|

وضعیت اسفناک ایران خودرو

ایران خودرو تعطیل شود ضرر و زیانش کمتر می شود!

یک عضو اتاق بازرگانی با یک محاسبه ساده نشان داد که اگر ایران خودرو تعطیل شود، میزان زیان آن احتمالا کمتر از زیان فعلی آن باشد.

لینک کوتاه کپی شد

یک عضو اتاق بازرگانی ایران در توییتی یک محاسبه ساده کرده و نشان داده که اگر بزرگترین کارخانه خودروسازی کشور تعطیل شود، میزان زیان آن احتمالا کمتر از زیان فعلی آن باشد.

عباس وطن‌پرور در توییتی نوشته است: «ایران‌خودرو پارسال بیش از ۱۵ همت ضرر کرده. تعداد کارکنان این شرکت حدود ۵۰ هزار نفر است. اگر دولت ایران خودرو را تعطیل و به ۵۰ هزار کارمند بیکارِ شده به علاوۀ ۵۰ هزار نفر دیگر که غیرمستقیم بیکار می‌شوند، ماهی۱۰ میلیون تومن حقوق بدهد ضرر سالانۀ دولت ۳ همت کمتر از الان خواهد بود.»

چند روز پیش رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار طی نامه‌ای به وزیر صمت سیاست قیمت‌گذاری صنعت خودرو را مورد اشاره قرار داده و این سیاست را زمینه‌ساز ضرر و زیان سهامداران و ادامه این رویه را عامل تعطیلی این صنعت در کشور خوانده بود.

در نامه مجید عشقی آمده بود: «الزام ستاد تنظیم بازار و شورای رقابت به شرکت‌های خودروساز به‌منظور تنظیم بازار خودرو، در مقاطعی سبب پیش فروش خودرو با قیمت‌های قطعی و غیرمنطقی شد و این امر در کنار تأخیر در اعطای مجوز افزایش نرخ محصولات، سبب زیان شرکت‌های خودروساز شده به گونه‌ای که مطابق صورت‌های مالی حسابرسی شده شرکت‌های ایران خودرو و سایپا در سال ۹۹ زیان خالص این شرکت‌ها به ترتیب ۱۵۵ هزار و ۵۰ میلیارد و ۵۷ هزار و ۶۶۵ میلیارد ریال برآورد شده و همچنین زیان انباشته شرکت‌های مذکور به ترتیب بالغ بر ۲۹۹ هزار و ۳۸۶ میلیارد و ۱۵۰ هزار و ۶۹ میلیارد ریال است.»

 

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی