|

حمله شیرمردان کشتی آزاد به رکورد ۶۰ ساله یوکوهاما

در مسابقات جهانی، ملی پوشان کشورمان فقط یک بار توانسته اند بیش از ۳ مدال طلا کسب کنند و آن هم مربوط به رقابت های قهرمانی جهان یوکوهاماست.

لینک کوتاه کپی شد

تیم ملی کشتی آزاد ایران همواره در مسابقات جهانی جزو مدعیان بوده و تا سال ۲۰۱۴ پنج بار در سال‌های ۱۹۶۱، ۱۹۶۵، ۱۹۹۸ ، ۲۰۰۲ و ۲۰۱۳ بر سکوی قهرمانی جهان ایستاده است. در تمام این سال های حضور کشتی آزاد ایران در مسابقات جهانی، ملی پوشان کشورمان فقط یک بار توانسته اند بیش از ۳ مدال طلا کسب کنند و آن هم مربوط به رقابت های قهرمانی جهان در سال ۱۹۶۱ یوکوهاماست.

به گزارش«شایانیوز» به نقل از خبرورزشی، در سال ۱۹۶۱ مسابقات کشتی آزاد قهرمانی جهان در شهر یوکوهاما در کشور ژاپن برگزار شد که تیم ایران توانست ۵ مدال طلا توسط محمد ابراهیم سیف پور (در وزن ۵۷ کیلوگرم)، محمد علی صنعتکاران (در وزن ۶۷ کیلو گرم)، امامعلی حبیبی (در وزن ۷۳ کیلوگرم)، منصور مهدی زاده (در وزن ۷۹ کیلو گرم) و مرحوم غلامرضا تختی (دروزن ۸۷ کیلو گرم) کسب کند. همچنین با دو مدال نقره  نصرالله سلطانی نژاد (در وزن ۵۲ گیلوگرم) و برنز حمید توکل (در وزن ۶۲ کیلو گرم) تیم ایران با اقتدار به عنوان قهرمانی جهان رسید.

تیم کشتی آزاد ایران هرگز پس از آن مسابقات نتوانست در رقابت های قهرمانی بزرگسالان جهان ۵ مدال طلا کسب کند اما حالا با نتایج شگفت انگیز ملی پوشان کشورمان در نروژ این امیدواری به وجود آمده که رکورد ۶۰ ساله شکسته شود. شاگردان پژمان درستکار تا به حال دو مدال طلای شیرین توسط حسن یزدانی و امیر حسین زارع کسب کرده و امروز ۴ فینالیست دیگر به اسامی وحید سرلک، امیر محمد یزدانی، محمد نخودی و کامران قاسمپور روی تشک خواهند رفت.

همچنین هنوز مجتبی گلیچ و عرفان الهی نمایندگان اوزان ۹۷ و ۷۰ کیلوگرم کشورمان روی تشک نرفته اند و این امیدواری وجود دارد کشتی ایران پس از ۶۰ سال رکوردی خارق العاده را به نام خود ثبت کند. هر چند تا همین جا هم پژمان درستکار و شاگردانش در نروژ کولاک کرده و خاطره ساز شده اند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه