|

حضور VAR در ایران قطعی شد؟!

فدراسیون پس از بررسی شرایط شرکت‌های مختلف با یک شرکت بلژیکی برای اجرای سیستم کمک داور ویدئویی به توافق رسید.

لینک کوتاه کپی شد

در هفته اخیر فدراسیون فوتبال شرایط شرکت‌های مورد تایید فیفا برای اجرای VAR را بررسی کرد و حالا با یک شرکت بلژیکی به توافق رسیده تا از طریق این شرکت سیستم کمک داور ویدئویی در ایران اجرا شود.

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از ایسنا؛ در حال حاضر ۵ شرکت تایید اجرای VAR را از سوی فیفا دارند که یکی از آنها آمریکایی است و امکان همکاری با آن شرکت وجود ندارد. یکی دیگر از شرکت‌ها هم متعلق به رژیم صهیونیستی است و به همین خاطر از گزینه‌های فدراسیون فوتبال حذف شده است. شرکت دیگر روسیه‌ای محسوب می‌شود ولی در آمریکا به ثبت رسیده و به همین خاطر امکان همکاری با آن شرکت هم وجود ندارد.

حالا فدراسیون فوتبال بین دو گزینه باقی مانده با EVS که یک شرکت بلژیکی است به توافق رسیده تا تفاهم‌نامه طرفین به امضا برسد. این شرکت در زمینه تجهیزات تلویزیونی فعالیت دارد و در ایران با صداوسیما، گمرک و برخی نهادهای دیگر همکاری داشته است.

بر اساس اطلاعاتی که از طریق یک مقام مطلع در فدارسیون فوتبال به دست آمده، فدراسیون فوتبال ۱۷ نفر از مسئولان داوری ایران را ۹ روز دیگر به قطر اعزام می‌کند تا زیر نظر مدرسان فیفا، دوره‌های مرتبط با VAR را پشت سر بگذارند. البته این دوره ارتباطی با موضوع آموزش داوران ندارد چراکه این دوره آموزشی بعدا برگزار خواهد شد.

بر اساس استعلام فدراسیون فوتبال از فیفا، هیچ الزامی برای اینکه تمام بازی‌های لیگ به صورت همزمان با کمک سیستم VAR انجام شود وجود ندارد. به عبارت دیگر فدراسیون می‌تواند تنها بازی‌هایی را که در ورزشگاه‌های مجهز به VAR انجام می‌شود با کمک این سیستم برگزار کند و بازی‌های دیگر بدون این سیستم پیش برود و بعدها کم کم VAR در ورزشگاه‌ها اجرایی شود. به این ترتیب می‌توان امیدوار بود که در فصل آینده تعدادی از بازی‌ها با VAR برگزار شوند.

بر اساس اطلاعاتی که این منبع در فدراسیون فوتبال در اختیار قرار داده است، بعد از امضای تفاهم‌نامه میان فدراسیون فوتبال و شرکت EVS، باشگاه‌ها یا مالکان ورزشگاه‌ها در ایران باید خود با این شرکت قرارداد امضا کنند تا تجهیزات لازم در ورزشگاه نصب شود. تعداد دوربین‌های نصب شده در ورزشگاه یک حداقل دارد اما می‌توان در برخی از ورزشگاها از تعداد دوربین بیشتری نسبت به حداقل ذکر شده، استفاده کرد.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

تفریح و سرگرمی

هنر و ادبیات

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی