|

مبتذل پسندی ؛ تتلو رکورد اینستاگرام را زد!

امیر تتلو خواننده رپ ایرانی در اینستاگرام رکورد جذب مخاطب را زد.

لینک کوتاه کپی شد
10

امیر مقصودلو که دیگر از هر خواننده رپ و پاپ ایرانی بیشتر طرفدار دارد (زادهٔ ۳۰ شهریور ۱۳۶۶) و با نام  امیر تتلو  شناخته می‌شود، خواننده-ترانه‌سرای ایرانی است که در سبک رپ، پاپ و آر اند بی فعالیت می‌کند. تتلو از نخستین خوانندگان سبک آر اند بی در ایران است که به شکل «زیرزمینی» کار کرد و توانست شهرتی به دست آورد.

در شهریور ۱۳۹۸ تتلو از هوادارانش خواست تا اقدام به گذاشتن ده میلیون کامنت زیر پست او در صفحهٔ اینستاگرام‌اش کنند. در پایان، این اتفاق رخ داد و ۱۸ میلیون کامنت از سوی کاربران به صفحهٔ تتلو فرستاده شد و این رویداد واکنش افرادی مانند عمادالدین باقی و صادق زیباکلام و دیگر تحلیل‌گران و رسانه‌ها را در پی داشت که با یادداشت‌های خود به تحلیل و بررسی آن پرداختند.

Amir-tatalo-4

در فروردین ۱۳۹۹ نیز گفت‌وگوهای زندهٔ وی در حساب اینستاگرامی‌اش بیننده‌های زیادی داشت و در یکی از گفت‌وگوها تعداد بینندگان به بیش از چهارصد هزار نفر رسید که نوعی رکورد محسوب می‌شد و بازتاب‌های زیادی در محافل رسانه‌ای داشت.

در واکنش به این اتفاق محمدرضا زائری روحانی مشهور، از مسئولان کشوری ایران «به دلیل بی‌اطلاعی از شرایط فرهنگی کشور و سانسور در کشور» انتقاد کرد. وی در توئیتی انتقادی نوشت: «آقایان رئیس، مسؤول، مدیر، سیاستگذار، فقیه، بزرگ، عالم! اگر از واقعیت‌های دنیای امروز کشورتان (یک نمونه‌اش همین لایو اخیر تتلو؛ هم محتوایش و هم میزان مخاطبش) خبر دارید و باز هم مشکلتان هنوز نمایش ساز در تلویزیون و فیلترینگ تلگرام است که واویلا… و اگر خبر ندارید که واویلاتر!»

120962280_1051611218604453_4396680020608459964_n

خبرگزاری مهر نیز با گزارشی با عنوان «تتلو رکورد می‌زند؛ وزیر ارشاد توئیت؛ سه احتمال برای جنجال لایو» به این رویداد پرداخت. این رسانه با انتقاد از واکنش مسئولان فرهنگی ایران در قبال تتلو و طرفداران زیاد این خواننده و «بی‌خبری مسئولان ایرانی از شرایط روز و تغییرات جامعه» نوشت:

«بی‌اعتنایی دستگاه رسمی فرهنگی کشور به او و اتفاقات پیرامون او که اتفاقات کوچکی هم نیستند (پرمخاطب‌ترین پخش‌زنده آنلاین ایرانی با ابتکار او برگزار شده‌است) آزاردهنده‌ترین قسمت ماجراست. واضح است که در عامه‌پسندی فعلاً کسی یارای مقابله با او در فضای اینستاگرام را ندارد.

 اما بی‌اعتنایی و ندیده گرفتن او از سوی دستگاه‌های رسمی و رسانه‌های جریان اصلی کشور آیا مثل همیشه ما را قدمی عقب‌تر نگه نمی‌دارد؟ از طرف دیگر واضح است که رفتن به سمت راه‌حل‌هایی چون فیلتر اینستاگرام؛ اگر چه ممکن است این اقدام به دلیل موارد دیگری معقول باشد؛ اما این‌جا مسئلهٔ ما را نه تنها حل نخواهد کرد بلکه دو گام به عقب خواهد راند. ابزارهای ورود تتلو به ذهن نوجوان ایرانی بی‌شمار است و با حذف و نبود یک اپلیکیشن یا یک پیام‌رسان بعید است اتفاقی برای این دروازه ورود رخ دهد؛ اگر اشتیاق به او را افزایش ندهد. به این ترتیب به نظر می‌رسد که هر نوع دخالت سلبی در روند این ماجرا نه تنها بی کارکرد باقی خواهد ماند بلکه به احتمال زیاد به نارسایی هر نوع اقدام پسینی بعدی منجر خواهد شد.

337809_384

چنانچه گفتیم چاره نه نابودن کردن راه‌های دسترسی نوجوانان ایرانی به تتلو و نه پذیرش تتلو و رفتن به سراغ راه‌های مبتذلی چون خودی کردن تتلو از راه تزریق پول و مجوز و… به او برای ساخت موزیک‌های حماسی ملی و مذهبی و… است (راهی که تجربه شد و امروز به عنوان یکی از بی‌سیاست‌ترین تجربه‌های فرهنگی تاریخ ایران از آن یاد می‌شود) چاره در اولین گام پذیرش این است که آدم‌های زیادی در ایران هستند که تتلو را پذیرفته‌اند و بعد گفتگو دربارهٔ این است که حالا قرار است چه شود؟ طبیعی است که این پذیرش به معنای قبول کردن و رسمیت دادن به طیفی از علاقه‌های به شدت عوامانه و در موارد متعددی مبتذل نیست و بحث در این‌جا فقط پذیرش این گزاره است که باید جدی گرفت آدم‌هایی را که واقعاً وجود دارند و واقعاً چنین فکر می‌کنند و واقعاً چنین زندگی می‌کنند.»

amirtataloo.store_1613961202

بعد از بازداشت و بگیر و ببندهایی که بیشتر به معروفیت او کمک کرد، برخی که دستی در سیاست داشتند به دایره تأثیر اجتماعی‌اش که نگاه کردند وعده مجوز دادند، روی ناو بردند و برایش آهنگ ارزشی تولید کردند و به دیدار نامزد مطلوب خود بردند. بعد از تمام این‌ها مجوز که ندادند هیچ، با برخورد چکشی خواستند سر به راهش کنند. ادای سر به راه‌ها را درآورد و بعد از فرار عصیان کرد بر علیه هرچه دروغ و فشاری که دیده بود.

عصیان تتلو!

این عصیان نه تنها هوادارانش را کم نکرد بلکه بیشتر هم کرد. حالا تتلو یک خواننده خاص بود که البته عصیانش بوی لجن می‌داد. اگر چشم طمع به فالورهای تتلو نداشتند و اگر این همه آزارش نمی‌دادند او حالا یا فراموش شده یا خواننده‌ای سطح دو و سه بود که یک آهنگ خوب و چهار آهنگ بد داشت، اما حالا او از یک مسئله تبدیل به مشکلی شده که حل شدنی نیست و هر روز بحرانی جدید می‌زاید.»

tataloo-amir-photokade-com-1

 • ناشناس ارسالی در

  هم دین مان وهم اخرتمان درست شد.
  تتلو و امثال آن بی ارزش آرین آدم ها هستند .متاسفانه در مکتب آشفته مملکت ما این افراد ظاهر میشن.
  ایرانیها از ظاهر شدن این افراد خجالت می کشند.
  لعنت خدا بر کسانی که زمینه ساز این ناهنجاریها شدند

 • محمد ارسالی در

  خواهشا عکس این دلقک مسخره وبی شخصییت (تتلو) را در اینترنت نگذارید چون این بی شخصیت ها ایرانی نیستند وابروی ایرانیها را میبرند

 • لیلا ارسالی در

  عقب افتاده

 • ناشناس ارسالی در

  آدم نرمال این کارو نمیکنه

 • saji pax ارسالی در

  خود کرده را تدبیر نیس...
  اگ سر ب سر وار نزاری اون نیشت نمیزنه..
  من ی جوون 22ساله این مملکتم..
  و بنظر من تتلو خیلی دل بزرگی داره ک بعد از رفتن ب ترکیه ک ی جورایی جونشو ورداشت و فرار کرد حرفاشو و اهنگاشو خوب کنترل کرد..!
  چرا؟چون هر سازی زدن اینجا اون بنده خدا رقصید ب بهونه اجازه دادن ب کنسرت هر بلایی خواستن سرش اوردن..برا شهیدا خوند از انژی هسته ای خوند..طرفداراشو ب حجاب دعوت کرد.. ووو خیلی کارای دیگ.. فقط ی کنسرت میخواست داشته باشه...
  دورش زدین؟پ حالا تحویل بگیرید..
  خوب بود قدرشو ندونستین حالا حق ندارین از بد بودنش ایراد بگیرید...
  دمش گرم ناااااز شستش هرکاری کنه من عشق میکنم چون میدونم چ بلایی سرش اوردین...
  از سرتون بیرون کنین ک طرفداراش کم بشن...!هیچ...زیاد هم میشن..چون جوونارو جوری بار اوردین ک عاشقه همچین شخصییتا میشن..
  هر چیزیو محدود کنی جوونا بیشتر میرن سراغش کی میخواین بفهمین؟؟نمیدونم...!!!

 • ابی ارسالی در

  تو موصوع حجاب هم داستان همینه

 • حجت ارسالی در

  اگه ما یاد بگیریم و قبول کنیم که هر موجودی توی این دنیا حق داره راه زندگیشو خودش انتخاب کنه و سعی کنیم احساس مسئولیت اول به خود و دوم به فرزندمون بیاموزیم یاد میگیریم به اینجور افراد با هر اعتقادی که دارن احترام بگزاریم اگه ما شیوه آقای تتلو رو قبول داریم یا نداریم ایشون لایق احترام است اون ی هنرمنده که نظیرش تو دنیا کمه بهتره به جایی تتلو از خودمون شروع کنیم

 • يك تتليتي ارسالی در

  اين رو من دارم ميگم كه اميربهترين ادمه، همه جوره به ما تتليتي احترام گذاشته و ما هم برا ان احترام ميگذاريم

 • جواد ارسالی در

  کارش درسته یه هنرمند بی نظیر!شماهم به فکر قبر خودتون باشین

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه