|

برجام؛ شمشیر دو لبه بورس

پیش‌بینی بورس شنبه ۱۵ مرداد؛ منتظر صعود پر قدرت شاخص کل باشیم؟

احتمالا این هفته شاهد بازار مثبتی باشیم و در صورتی که اخبار جدیدی تا فردا منتشر نشود، خودرویی ها و بانکی ها در مرکز توجه قرار می گیرند.

لینک کوتاه کپی شد

هفته دوم مرداد ماه هم تفاوتی با هفته های گذشته نداشت؛ همچنان شاهد ارزش پایین معاملات خرد و خروج پول حقیقی بودیم. بازدهی هفتگی بورس بر اساس تغییرات شاخص کل برابر با ۰.۴- درصد بود تا برای هفتمین هفته متوالی،‌بورس بازدهی منفی از خود به جا بگذارد. میانگین ارزش معاملات خرد روزانه حدود ۲هزار و ۱۱۳ میلیارد تومان بود که اولاً نسبت به هفته اول مرداد کاهش یافت و ثانیاً کم‌ترین میزان در سال ۱۴۰۱ بشمار می رود. همچنان شاهد خروج پول حقیقی بودیم؛‌به گونه ای که به طور میانگین در هفته دوم مرداد حقیقی ها ۲۸۱ میلیارد تومان از بازار خارج کردند.

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از اقتصادآنلاین، هر چند شاخص های مهم بازار در هفته دوم مرداد نسبت به هفته‌های گذشته به ویژه ارزش معاملات خرد تغییر محسوسی را نشان نمی‌دهد،‌ با این وجود دو روز پایانی هفته و به ویژه روز چهارشنبه شاهد افزایش محسوس تقاضا در برخی گروه ها بودیم که این امیدواری را ایجاد کرد تا پس از هفته ها شاهد بازگشت بازار به روند مثبت باشیم.

خودرویی ها خوشبخت می‌شوند؟

سه شنبه (۱۱ مرداد ماه) خبر عرضه قطعی خودروی شاهین در بورس کالا منتشر شد و آنگونه که از خبرها بر می آید، خودروی هایما نیز به زودی در بورس کالا عرضه خواهد شد. همین موضوع منجر شد که از اواخر روز سه شنبه تقاضا در گروه خودرویی افزایش پیدا کند؛ شرایطی که در روز چهارشنبه هم ادامه یافت و نمادهای بزرگ خودرویی با صف خرید به تعطیلات آخر هفته رفتند.

 در حقیقت تحلیلگران عرضه خودرو در بورس کالا را تعدیل قیمت گذاری دستوری در صنعت خودرو تفسیر می‌کنند. در صورتی که این موضوع صورت پذیرد، پس از چندین سال می توان امیدوار به سودسازی خودروسازان بود؛ شرکت‌هایی که عملاً از سال ۱۳۹۷ زیان ساز شده بودند و نتیجه آن زیان انباشته بیش از ۷۷ هزار میلیارد تومانی سه خودروساز بزرگ کشور(ایران خودرو،‌سایپا و پارس خودرو) در فصل بهار امسال شد.

در این شرایط و در آخر هفته هم فعلاً اخبار مثبتی از برجام به گوش می رسد و هر چند با توجه به تجربه قبلی نمی توان در خصوص آینده برجام اظهار نظر قطعی کرد اما تا لحظه انتشار این گزارش،‌ وزنه اخبار مثبت برجامی بر اخبار منفی سنگینی می کند. در این شرایط به نظر می رسد که هفته آینده در صورتی که شاهد اتفاق غیرمنتظره ای نباشیم، تقاضا در گروه خودرویی افزایش خواهد یافت و ادامه صف خرید دور از انتظار نیست. به ویژه آنکه نمادهای بزرگ خودرویی عملاً به محدوده حمایتی خود هم رسیده اند؛ موضوعی که می تواند سناریو افزایش تقاضا در این گروه را محتمل تر کند.

برجام؛ شمشیر دو لبه بورس

همانگونه که اشاره شد،‌ تا بعد از ظهر روز جمعه اخبار مثبت،‌ وزن بیش تری نسبت به اخبار منفی دارد. در صورتی که این بار برجام به هر نحوی به نتیجه برسد،‌ نمادهای بانکی و خودرویی برنده قطعی آن خواهند بود. با این وجود، تحلیلگران در خصوص اثر کلی برجام بر روی سایر صنایع به ویژه صنایع کامودیتی و کلیت بازار، اتفاق نظر ندارند.

برخی بر این باورند که اولاً بورس نسبت به رشد قیمت دلار و تورم به ویژه طی چند ماه گذشته عقب مانده و عملاً اصلاح احتمالی ناشی از تعدیل قیمت دلار را پیشخور کرده است. ثانیاً آنچه که برای بازار و سودآوری شرکت های صادرات محور اهمیت دارد، ‌نرخ نیمایی است که در حال حاضر فاصله زیادی با نرخ بازار آزاد دارد و بعید به نظر می رسد که در صورت دستیابی به توافق احتمالی،‌ نرخ بازار آزاد به کم تر از نرخ دلار نیمایی برسد. در نقطه مقابل،‌ دستیابی به توافق، هزینه بسیاری از شرکت ها را کاهشی می کند و با کم شدن محدودیت های تجارت خارجی،‌عملاً فروش شرکت ها بیش تر و هزینه دور زدن تحریم ها کم تر می شود. بنابراین این گروه از تحلیلگران بر این باورند که دستیابی به توافق نه تنها بازار را کاهشی نمی کند بلکه به عنوان عاملی برای بازگشت به روند صعودی در نظر گرفته می شود.

در نقطه مقابل،‌ گروهی دیگری از کارشناسان قرار دارند که هر چند استدلال های گروه اول را درست می دانند اما معتقدند که این تفکر در بازار وجود دارد که احیای برجام منجر به ریزش بازار خواهد شد. استدلال دیگر این گروه کاهش قیمت بازارهای کامودیتی با بازگشت ایران به بازارهای جهانی است. به ویژه در شرایطی که بسیاری از بازارهای جهانی به دلیل ترس از رکود، در شرایط اصلاحی قرار دارند. بر اساس نظر این گروه از تحلیلگران، هر چند در میان مدت دستیابی به توافق منجر به بهبود شرایط بازار می شود اما انتظارات معامله گران، اصلاح کوتاه مدت بازار را به همراه خواهد داشت.

نرخ بهره بین بانکی؛ همانی که بورسی ها می خواستند

پس از آنکه اعتراضات گروهی از فعالان بازار سرمایه نسبت به افزایش نرخ بهره بین بانکی شدت گرفت،‌ حالا شاهد کاهش قابل توجه این نرخ هستیم. هر چند بارها گفته شده است که این نرخ با توجه به ساختار اقتصاد ایران و نظام بانکی کشور بر بازار سرمایه بدون تاثیر و یا دارای تاثیر حداقلی است اما این ذهنیت میان فعالان بازار شکل گرفت که افزایش نرخ بهره بین بانکی منجر به اصلاح بازار سرمایه شده است. حالا باید دید که روند کاهشی نرخ بهره بین بانکی به تعدیل انتظارات منفی معامله گران و افزایش تقاضا در بازار سرمایه منجر خواهد شد.

صندوق تثبیت وارد می شود

چهارشنبه دوازدهم مرداد ماه، مدیرعامل صندوق تثبیت بازار سرمایه بیان کرد که طبق آخرین مذاکرات صورت گرفته با مسوولان صندوق توسعه ملی قرار است روز شنبه ۱۵ مرداد، رقمی معادل یک هزار میلیارد تومان به حساب صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز شود. با این وجود عملکرد این صندوق همواره مورد انتقاد بازار بوده است و مروری بر ۵ واریز قبلی به حساب این صندوق نشان می دهد که شاخص کل در غالب موارد روند کاهشی در پیش گرفته است و بازار نسبت به این موضوع ذهنیت مثبتی ندارد.

پیش‌بینی بورس فردا شنبه ۱۵ مرداد

به نظر می رسد که این هفته شاهد بازار مثبتی باشیم و در صورتی که اخبار جدیدی تا فردا منتشر نشود،‌ خودرویی ها و بانکی ها در مرکز توجه بازار روز شنبه قرار بگیرند. با این وجود شاخص اصلی این روزهای بازار، ارزش معاملات خرد و وجود تقاضا در رنج های مثبت است. تا زمانی که ارزش معاملات حداقل به میانگین سال خود یعنی حدود ۴ تا ۵ هزار میلیارد تومان نرسد و در رنج های مثبت شاهد افزایش عرضه و عقب نشینی قیمت ها باشیم، انتظار بازگشت پرقدرت بازار دور از انتظار به نظر می رسد.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی