|

سقوط 45 دلاری طلای جهانی؛ خریداران سکه و طلا دست نگه دارند

قیمت جهانی طلا ظرف دو روز اخیر بیش از ۴۰ دلار سقوط کرد و به 1793 دلار رسید.

لینک کوتاه کپی شد

قیمت جهانی طلا ظرف یکی دو روز اخیر 45 دلار سقوط کرد و به 1793 دلار رسید. حالا در بازار جهانی طلا همه سیگنال فروش صادر کرده‌اند اما دلیل ریزش قیمت طلا چیست و چه اثری بر بازار داخل دارد؟

به گزارش «شایانیوز» به نقل از تجارت‌نیوز، در یکی دو روز اخیر رئیس جمهور آمریکا، رئیس فدرال رزرو را برای چهار سال دیگر در سمت خود ابقا کرد. این انتخاب، باعث ریزش ۴۰ دلاری قیمت جهانی طلا شد. اما در مقابل بازار سهام امریکا رشد قابل توجهی داشت.

انتصاب مجدد جروم پاول سبب شد قیمت جهانی طلا ظرف ۲۴ ساعت از ۱۸۴۵ دلار به ۱۸۰۵ دلار برسد و افت ۲٫۱۷ درصدی را تجربه کند.

اندیکاتورها در نمودار چهارساعته انس جهانی طلا سیگنال فروش صادر کردند اما به نظر می‌رسد یک حمایت استاتیک در محدوده هزار و ۸۰۰ دلار وجود داشت که هم اکنون قیمت طلا زیر این محدوده است اما هنوز به قطعیت نمی توان گفت که ابن حمایت شکسته شده است. به نظر می رسد باتوجه به اینکه کندل‌های در کف اندیکاتور بولینگرباند قرار دارند و با توجه به حمایت مهم هزار و ۸۰۰ دلار احتمالا طلا ریزش بیشتری از این محدوده نداشته باشد.

لخم

به گفته تحلیلگران شاخص مقاومت نسبی (rsi) در محدوده اشباع فروش قرار دارد و این سیگنالی نزولی برای بازار محسوب می‌شود.

سیاست پولی و مالی جروم پاول سیاست‌های ضد تورمی دارد و اجازه نمی‌دهد تورم باعث رشد بازارهای موازی شود. برای همین قیمت طلا سقوط کرد.

اما آیا افت ۴۰ دلاری قیمت جهانی طلا بر قیمت طلا در بازار ایران هم اثر می‌گذارد؟

از روز گذشته تاکنون قیمت طلا و سکه در بازار ایران کاهش یافته است. اما این کاهش چندان ملموس نبوده است. قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار ۲ آذر ۱۴۰۰ حدود یک میلیون و ۲۴۲ هزار تومان شد. قیمت سکه طرح جدید ۱۲ میلیون و ۴۰۰ تومان شد.

اما به نظر می‌رسد قیمت طلا در بازار ایران هنوز تحت تاثیر افت ۴۰ دلاری طلای جهانی قرار نگرفته است. اگرچه قیمت طلا در بازار ایران بیشتر تحت تاثیر نوسانات دلار است تا انس جهانی طلا.

اما بعید است که ریزش ۴۰ دلاری قیمت جهانی طلا، امروز بازار طلا و سکه را متاثیر نکند. اما سوال این است که تحولات جدید فدرال رزرو آمریکا چقدر می‌تواند بازار جهانی طلا را تحت تاثیر قرار دهد.

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی