|

استقلال - الهلال؛ شهرآورد آبی‌های آسیا

در چارچوب مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا دو تیم استقلال و الهلال از ساعت 21:30 دقیقه امشب در امارات به مصاف هم می روند.

لینک کوتاه کپی شد

اولین مسابقه از مرحله یک‌ هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا بین ۲ تیم استقلال ایران و الهلال عربستان از ساعت‌۲۱:۳۰ امشب در کشور امارات برگزار می‌شود. این مسابقه که از قدیم در آسیا هواداران زیادی داشته ا‌ست، درحالی برگزار می‌شود که نماینده کشورمان نزدیک به یک‌ماه از مسابقات رسمی دور بوده و چندین ستاره خود را در بازار نقل‌و‌انتقالات از دست داده است.

تفکرات تاکتیکی مربی سابق موناکو

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از شهرآرانیوز، الهلال با ژاردیم، ۲ سیستم بازی را تا‌به‌حال امتحان کرده است: ۱-۳-۲-۴ و ۲-۴-۴. به نظر می‌رسد الهلال برابر استقلال با مخلوطی از این ۲ آرایش وارد زمین شود: ۲-۲-۲-۴. نقطه قوت ویژه این تیم، مدافعان کناری‌اش است که در همین ۳ بازی، بار‌ها دیده‌شده‌است حتی جلوتر از هافبک‌ها و وینگر‌ها بازی کرده‌اند. هم محمد البریک در راست و هم ناصر الدوساری در چپ، توانایی بالایی روی خطوط طولی دارند و چندان برای عبور از بازیکن روبه‌رویشان به دردسر نمی‌افتند.

در خط حمله، زوج موسی مارگا و بافتیمبی گومیس بازی می‌کنند که نیازی به توضیح اضافه ندارند. مارگا از پورتو آمده و گومیس، پیش از الهلال سابقه پوشیدن پیراهن لیون و مارسی و گالاتاسرای را داشته است. او ۱۲ بار برای تیم ملی فرانسه بازی کرده و یک آمار فوق‌العاده در پیراهن الهلال دارد: ۷۲ گل در ۹۰ بازی. پشت‌سر این زوج، الهلال ۲ مهره تهاجمی دیگر دارد، شامل متیوس پریرای تازه‌وارد در راست و سالم الدوساری در چپ. ۲ مهره خط هافبک که وظایف دفاعی‌تری برعهده دارند هم عبدا... عطیف و سلمان فرج هستند.

هر ۲ نفر هم میل هجومی بالایی دارند که چندان با وظایفشان نمی‌خواند. استقلال با از‌دست‌دادن میلیچ و نادری، سمت چپ ضعیف‌شده‌ای دارد. جلالی تازه‌وارد مصدوم است و چاره‌ای برای مجیدی نمی‌ماند جز استفاده از سلمانی یا مرادی در این سمت زمین که هیچ‌کدامشان، دفاعی نیستند. وقتی قایدی هم نیست، الهلال و سمت راست این تیم، چندان خطری احساس نمی‌کند. مهم‌ترین قسمت بازی الهلال درست در سمت چپ زمین استقلال است: زوج بریک و پریرا در سمت راست تیم عربستانی. پریرا در لیگ عربستان کمتر از یک نیمه بازی کرده و احتمالا برابر استقلال، برای اولین‌بار در ترکیب اصلی الهلال قرار خواهد گرفت.

فرهاد مجیدی باید برای مهار این ۲ نفر که با اضافه‌شدن سلمان فرج، تشکیل یک مثلث را می‌دهند، همه کار بکند. اگر قایدی بود، استقلال از همین قسمت زمین و در فضای پشت‌سر بریک و جانگ کره‌ای، می‌توانست ضربه‌اش را بزند. مهار زوج بریک و پریرا با توجه به میل نه‌چندان‌دفاعی مرادی و سلمانی، روز بسیار سختی را برای مرادمند خواهد ساخت.

در سمت چپ هم، زوج دوساری‌ها ممکن است خطرناک باشد. وریا غفوری که دوست دارد در کار حمله هم باشد، امشب روز سختی دارد و باید در کار‌های دفاعی، توانمندتر از فصل گذشته نشان دهد. دانشگر هم با توجه به نوع بازی‌اش، مستعد گرفتن کارت‌های رنگی است و کار راحتی ندارد. مارگا و گومیس، زیرنظر ژاردیم به نوع خاصی از بازی رسیده‌اند. هر ۲ مهاجم در صورت ایجاد برتری عددی به سود حریف در یک‌سوم هجومی الهلال، به‌سمت عقب زمین می‌آیند و درست همین‌جاست که مدافعان کناری از پشت به خط حمله اضافه می‌شوند.

تیم متحول‌ شده مجیدی برابر ستاره‌های الهلال

چند ماه قبل بود که مجیدی در مصاحبه‌ای اعلام کرد استقلال در ۲ سال گذشته با نظر مربیانش بسته نشده و به قول معروف بالانس نیست. حالا او تیمی را در اختیار دارد که تمام نفراتش با نظر او جذب شده‌اند و باید دید مجیدی با تیمی که خودش بسته است، چه نمایشی مقابل الهلال خواهد داشت. از آخرین بازی رسمی استقلال، ۱۷‌مرداد در فینال جام حذفی مقابل فولاد، ۵ بازیکنی که در ترکیب اصلی تیم فرهاد مجیدی حضور داشتند، دیگر جایی در این تیم ندارند و حالا این تیم با نفراتی جدید باید مقابل قهرمان فصل گذشته لیگ عربستان قرار بگیرد؛ تیمی که خرید‌های بزرگی در تابستان داشت و موسی مارگا را از پورتو گرفت و متئوس پریرا را از لیگ جزیره به عربستان آورد و این ۲ نفر در کنار بافتیمبی گومیس که کاملا برای استقلال و فوتبال‌دوستان ایرانی چهره شناخته‌شده‌ای است، می‌توانند شب سختی را برای مدافعان استقلال رقم بزنند.

برتری استقلال در آمار

این دوازدهمین تقابل ۲ تیم در آسیاست. این دیدار از آنجایی اهمیت پیدا می‌کند که هر ۲ تیم سابقه قهرمانی آسیا را در کارنامه دارند و از پرافتخارترین تیم‌های آسیایی به حساب می‌آیند. استقلال و الهلال پیش‌از‌این ۱۱ بار با یکدیگر دیدار داشته‌اند که در دیدار‌های گذشته کفه ترازو بیشتر به سود آبی‌پوشان تهران سنگینی کرده است و آن‌ها نسبت به آبی‌پوشان سعودی برتری نسبی دارند. در ۱۱ بازی گذشته ۲ تیم، استقلال ۵ و الهلال ۴ بار پیروز شده‌اند و ۲ بار هم بازی آن‌ها به تساوی کشیده شده است. آبی‌پوشان ایران در این بازی‌ها ۱۱ و آبی‌پوشان عربستان ۱۰ بار گل‌زنی کرده‌اند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه