|

2 حریف احتمالی پرسپولیس در دور حذفی لیگ قهرمانان آسیا

مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان به شکلی متفاوت نسبت به دوره های قبل برگزار می شود.

لینک کوتاه کپی شد

در شرایطی که پرسپولیس باید از دقایقی دیگر و در چهارمین دیدار از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا به مصاف استقلال تاجیکستان برود که نحوه برخورد تیم ها در مرحله بعدی این مسابقات متفاوت بوده و خبری از تقابل های از پیش تعیین شده نیست.

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از ورزش سه؛ برخلاف دوره های قبل که این پیکارها در هشت گروه به انجام می رسید، در سه دوره اخیر لیگ قهرمانان آسیا این مسابقات در 10 گروه و با حضور 40 تیم برگزار می شود. پنج گروه و بیست تیم در غرب و همین تعداد نیز در شرق آسیا به مصاف هم می روند تا چهره تیم های راه یافته به مرحله یک هشتم نهایی مشخص شود.

افزایش یک گروه به غرب و یک گروه به شرق سبب شده تا ساز و کار صعود تیم ها از حالت معمول و سابق یعنی راهیابی تیم های اول و دوم هر گروه به دور بعد تغییر کند. بدین صورت که از پنج گروه غرب آسیا، پنج تیم صدرنشین راهی دور بعد می شود و از میان پنج تیمی که در گروه هایشان دوم شده اند، آن سه تیمی که عملکرد بهتری داشته اند جواز حضور در مرحله یک هشتم نهایی را کسب می کنند.

در دو دوره قبلی یعنی 2022 و 2023، کنفدراسیون فوتبال آسیا سیستم بندی خاصی را برای تقابل های دور یک هشتم نهایی پیش بینی کرده بود. به طور مثال اگر آن سه تیمی که در گروه هایشان دوم شده و راهی مرحله بعد می شوند از گروه A – B – C باشند، تیم اول گروه A با تیم اول گروه B روبرو می شد. تیم اول گروه C با تیم دوم گروه A و الی آخر.

اما امسال این ساز و کار تغییر کرده و کنفدراسیون فوتبال آسیا برای مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان، مراسم قرعه کشی برگزار می کند. در بند سوم از ماده 9 آیین نامه برگزاری لیگ قهرمانان آسیا در فصل 2023 – 2024 آمده است: شانزده باشگاه شرکت کننده که از مرحله گروهی به دور بعد راه یافته اند، در مرحله یک هشتم نهایی بازی خواهند کرد و چگونگی تقابل و ترتیب میزبانی این مسابقات طی قرعه کشی رسمی مرحله حذفی مشخص خواهد شد.

حالا نیز یک رسانه سعودی مدعی شده که که هشت تیم راه یافته از گروه های پنج گانه، به دو دسته تقسیم می شوند. از میان پنج سرگروه، آن چهار تیمی که عملکرد بهتری داشته اند در یک گلدان قرار می گیرند. تیمی که در گروهش صدرنشین شده ولی نسبت به چهار صدرنشین گروه های دیگر عملکرد ضعیف تری داشته، به همراه آن سه تیمی که در گروه هایشان دوم شده و راهی دور بعد شده اند، در گلدان دوم قرار می گیرند.

به عنوان مثال اگر وضعیت فعلی گروه ها را در نظر بگیریم، الهلال صدرنشین 10 امتیازی است، النصر، الاتحاد و العین نیز 9 امتیاز دارند و الشارجه 8 امتیاز کسب کرده است. در نتیجه الشارجه در گلدان تیم های دوم قرار می گیرد و کنفدراسیون فوتبال آسیا در یک مراسم قرعه کشی، مسابقات دور یک هشتم نهایی را تعیین می کند.

بدین صورت که الهلال، النصر، الاتحاد و العین با انجام قرعه کشی، با تیم های برتر دوم که در حال حاضر سپاهان، نسف قرشی و نوبهار نامانگان هستند و همچنین الشارجه صدرنشین که امتیاز کمتری نسبت به تیم های اول سایر گروه ها کسب کرده، روبرو می شوند.

پرسپولیس که از دقایقی دیگر باید به مصاف استقلال تاجیکستان برود، در صورتی که در گروهش دوم شود و همچنین اگر این اتفاق برای سپاهان رخ دهد، احتمال تقابل آنها با تیم های بزرگ عربستانی افزایش پیدا می کند.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

از نگاه ورزش

خانه داری

تفریح و سرگرمی

عصر تکنولوژی