری

تفریح و سرگرمی

دنیای سلبریتی ها

عصر تکنولوژی

نیازمندی‌ها