|

برنامه روز دوم مسابقات کشتی قهرمانی جهان؛ گرایی طلایی می شود؟

محمدرضا گرایی، دارنده مدال طلای جهان و المپیک و ستاره کشتی ایران در دو سال اخیر امید کشورمان برای کسب اولین مدال طلای مسابقات است.

لینک کوتاه کپی شد

در چهار وزن دوم مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی جهان، در اوزان ۶۳ کیلوگرم علیرضا نجاتی، ۶۷ کیلوگرم محمدرضا گرایی، ۸۲ کیلوگرم پژمان پشتام و ۹۷ کیلوگرم محمدهادی ساروی باید به روی تشک بروند.

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از فرارو؛ چهار کشتی‌گیری که صاحب مدال جهانی هستند و حتماً می‌توانند به مدال برسند و تیم ایران را از شرایط بدی که در روز نخست داشت، نجات بدهند.

وزن ۶۳ کیلوگرم؛ علیرضا نجاتی

ستاره تیم ملی کشتی فرنگی در رقابت‌های قهرمانی جهان حالا یک بار دیگر این فرصت را به دست آورده تا برای رسیدن به دومین مدال جهانی خود تلاش کند. علیرضا نجاتی که جهانی ۲۰۱۹ به مدال برنز رسیده بود حالا فرصتی را به دست آورده تا بتواند ناکامی در بازی‌های المپیک توکیو را جبران کند. نجاتی در جهانی ۲۰۱۹ به حدی قدرتمندانه و باتکنیک کشتی گرفت که همه تصور می‌کردند حمید سوریان دیگری متولد شده، اما در ادامه وزن کم کردن‌های زیاد و همچنین ورود به حواشی باعث شد این استعداد ناب کشتی فرنگی از اصل خود دور شود. نفر اول وزن ۶۳ کیلوگرم تیم ملی کشتی فرنگی میثم دلخانی بود که به‌دلیل شکستگی آرنج این رقابت‌ها را از دست داد تا توفیق اجباری شامل حال نجاتی شود و او از وزن ۶۰ کیلوگرم به ۶۳ کیلوگرم بیاید و برای رسیدن به دومین مدال جهانی شانس خود را امتحان کند. نجاتی دور اول باید با اویار از ترکیه کشتی بگیرد، اما در گروهش دو چهره شاخص را پیش رو دارد؛ سیباینو از مقدونیه که مدال جهانی و المپیک را دارد و آبولادزه گرجستانی که به‌دلیل صدرنشینی در رنکینگ اتحادیه جهانی در صدر جدول قرار گرفته است. نجاتی باید برای رسیدن به فینال از این دو چهره عنوان‌دار عبور کند.

وزن ۶۷ کیلوگرم؛ محمدرضا گرایی

شاید امید اول کشتی ایران در روز دوم محمدرضا گرایی باشد. دارنده مدال طلای جهان و المپیک و ستاره کشتی ایران در دو سال اخیر که حالا برای دومین مدال طلای خود گام بر می‌دارد. هر چند که برای رسیدن به این مدال طلا کار بسیار سختی دارد. محمدرضا باید در این دوره از مسابقات قهرمانی جهان هم مانند المپیک بار برادرش محمدعلی را هم به دوش بکشد. در المپیک توکیو هم محمدعلی مقابل رقبایش شکست خورد و از رسیدن به مدال باز ماند، اما محمدرضا با مدال طلای خود همه ناراحتی‌ها را شست. حالا در بلگراد هم محمدعلی شکست خورده و همین شکست کار او را برای رسیدن به مدال سخت کرده است. البته محمدرضا برای گرفتن مدال طلا بسیار راه سختی در پیش دارد. در گروه او هان ریو سو قهرمان نامی جهان و المپیک و پرویز نصیب‌اف اوکراینی که نقره المپیک و برنز جهان را دارد، قرار دارند و همین کار را سخت می‌کند. البته محمدرضا گرایی قبل از این هم سابقه دارد که هان ریو سو را با ضربه فنی شکست بدهد که آخرینش هم در قهرمانی آسیا سال گذشته بود.

وزن ۸۲ کیلوگرم؛ پژمان پشتام

امروز یکی از پدیده‌های کشتی فرنگی در جهانی ۲۰۲۱ نروژ هم به روی تشک می‌آید. پژمان پشتام که در جهانی سال گذشته خوش درخشید و در اولین حضورش در مسابقات قهرمانی جهان به مدال برنز رسید، حالا باید نشان بدهد که مدال سال گذشته او شانسی نبوده است. پشتام امسال از معدود کشتی‌گیران تیم ملی بود که بدون مسابقه به تیم ملی رسید و همین هم باعث شده بود تا انتقادات از او افزایش پیدا کند. حالا فرصت مناسبی است برای اینکه به این انتقادات پاسخ محکمی بدهد.

وزن ۹۷ کیلوگرم محمدهادی ساروی

یکی از شانس‌های مسلم کسب مدال طلا برای تیم ملی کشتی فرنگی در جهانی بلگراد، هادی ساروی است. دارنده مدال طلای جهان در سال گذشته که حالا باید برای دومین مدال طلا تلاش کند، اما او رقابت سختی را برای این کار پیش رو دارد. رسیدن به مدال طلا در حالی که آرتور آلکسانیان هم خودش را به مسابقات رسانده بسیار مهم خواهد بود. سال گذشته ساروی در غیاب آلکسانیان و موسی اولویف روس به مدال طلا رسید. به همین دلیل هم خیلی‌ها سعی کردند ارزش مدال او را پایین بیاورند، اما حالا این فرصت را دارد که از سد آلکسانیان هم عبور کند و عیار طلای خود را بالا ببرد. آلکسانیان در المپیک توکیو میلیمتری ساروی را شکست داد، اما در جهانی نروژ کشتی نگرفت و حالا خودش را به هر شکلی بود به صربستان رسانده تا در ترکیب تیم ملی کشورش حضور داشته باشد. بدون شک آرتور مهم‌ترین رقیب ساروی است و باید دید برای عبور از او چه برنامه‌ای دارد. ساروی که در صدر جدول قرار دارد، برای رسیدن به مدال طلا در دور نخست استراحت دارد و در ادامه باید رستم آساکالوف ازبک و یا اومایف قزاقستانی را از پیش رو بردارد. متهان باشار ترک و آرتور هم در پایین جدول حضور دارند.

یکشنبه ۱۱ سپتامبر (۲۰ شهریور):

دور مقدماتی اوزان ۶۳، ۶۷، ۸۲ و ۹۷ کیلوگرم و مرحله شانس مجدد اوزان ۵۵، ۷۲، ۷۷ و ۸۷ کیلوگرم کشتی فرنگی از ساعت ۱۳ تا ۱۷ به وقت ایران

مراسم افتتاحیه: ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه تا ۱۹ به وقت ایران

نیمه نهایی اوزان ۶۳، ۶۷، ۸۲ و ۹۷ کیلوگرم کشتی فرنگی از ساعت ۱۹ و ۱۵ دقیقه تا ۲۰ و ۱۵ دقیقه به وقت ایران

فینال اوزان ۵۵، ۷۲، ۷۷ و ۸۷ کیلوگرم کشتی فرنگی از ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه تا ۲۳ و ۳۰ دقیقه به وقت ایران

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی