|

اقدامات عجیب امیر قلعه نویی در تیم ملی

با نگاهی به همین اسامی مشخص است که نمی‌توان به غیر از یکی، دو نفر، ایراد چندان زیادی گرفت.

لینک کوتاه کپی شد

اردوی آماده‌سازی تیم ملی فوتبال ایران از روز گذشته شروع شده تا ایران برای دو بازی در فیفادی شهریورماه که قرار است به ترتیب مقابل بلغارستان و آنگولا باشد، مهیا شود.

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از شرق؛ تیم ملی ابتدا در سفر به بلغارستان، روز شانزدهم شهریور با این تیم اروپایی بازی می‌کند و بعد به تهران برمی‌گردد تا ۲۱ شهریور در ورزشگاه آزادی با تیم آفریقایی آنگولا مصاف دهد. دو دیداری که برای آمادگی بیشتر تیم ملی ایران در مسیر جام ملت‌های آسیا مهم، ولی ناکافی است.

ایران از زمانی که امیر قلعه‌نویی را به‌عنوان سرمربی جدید انتخاب کرده، در تلاش برای برگزاری بازی با تیم‌های مطرح دنیا بوده، ولی تا به الان چنین فرصتی نصیبش نشده است. مسئولان فدراسیون فوتبال هم برای آنکه تقویم فیفادی خالی نماند، به حداقل‌ها رضایت داده‌اند، به این امید که همین بازی‌ها هم بتواند گره‌گشای کادر فنی شود. حالا برای حضور در همین دو بازی دوستانه، ۴۸ ساعت قبل، امیر قلعه‌نویی فهرست اولیه ۲۴ بازیکن را برای حضور در تیم ملی اعلام کرده که مطابق با انتظار، این فهرست بدون حرف‌و‌حدیث هم نبوده است. علیرضا بیرانوند، پیام نیازمند، محمدرضا اخباری، مرتضی پورعلی‌گنجی، محمد دانشگر، روزبه چشمی، محمدحسین مرادمند، صادق محرمی، رامین رضاییان، میلاد محمدی، احسان حاج‌صفی، علی کریمی، میلاد سرلک، احمد نوراللهی، سعید عزت‌اللهی، علیرضا علیزاده، محمد محبی، وحید امیری، مهدی ترابی، علیرضا جهانبخش، سامان قدوس، رضا اسدی، شهریار مغانلو و مهدی طارمی بازیکنانی هستند که به تیم ملی فراخوانده شده‌اند.

با نگاهی به همین اسامی مشخص است که نمی‌توان به غیر از یکی، دو نفر، ایراد چندان زیادی گرفت. بازیکنان دعوت‌شده هرکدام بر حسب تجربه و کیفیت، یکی از بهترین‌های باشگاه خود هستند و بدیهی است که فرصتی برای حضور در تیم ملی داشته باشند. باوجود‌این جای چند اسم دیگر هنوز در این تیم خالی است؛ اسامی‌ای که حالا امیر قلعه‌نویی، سرمربی تیم ملی، متهم شده که چندان منصفانه با آن‌ها رفتار نکرده است.

در این بین چند بازیکن هم به دلیل مصدومیت یا حضور در تیم زیر ۲۳‌ساله‌های ایران از فهرست جا مانده‌اند که عذرشان موجه است. محمدحسین کنعانی‌زادگان هم که صراحتا عنوان شده به دلیل رفتار در فینال کافا، به دلیل تخلف انضباطی به اردو فراخوانده نشده، به این امید که در آینده به خودش بیاید. قاعدتا بزرگ‌ترین غایب این فهرست هم سردار آزمون است که به‌تازگی از لورکوزن با قراردادی قرضی راهی رم شده است. درباره سردار عنوان شده که به درخواست خودش و البته با توجه به مصدومیتی که دارد، در این برهه دعوت نشده است.

پس باید این موارد را همگی در پرانتز گذاشت و نقدی را متوجه امیر قلعه‌نویی نکرد. البته این به آن معنی نیست که هنوز این فهرست نقصی ندارد. در زیر به مواردی اشاره شده که قلعه‌نویی و کادر فنی‌اش می‌توانستند بهتر یا شفاف‌تر در اعلام اسامی رفتار کنند. قبل از ورود به مبحث، ذکر این نکته ضروری است که هر مربی‌ای این حق را دارد که بازیکنان مدنظر و مورد علاقه و اعتمادش را به تیم ملی فرابخواند و بر کسی هم پوشیده نیست که این انتخاب‌ها در هر رده‌ای سلیقه‌ای است و هر مربی ممکن است تعدادی بازیکن را به تیمش فرابخواند یا آن‌ها را خط بزند. با درنظر‌گرفتن همین بخش، حالا می‌توان به اتهاماتی پرداخت که متوجه امیر قلعه‌نویی شده است؛ اتهاماتی که به‌راحتی می‌توان آن را پای سلیقه گذاشت، ولی باید برایش جوابی منطقی هم یافت.

لج و لجبازی با سیدحسین حسینی؟

اولین موضوعی که فهرست جدید امیر قلعه‌نویی را زیر سؤال می‌برد، غیبت سیدحسین حسینی، دروازه‌بان و کاپیتان استقلال است. سیدحسین فصل گذشته روز‌های خوبی را در استقلال سپری نکرد و حتی در ابتدای این فصل تا آستانه جدایی از تیم آبی‌پوش تهرانی هم پیش رفت؛ اما او نهایتا در این تیم ماند و با شروع فصل جدید، روز‌های بسیار درخشانی را هم تجربه کرده است. حسینی از چهار بازی در این فصل، سه کلین‌شیت (بسته نگه‌داشتن دروازه در طول یک مسابقه) داشته و فقط یک گل از روی نقطه پنالتی خورده است. البته همان پنالتی را هم مهار کرد و بازگشتش را گل خورد. او یکی از بهترین و آماده‌ترین دروازه‌بان‌های لیگ برتر در هفته‌های اخیر بود، ولی قلعه‌نویی دوباره مثل اردوی قبلی تصمیم گرفت از کنار کاپیتان استقلال عبور کند.

در پی انتقادات مطرح‌شده درباره غیبت سیدحسین، عنوان شده از آنجا که این دروازه‌بان قرار است به همراه تیم امید راهی بازی‌های آسیایی شود، به این اردو دعوت نشده تا استراحت کند! توجیهی که به نظر می‌رسد چندان بر پایه منطق نیست. قلعه‌نویی می‌توانست بگوید این دروازه‌بان در اندیشه‌هایش جایی ندارد؛ اما دعوت‌نکردن او به بهانه استراحت‌کردن برای تورنمنتی که قرار است یک ماه دیگر برگزار شود، بیشتر شبیه به تراشیدن بهانه است. اصولا با توجه به تجربه‌ای که حسینی در سال‌های اخیر در تیم ملی به دست آورده و فرم ایدئالی که در این فصل دارد، توجیه دعوت‌نکردنش عجیب‌تر از خود دعوت‌نکردنش است.

انتخاب سرلک برای دلربایی از پرسپولیسی‌ها؟

داستان میلاد سرلک و مشمول‌شدن این بازیکن برای رفتن به خدمت سربازی، یکی از خبرسازترین اتفاقات فوتبال ایران در دو ماه اخیر است. این بازیکن از ابتدای شهریور مشمول شده و باید به سربازی می‌رفت. با این حال از آنجا که طبق قانون بازیکنانی که به تیم ملی دعوت می‌شوند تا ۳۰ سالگی از خدمت سربازی معاف می‌شوند، این ابهام وجود داشت که آیا قلعه‌نویی سرلک را به تیم ملی فرا‌می‌خواند یا نه؟ قلعه‌نویی برای مسابقات کافا، قید سرلک را زد و به همین دلیل او را در آستانه فرستادن به پادگان قرار داد. دلیل؟ اگر از آخرین حضور و دعوت به تیم ملی بیش از شش ماه بگذرد، بازیکن مشمول خواهد بود.

از آنجا که پیش از رقابت‌های کافا تا همین شهریور، بیش از شش ماه از حضور سرلک در تیم ملی می‌گذشت، این بازیکن باید خودش را به نظام وظیفه معرفی می‌کرد؛ اما درخواست تعویق یک‌ماهه برای سربازی او، با دعوت دوباره‌اش به تیم ملی همراه شد تا حالا مشکل سربازی این بازیکن حل شده باشد. او می‌تواند به این ترتیب همچنان به‌عنوان بازیکن به کارش در پرسپولیس ادامه دهد و مشکلی بابت سربازی‌رفتن نداشته باشد. قلعه‌نویی در این بخش از سوی استقلالی‌ها متهم شده که برای دلربایی از هواداران پرسپولیس، میلاد سرلک را به تیم ملی فراخوانده وگرنه هافبک‌های بهتری را می‌توانست به جای او انتخاب کند؛ اتهامی که البته قلعه‌نویی از کنارش عبور کرده و گفته هر‌کسی که شایسته است، به تیم ملی دعوت شده است.

ضمن اینکه با انتخاب چهار بازیکن از تیم‌های پرسپولیس و سپاهان، خواسته تا جایی برای خودش در دل هواداران این دو باشگاه به دست بیاورد.

ابهام بزرگ با انتخاب سامان قدوس

شاید دو مورد بالا را بتوان به سلیقه امیر قلعه‌نویی مرتبط دانست، ولی بدون تردید بزرگ‌ترین ابهام فهرست جدیدی که او اعلام کرده، سامان قدوس است؛ هافبکی که هیچ‌گاه در تیم ملی ایران آن‌طور که باید و شاید جایگاهش دیده نشد تا حتی پس از جام جهانی، شایعه خداحافظی‌اش از تیم ملی به گوش برسد. سامان بعد از جدایی از باشگاه برنتفورد در این فصل، به دنبال باشگاه جدیدی رفت، ولی وقتی در این زمینه ناکام ماند، دوباره در اقدامی خبرساز به تیم برنتفورد برگشت. درباره کیفیت کار سامان قدوس وقتی در اوج باشد، حرف‌و‌حدیثی نیست؛ اما او در شرایطی برای حضور در اروی تیم ملی فراخوانده شده که قریب به ۲۴۰ روز است هیچ‌گونه بازی رسمی انجام نداده است.

از آخرین باری که سامان قدوس در ترکیب اصلی برنتفورد به میدان رفته، نزدیک به هشت ماه می‌گذرد که همین موضوع انتخاب او را بحث‌برانگیزتر هم کرده است. در این زمینه البته شایعاتی هم به راه افتاده که تأیید‌کردنش کار دشواری است؛ اینکه عنوان شده بود سامان دل خوشی از همکاری با امیر قلعه‌نویی ندارد و به همین دلیل در اردو‌های قبلی ترجیح می‌داد حضور نداشته باشد. شاید قلعه‌نویی برای پایان‌دادن به ابهامات رایج در این زمینه، سامان قدوس را یک بار دیگر به تیم ملی فراخوانده است. حالا که سامان آمده، باز هم نمی‌شود از کنار انتخاب امیر قلعه‌نویی گذشت.

او در شرایطی رو به انتخاب این بازیکن آورده که هافبک‌های آماده‌تری در لیگ برتر ایران را نادیده گرفته است. مهدی مهدی‌پور، هافبک استقلال، یکی از این بازیکنان است. او در این فصل و بعد از چهار بازی دو پاس گل داده و به نظر می‌رسید با توجه به فرم ایدئالش به تیم ملی فراخوانده شود. سروش رفیعی هم دیگر بازیکن این پست بود که اگرچه نوسان داشته، ولی با توجه به حضورش در ترکیب پرسپولیس، شانس بیشتری برای دعوت‌شدن داشت. حتی آرش رضاوند هم در این بازه زمانی می‌توانست انتخاب بهتری باشد؛ اما قلعه‌نویی با چشم‌بستن به روی همه این بازیکنان، در انتخابی عجیب به سراغ سامان قدوس رفت.

انتقام از فرهاد مجیدی؟

آخرین اتهامی که به امیر قلعه‌نویی دست‌کم در فضای رسانه‌ای وارد شده، این است که به دلیل اختلاف نظر قدیمی با فرهاد مجیدی، مهدی قایدی را به تیم ملی دعوت نکرده است. قلعه‌نویی در پست وینگر، یعنی جایی که مهدی قایدی بازی می‌کند، بازیکنان مطرحی مانند علیرضا جهانبخش، محمد محبی، مهدی ترابی و وحید امیری را دعوت کرده است، ولی واقعیت این است که سه نفر اول، این روز‌ها از فرم آرمانی‌شانی فاصله گرفته‌اند و وحید امیری هم که در پرسپولیس بیشتر در نقش مهاجم سایه بازی کرده تا یک وینگر. ضمن اینکه در همان پست هم نمایش درخشان فصول گذشته‌اش را تا به الان نداشته است. این در شرایطی است که قایدی در الاتحاد کلبا با وجود عملکرد نه‌چندان خوب تیمش، نمایش قابل قبولی داشته، گل زده، پاس گل داده و دست‌کم از بازیکنان دعوت‌شده به تیم ملی در این پست، آماده‌تر نشان داده است.

قایدی در اردوی قبلی تیم ملی ایران حضور داشت، ولی شایعه شده، چون شاگرد فرهاد مجیدی در تیم اماراتی است، از سوی قلعه‌نویی نادیده گرفته شده است؛ موضوعی که البته از سوی کادر فنی تیم ملی بدون پاسخ گذاشته شده است.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

تفریح و سرگرمی

هنر و ادبیات

اقتصاد روز

تاریخانه

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی