|

اعتماد بارسلونا به قلب تیکی تاکا جواب داد؛ آبی اناری ها بازگشتند!

بارسلونا زیر نظر ژاوی، حتی در حساس ترین لحظات هم برای فرار از شکست رو به بازی مستقیم نمی‌آورد.

لینک کوتاه کپی شد

در چارچوب دیدارهای هفته سی و یکم  لالیگا، بارسلونا میهمان لوانته بود و در شرایطی که 3 پنالتی علیه آبی و اناری‌ها در جریان بازی اعلام شد، شاگردان ژاوی موفق شدند اولین تیم تاریخ لالیگا لقب بگیرند که با وجود مواجه شدن با 3 جریمه پنالتی در نهایت نتیجه بازی را به سود خودشان رقم می‌زنند.

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از فوتبال360؛ بارسلونا با نتیجه 3 بر 2  از سد میزبان گذشت اما اوج شاهکار شاگردان ژاوی، آنجا بود که هر3  گل بلوگرانا در این دیدار، تحت فلسفه خاصی و با زیبایی هرچه تمام‌تر به ثمر رسیدند. بارسلونا در شرایطی که 2 بار در معرض از دست دادن 3 امتیاز دیدار قرار گرفت، سراسیمه نشد، هر بار با طمانینه قصد دروازه حریف را کرد و در نهایت نیز یک بازگشت هیجان انگیز را در خانه لوانته رقم زد تا آقای مهندس، طلسم کاتالان‌ها مقابل گربه سیاه را سرانجام باطل کند.

شکست لوانته در خانه پس از حدود 4 سال

آخرین بار بارسلونا در دسامبر 2018 مقابل لوانته در استادیوم «سیوداد» به برتری رسیده بود و این در حالی است که طی این مدت، لوانته در بزنگاه‌ها از بارسلونا امتیاز گرفته و هر بار، زخم عمیقی بر پیکره کاتالان‌ها وارد ساخته بود. یک مرتبه بر باد دادن رویای قهرمانی بدون باخت و سپس امتیاز گرفتن در روزهای داغ رقابت برای رسیدن به عنوان قهرمانی لالیگا، لوانته را تبدیل به گربه سیاه بارسلونا کرده بود. شب گذشته در شرایطی طلسم حدود 4 سال پیروز نشدن بارسلونا در استادیوم «سیوداد» باطل شد که لوانته این فصل شرایط خوبی را تجربه نمی‌کند و در رده نوزدهم جدول جا خوش کرده است. حریف شب گذشته بارسلونا در ادامه فصل، باید حداقل 12 امتیاز از بازی‌های باقی مانده کسب کند تا ماندن در لالیگا را جشن بگیرد. صد البته، صرفا کسب پیروزی بارسلونا مقابل این تیم، جای افتخار برای هواداران ندارد اما هواداران بلوگرانا، نکات امیدوارکننده‌ای در ترکیب تیمشان تحت هدایت ژاوی می‌بینند و چگونگی به دست آمدن این پیروزی، بسیار قابل توجه است.

تیم ژاوی در بدترین شرایط هم تمرکزش را از دست نمی‌دهد

پیروزی مقابل لوانته درحالی برای هواداران بارسلونا لذت‌بخش بود که این تیم پس از اعلام شدن 3 پنالتی به سود حریف، هرگز تمرکزش را از دست نداد و گل پیروزی بخش بلوگرانا در دومین دقیقه از وقت‌های تلف شده، در شرایطی به ثمر رسید که شاگردان ژاوی در عین عطش برای رسیدن به گل، هرگز سراسیمه عمل نکردند و در حساس ترین لحظات نیز آرام و با برنامه، به سمت دروازه حریف یورش بردند. یورش‌هایی که سرانجام توسط تعویض طلایی ژاوی به ثمر نشست و لوک دی‌یونگ، 7 دقیقه پس از ورودش به میدان، گل برتری آبی و اناری‌ها را به ثمر رساند تا رده دوم جدول، از دست نرود. گاوی و پدری، 2 بازیکن تعویضی دیگر ژاوی در نیمه دوم بودند. گل دوم بارسلونا در دقیقه 63، کمتر از 10 دقیقه پس از ورود هر 2 بازیکن به میدان رقم خورد؛ یکی ساخت و دیگری پرداخت.

بارسلونا کار را به دست کاردان سپرده است

هر بار که دوربین‌های تلویزیونی، ژاوی را به تصویر می‌کشند، حتی در بدترین لحظات نیز هواداران بارسلونا خیالشان راحت است که روی نیمکت سرمربیگری تیمشان، هیچ‌کس به دنبال بهانه تراشی برای توجیه کردن باخت نیست. در عوض، آن‌ها با هر بار تماشای تصویر ژاوی، مطمئن می‌شوند راه‌های کسب پیروزی در ذهن مهندس فوتبال مرور می‌شوند و تیم تحت هدایتش تا آخرین لحظات برای رسیدن به گل و بازگرداندن نتیجه، آن هم با ریتمی منظم و از همیشه نزدیک‌تر به فلسفه بارسلونا تحت هدایت یوهان کرویف و پپ گواردیولا، ناامید نخواهد شد. بارسلونا حتی به مدت یک دقیقه از زمان بازی  سراسیمه عمل نمی‌کند و تنها اشتباهات فردی، نقطه ضعف شاگردان ژاوی است.

بارسلونا به معنای واقعی کلمه «تیم»

مارک آندره ترشتگن که شب گذشته با مهار یک پنالتی، نقش بسزایی در کسب پیروزی داشت. بازیکنان بارسلونا در پایان همگی عملکرد قابل قبولی بر جای گذاشتند. شاگردان ژاوی مجموعاً 565 پاس برای یکدیگر ارسال کردند که در این میان، دقت پاس 89 درصدی به ثبت رسید. بارسای تحت هدایت ژاوی، بدون حضور لیونل مسی، به درخشش تک بازیکنان متکی نیست و اوبامیانگ به خوبی در ترکیب این تیم جا افتاده است. او شب گذشته، در حالی که برای چهاردهمین مرتبه با لباس آبی و اناری به میدان می‌‎رفت، موفق شد تعداد گل‌هایش را دورقمی کرده و به عدد 10 برساند. عثمان دمبله، ستاره‌ای که مدت مدیدی در ترکیب بارسلونا کم فروغ ظاهر می‌شد به صدر جدول ارسال پاس گل لالیگا رسید و در کنار کریم بنزما ایستاد. او شب گذشته یازدهمین پاس گل فصلش را برای هم تیمی خود ارسال کرد و این درحالی است که دمبله تنها 14 بازی برای بارسلونا در لیگ به میدان رفته است. کریم بنزما، دیگر بازیکنی است که 11 پاس گل ارسال کرده اما مهاجم فرانسوی رئال مادرید این آمار را در 27 بازی به ثبت رسانده و همین مورد، عثمان دمبله را به تنهایی در صدر جدول قرار می‌دهد.

 

عملکرد ژاوی با کسب جام سنجیده نخواهد شد

بارسلونا در حالی که ابتدای فصل و تحت هدایت رونالد کومان، عملکرد فاجعه باری از خود بر جای گذاشت و فاصله‌اش با رئال مادرید به 12 امتیاز رسید، پس از ورود ژاوی به نوکمپ، بهبود قابل توجه و روز افزونی از خود نشان داده و در همین مدت کم از حیث ایجاد موقعیت خطرناک، بالاتر از سایر تیم‌ها به صدر جدول تکیه زده است. این در حالی است که بارسلونا به همان اندازه نسبت به سایر تیم‌ها نیز بیش‌ترین موقعیت صد درصدی از دست داده و در شرایطی که این آمار هم بهبود پیدا کنند، تیم ژاوی یکی از مدعیان فتح لالیگا خواهد شد. صد البته که در مقایسه با تیم‌هایی همچون لیورپول و منچستر سیتی، عملکرد بارسلونا به مراتب ضعیف‌تر خواهد بود و تا به حال تیم ژاوی مقابل آن‌ها محک نخورده اما می‌توان به آینده بارسلونا با ژاوی به شدت امیدوار بود. در صورت پیروزی در دیدار معوقه، فاصله بارسلونا و رئال به 9 امتیاز کاهش خواهد یافت و امتیاز از دست دادن رئال در ادامه فصل، بدون شک بارسلونای شکست ناپذیر را به کهکشانی‌ها نزدیک و نزدیک‌تر خواهد کرد. هرچند کسب عنوان قهرمانی لالیگا کمی دور از دسترس به نظر می‌رسد اما در فاصله 7 هفته مانده به پایان رقابت‌ها (بارسلونا یک بازی بیش‌تر انجام خواهد داد) آبی و اناری‌ها به مدت 15 هفته است که شکست نخورده‌اند و ژاوی امیدوار است تا پایان فصل یک نیم فصلِ بدون باخت را پشت سر بگذارد؛ عملکردی که به شدت قابل احترام خواهد بود و در این مدت زمان کم، او موفق شده نظم تیمی را پس از یک دوره اسفناک تحت هدایت کیکه ستین و رونالد کومان، به اردوگاه بارسلونا باز گرداند. تیم ژاوی، این روزها بسیار دوست داشتنی است؛ فارغ از طرفداری تیم محبوبتان از تماشای آبی و اناریِ خالص در مستطیل سبز لذت ببرید.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی