|

در انتظار ظهور غولی جدید؛ گروه عربستانی نیوکاسل را خرید!

80 درصد از سهام نیوکاسل در ازای پرداخت 300 میلیون پوند واگذار شد

لینک کوتاه کپی شد

با قبول پیشنهاد 300 میلیون پوندی، دوران مالکیت 14 ساله مایک اشلی بر نیوکاسل به پایان رسید.

به گزارش «شایانیوز» به نقل از فوتبال 360، سرانجام پس از ماه‌ها بحث و گمانه‌زنی پیشنهاد 300 میلیون پوندی کنسرسیوم تحت حمایت عربستان سعودی برای خرید باشگاه نیوکاسل مورد تایید لیگ برتر قرار گرفت و این لیگ با انتشار بیانیه‌ای رسمی، صلاحیت این گروه برای مالکیت بر این باشگاه لیگ برتری تایید شد. 

بر مبنای بیانیه منتشر شده توسط لیگ برتر، مراحل واگذاری باشگاه نیوکاسل به کنسرسیومی شامل گروه‌های PIF، PCP و RB تایید شده و 80 درصد از سهام نیوکاسل در ازای پرداخت 300 میلیون پوند به این کنسرسیوم واگذار شده تا دوران 14 ساله مالکیت مایک اشلی بر این تیم رسما به پایان برسد.

پروسه انتقال نیوکاسل به این گروه از مدت‌ها قبل در جریان بود و سرانجام در جولای 2020، این فرایند به علت برخی موانع قانونی رسما متوقف شد. از جمله این موانع، مخالفت صریح غول رسانه‌ای BeIn (دارنده حق پخش مسابقات لیگ برتر) و همچنین فشار نهادهای حقوق بشری بر لیگ برتر به منظور ممانعت از واگذاری این باشگاه به صندوق سلطنتی عربستان (تحت رهبری محمد بن‌سلمان) بود.

اگر تمامی موارد مطرح شده پیرامون این انتقال درست بوده و باشگاه نیوکاسل در اختیار صندوق سلطنتی کشور عربستان قرار گیرد، اکنون این باشگاه به مالکی رسیده که ارزش دارایی‌های آن حدود 320 میلیارد پوند برآورد می‌شود. به این ترتیب ثروتمندترین مالک باشگاه در تاریخ فوتبال سکان‌دار نیوکاسل می‌شود، آن هم در حالی که پیش‌تر این عنوان در اختیار شیخ منصور (منچسترسیتی) بود که ارزش دارایی‌هایش، حدود 23 میلیارد پوند برآورد می‌شود.

البته لیگ برتر در بیانیه خود اطمینان داده که فعالیت این گروه، کاملا مستقل از دولت عربستان سعودی بوده و کنسرسیوم پس از اثبات استقلال خود از صندوق سلطنتی توانسته مجوزهای لازم جهت فعالیت به عنوان مالک در لیگ برتر را اخذ کند.

هواداران نیوکاسل پس از انتشار این خبر، بدون تردید خوشحال‌ترین هواداران فوتبال روی زمین هستند. تیم مورد علاقه آن‌ها در 14 سال اخیر و تحت مالکیت مایک اشلی روزهای تاریکی را سپری کرد. اشلی دو بار در سال‌های 2009 و 2015 باشگاه را تا مرز فروش پیش برد و فرصت‌هایی طلایی برای سرمایه‌گذاری روی ترکیب را هدر داد. نیوکاسل در این دوران دو بار به چمپیونشیپ سقوط کرد و به جز فصل 12-2011 و رتبه پنجم، سایر فصول حضور در لیگ برتر را با رتبه‌هایی دو رقمی سپری کرد. 

با حضور مالکان جدید، اکنون جوی از حس امیدواری فضای سنت جیمز پارک را احاطه کرده و گمانه‌زنی‌ها درباره تحرکات بعدی نیوکاسل در بازار جدی‌تر از همیشه به گوش می‌‍رسد. نیوکاسل بدون کسب برد از 7 بازی و با تنها 3 امتیاز در جایگاه نوزدهم قرار گرفته و شاید محتمل‌ترین گزینه، اخراج استیو بروس به عنوان اولین اقدام مالکان جدید باشد. این در حالی است که تیم‌تاک پا را فراتر گذاشته و آرون رمزی، میلان اشکرینیار، مارک آندره تراشتگن، فیلیپه کوتینیو و لائوتارو مارتینز را 5 گزینه معقولی معرفی کرده که نیوکاسل می‌تواند با جذب آن‌ها، فصلی تازه از حیات لیگ برتری را آغاز کند.

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی