|

پشت پرده انتخاب قطر به عنوان میزبان جام جهانی 2022 فاش شد!

رئیس پیشین فیفا از پشت پرده جنجال انتخاب قطر به عنوان میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ پرده برداشت.

لینک کوتاه کپی شد

سب بلاتر رئیس سابق فدراسیون جهانی فوتبال در جدیدترین مصاحبه اش با نشریه «لوموند» فرانسه اظهاراتی جنجالی یک سال مانده به آغاز جام جهانی ۲۰۲۲ به میزبانی قطر انجام داد.

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از فارس؛  بلاتر عنوان کرد: قطری ها در سال ۲۰۱۱ با فرانسوی ها زد و بند کردند. در آن زمان نیکولا سارکوزی نخست وزیر وقت فرانسه شامی را در تاریخ ۲۳ نوامبر ۲۰۱۰ تدارک دیده و به این میهمانی پلاتینی رئیس وقت یوفا را دعوت کرد. در این میهمانی تمیم بن حمد امیر کنونی قطر به عنوان ولیعهد کشورش حضور داشت.

وی افزود: در این شام با حضور بالاترین مقام رسمی فرانسه به پلاتینی توصیه شد تا از قطر برای میزبانی از جام جهانی ۲۰۲۲ حمایت کند. بعد از برنده شدن قطر در پرونده میزبانی و انتقال مالکیت پاری سن ژرمن به دولت قطر بیش از پیش این فرضیه تایید شد. بعد از دیدن نام قطر به عنوان برنده میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ احساس ناامیدی کردم البته انتظارش را داشتم.

رئیس فیفا درباره احتمال فساد مالی و رشوه از سوی دولت قطر برای برنده شده در این پرونده سنگین فوتبالی، گفت: من ساده بودم که قطر برای برنده شدن در این رقابت هزینه زیادی نکرده ولی وقتی الان به این موضوع نگاه می کنم متوجه می شوم چقدر هزینه سنگینی کرده و هنوز برای دولت فرانسه خدمت می کند و باشگاه پاری سن ژرمن نمونه بارز این توافق سیاسی بین طرفین است. هیچ شکی ندارم که نمایندگان وقت فوتبال آمریکای جنوبی اموالی را برای رای دادن به قطر دریافت کردند. آنها همیشه به آمریکا رای می دانند ولی نظرشان تغییر کرد و به قطر رای دادند.

بلاتر تصریح کرد: از لحاظ اجتماعی و آب و هوا انتخاب قطر به عنوان میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ اشتباه بزرگی بود. بعدها هم می کمیته اجرایی فیفا می توانست رایش را تغییر دهد ولی این اتفاق رخ نداد.

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی