|

استقلال هفته آینده قهرمان لیگ می‌ شود؟

اگر استقلال روز شنبه فولاد خوزستان را شکست دهد، آیا قهرمان لیگ برتر می‌ شود؟

لینک کوتاه کپی شد

هفته بیست‌و‌ششم رقابت‌های لیگ برتر ایران برخلاف هفته بیست‌و‌پنجم، با خوشحالی استقلال و ناراحتی پرسپولیسی‌ها همراه شد.

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از روزنامه شرق؛ در این هفته، ابتدا پرسپولیس در اصفهان برابر ذوب‌آهن به نتیجه مساوی یک – یک رسید تا دو امتیاز حساس را از دست بدهد. ساعتی بعد، استقلال در ورزشگاه آزادی به یک برد دراماتیک در دقایق پایانی رسید و با یک گل از سد تیم شهرخودرو قعرنشین گذشت. به این ترتیب، در آستانه چهار هفته مانده به پایان رقابت‌های لیگ برتر، دوباره اختلاف امتیاز استقلال با پرسپولیس در صدر جدول به شش امتیاز رسید.

این شش امتیاز شرایط را به‌گونه‌ای رقم زده که شایعه شده ممکن است استقلال هفته آینده و در صورت کسب برد احتمالی برابر فولاد (در صورت شکست پرسپولیس مقابل سپاهان)، بتواند سه هفته زودتر جام قهرمانی را بالای سر ببرد. حال پرسش اصلی این است که اگر استقلال روز شنبه فولاد را شکست دهد، آیا قهرمان لیگ می‌شود؟ این موضوع نیاز به کنکاش بیشتری دارد. قبل از پاسخ‌دادن به آن ابتدا باید تغییر قوانین در لیگ برتر ارزیابی شود. از این فصل، قرار بر این شده که نتایج رودرو برای جایگاه تیم‌ها در جدول محاسبه شود. به این ترتیب که اگر دو تیم امتیازشان برابر شد، آن وقت تیمی که در مجموع بازی رفت و برگشت عملکرد بهتری داشته بالاتر قرار بگیرد.

با این پیش‌فرض باید سراغ دو تیم استقلال و پرسپولیس رفت. فعلا اختلاف شش امتیاز است و به فرض آنکه استقلال فولاد را ببرد و پرسپولیس مقابل سپاهان شکست بخورد، این اختلاف در فاصله سه هفته مانده به پایان ۹ امتیاز می‌شود. اینجا هواداران استقلال اعتقاد دارند اگر چنین شود، چون تیمشان در بازی‌های رودررو عملکرد بهتری داشته، در نتیجه قهرمانی‌شان قطعی است. ماجرا از این قرار است که دربی پایتخت که به میزبانی استقلال بوده صفر – صفر شده و دربی برگشت با نتیجه یک – یک به پایان رسیده است. حالا سهیل مهدی، رئیس کمیته برگزاری مسابقات لیگ گفته از آنجا که استقلال در بازی برگشت در خانه حریف گل زده، پس عملکرد بهتری در بازی رودررو داشته و در صورت تساوی امتیازات دو تیم، شاگردان فرهاد مجیدی قهرمان می‌شوند. این همان داستانی است که استقلالی‌ها را بر آن داشته تا عنوان کنند اگر تیمشان بازی با فولاد را ببرد و پرسپولیس ببازد، آن وقت سه هفته پایانی تشریفاتی است و حتی اگر سه بازی باقی‌مانده را ببازند و پرسپولیس هر سه را ببرد، آن وقت حتی در صورت تساوی امتیازات، باز این استقلال است که قهرمان می‌شود؛ اما این موضوع به همین‌جا ختم نمی‌شود، چون این قانون یکی، دو خلأ دارد.

به گواه مسئولان فدراسیون، قوانین فوتبال ایران از روی لالیگای اسپانیا کپی شده و در آن قانون، در صورت تساوی امتیازات، قانون گل زده در خانه حریف محسوب نمی‌شود و تفاضل گل سرنوشت قهرمان را مشخص می‌کند. این موضوعی است که روز گذشته دبیر‌کل فدراسیون فوتبال هم به آن اشاره کرده و گفته در صورت تساوی دو تیم استقلال و پرسپولیس، نه قانون گل زده در خانه حریف، بلکه تفاضل گل سرنوشت قهرمانی را مشخص می‌کند. ضمن اینکه از این فصل در رقابت‌های اروپایی کلا قانون گل زده در خانه حریف برداشته شده و مجموع دیدار‌های رفت و برگشت تکلیف تیم برتر را معین می‌کند.

به این ترتیب، حتی اگر استقلال روز شنبه برنده و پرسپولیس بازنده شود، باز تکلیف قهرمانی به تعویق و احتمالا به روز پنجشنبه هفته آینده کشیده می‌شود. البته به شرط آنکه مسئولان فدراسیون دوباره صحبت ضدونقیضی را در این بین مطرح نکنند!

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی