|

علت درگذشت محمدمهدی یعقوبی چه بود؟ + بیوگرافی

محمدمهدی یعقوبی از پیشکسوتان قدیمی کشتی ایران و همدوره جهان پهلوان تختی که از مدتی قبل به دلیل عارضه قلبی در بیمارستان بستری بود درگذشت.

لینک کوتاه کپی شد

محمدمهدی یعقوبی از پیشکسوتان قدیمی کشتی ایران و استان قزوین و دارنده مدال‌های نقره المپیک 1956 ملبورن و برنز مسابقات جهانی 1951 هلسینکی فنلاند و همدوره جهان پهلوان غلامرضا تختی که مدتی قبل به دلیل عارضه قلبی در بیمارستان بستری بود، دار فانی را وداع گفت. یعقوبی، برنده نشان نقره بازی‌های المپیک، برنز رقابت‌های جهانی و برنده چند نشان با ارزش از رقابت‌های بین‌المللی، در سال 1309 به دنیا آمد.

بیوگرافی محمدمهدی یعقوبی

به گزارش «شایانیوز»، محمدمهدی یعقوبی کشتی گیر قدیمی ایران (زادهٔ ۱۳۰۹ در قزوین)، ورزشکار کشتی آزاد دارنده مدال‌های نقره المپیک ۱۹۵۶ ملبورن و برنز مسابقات جهانی ۱۹۵۱ هلسینکی فنلاند و هم دوره جهان پهلوان تختی بود. یعقوبی در یک خانواده متوسط در خیابان مولوی قزوین به دنیا آمد. پدرش در بازار قزوین به تجارت اشتغال داشت. او و همسرش دارای پنج پسر و چهار دختر شدند. محمد مهدی، به مدرسه ابتدایی رفت و در سال‌های اشغال ایران توسط قوای بیگانه در سن ۱۵ سالگی دبیرستان را رها کرد و به دنبال کاسبی و ورزش رفت.

کشتی را از زادگاهش با ورزش های زورخانه ای و باستانی شروع کرد و سپس به طور حرفه ای از باشگاه هژیر قزوین دنبال کرد و بعدها به عضویت باشگاه تاج درآمد. او هم دوره جهان پهلوان تختی بود. یعقوبی در المپیک ۱۹۵۲ هلسینکی هم حضور داشت با ضربه فنی از رشید محمدبکف کشتی‌گیر شوروی حذف شد و در قهرمانی جهان ۱۹۵۴ که در توکیو برگزار شد به مقام پنجم رسید و در المپیک ۱۹۶۰ به مقام هفتم رسید.

محمدمهدی یعقوبی پس از تختی، نصیری سرشت و امیررضا خادم، که چهار دوره در بازی‌های المپیک شرکت داشته‌اند، همراه با بزرگانی چون عباس زند،‌موحد، مهدی‌زاده، نامجو و … در سه دوره بازی‌های المپیک شرکت داشته است.

عناوین و افتخارات یعقوبی

بازی‌های المپیک

1952 هلسینکی، فنلاند صاحب عنوانی نشد

1956 ملبورن، استرالیا نشان نقره (دسته 57 کیلوگرم)

1960 رم، ایتالیا رتبه هفتم (دسته 57 کیلوگرم)

مسابقات جهانی

1951 هلسینکی، فنلاند نشان برنز (دسته 57 کیلوگرم)

1954 توکیو،‌ ژاپن رتبه پنجم (دسته 57 کیلوگرم)

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه