|

تالار شیشه ای در بهترین شرایط خود قرار دارد

پیش بینی بورس فردا پنج شنبه 21 مرداد 1400 و هفته آینده

با توجه به مولفه هایی که گفته شد و نیز رشد فزاینده بورس به نظر می رسد برای فردا 21 مرداد و هفته آینده 2 دوره صعود و نزول را در پیش داشته ب…

لینک کوتاه کپی شد

گروه اقتصادی- شاخص کل در بازار بورس امروز چهارشنبه، ۲۰ مرداد ماه، ۳۰ هزار و ۷۷۸ واحد رشد داشت که در نهایت این شاخص به رقم یک میلیون و ۴۸۴ هزار واحد رسید.در معاملات امروز بیش از ۱۱ میلیارد و ۱۴۷ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۹۸ هزار و ۸۱۰ میلیارد ریال داد و ستد شد.همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با چهار هزار و ۱۶۲ واحد افزایش به ۴۲۲ هزار و ۳۳۱ واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) با دو هزار و ۶۳۰  واحد رشد به ۲۶۶ هزار و ۸۳۲ واحد رسید.شاخص بازار اول ۲۴ هزار و ۱۷۲ واحد و شاخص بازار دوم ۵۶ هزار و ۹۴۲ واحد رشد داشتند.

به گزارش «شایانیوز»، بازار بورس امروز با رشد 30 هزار واحدی نسبت به روز گذشته صعود دوبرابری داشته است. هرچند که بازار بورس از ابتدای سال با رشد و اتفاقات مطلوب کار خود را اغاز نکرد اما در خرداد ماه با تعیین تکلیف دولت و بعد از انتخابات ریاست جمهوری بعد از یک نزول بار دیگر سیر صعودی به خود گرفت.

اکنون طی 15 روز گذشته بورس امروز وارد شاخص یک و نیم میلیون واحد شد و این نوید بخش روزهای بهتری برای این بخش از بازار سرمایه است.

یک کارشناس بازار سرمایه درتحلیل امروز بازار بورس به «شایانیوز» گفت: برای تحلیل شرایط کنونی بازار بورس باید چند نکته مهم را در نظر داشت. اول اینکه افت و اصلاح قیمت ها در چند ماه گذشته حداقل از 20 یا 300 نماد با ارزش  2 تا 3 هزار میلیارد تومان به 50 شرکت به ارزش 700 میلیارد تومان رسیده که در نتیجه این مساله صف های خرید روزانه نیز افزایش یافته و به 50 تا 70 شرکت به صورت روزانه با ارزش1000 میلیارد تومان رسیده است.

محمد آقا بزرگی در ادامه با ذکر سایر عوامل تاثیر گذار بر رشد شاخص بورس ادامه داد: نکته دوم، کاهش خروج نقدینگی افراد حقیقی از بازار است که در گذشته  این رقم 600 تا 700 میلیارد تومان بود اما اکنون به 150 تا 200 میلیارد تومان رسیده است. سوم افزایش حجم معاملات طی هفته های اخیر و چهارم نیز ابطال یونیت های صندوق های قابل معامله در بورس که یکی از نشانه های خروج سرمایه افراد حقیقی محسوب می شود. این عوامل در مجموع سبب رشد شاخص بورس طی هفته های اخیر شده است.

وی  همچنین در ادامه تحلیل خود بیان کرد: با توجه به مثبت بودن گزارش سه ماهه شرکت ها در مقایسه با همین بازه زمانی در سال گذشته و نیز تغییر کانال دلار برخلاف وعده دولت قبل مبنی بر کاهش قیمت آن که البته هنوز نیز در حال صعود است و با توجه به 400 همتی کسری که بودجه در سال 1400 با آن مواجه است و با توجه به کاهش ارزش پول بر اساس تورمی که در سال 1400 با آن روبرو هستیم به نظر می رسد، بورس اکنون در بهترین شرایط قرار دارد.

آقا بزرگی در انتها افزود: شاخص بورس از ابتدای سال تا ابتدای مرداد صفر بوده است و در عین حال رشد 13 و نیم درصدی که اکنون مشاهده می شود هم  مربوط به 15 کاری مرداد تا امروز است، در نتیجه با توجه به مولفه هایی که گفته شد و نیز رشد فزاینده بورس به نظر می رسد برای فردا 21 مرداد و هفته آینده 2 دوره صعود و نزول را در پیش داشته باشیم. چرا که قطعا اتفاقات سال قبل تکرار نخواهد شد، زیرا بازارگردان ها برای جلوگیری از رشد شارپی بورس حتی تا سرکوب صف های خرید نیز پیش می روند تا روال کنونی به هم نخورد، در نتیجه یک روند رو به رشد را می توانیم شاهد باشیم.

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه