|

یک پراید در تهران چگونه ۲۰ نفر را به کُشتن داد؟

توقف یک دستگاه خودروی پراید در مسیر کانال رودخانه یکی از علت‌های اصلی خسارت‌بار شدن آن بود

لینک کوتاه کپی شد

در میان خبرها از پارک کردن یک پراید در ورودی کانال آب امامزاده داوود به‌عنوان یکی از دلایل سیلاب نام برده می‌شود. اما ماجرای این پراید چیست و چطور توانست موجب به راه افتادن سیل شود؟

به گزارش «شایانیوز» به نقل از همشهری؛ رضا شهبازی، مدیرکل دفتر مخاطرات زیست‌محیطی و مهندسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در این‌باره می‌گوید: عدم‌رعایت حریم آبراه و تخریب کانال انتقال آب موجب شد تا در این رخداد، آسیب‌های زیادی وارد شود؛ ضمن اینکه در مطالعات اولیه، ما زمین لغزشی مشاهده نکردیم، بلکه رسوباتی بوده که همراه آب ناشی از بارندگی به پایین‌دست منتقل شده است.

او ادامه می‌دهد: در حادثه سیل امامزاده داوود محققان سازمان زمین‌شناسی بازدید میدانی اولیه‌ای از این منطقه داشتند و به‌گفته مدیرکل دفتر مخاطرات زیست‌محیطی و مهندسی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور سازه‌های این منطقه در محدوده‌ای مستقر شده است که در گذشته سیلاب‌هایی را تجربه کرده بود. برای عبور آب، کانالی حفر شده است که این کانال به‌دلیل فشار زیاد آب و رسوبات، تخریب شد و به همین دلیل این رسوبات وارد صحن امامزاده داوود شده است.

10-05

شهبازی درباره خسارت‌های وارد شده در این حادثه می‌گوید: تخریب‌ها بیشتر مربوط به صحن امامزاده داوود و پیرامون آن است. این محوطه در مسیر آبراهه قرار گرفته و باید به‌عنوان آبراهه حریم آن رعایت شود و آب در آن جریان داشته باشد. همه حجم آبی که از بالادست وارد این منطقه می‌شود از طریق کانالی است که از گوشه صحن، آب را به پایین‌دست تخلیه می‌کند، ولی این کانال ظرفیت کافی برای تخلیه این حجم از آب را نداشته است؛ در نتیجه سرپوش این کانال به‌دلیل فشاری که سیلاب به آن وارد کرده است، تخریب و موجب شد آب ناشی از بارندگی به همراه گل و لای و رسوبات همراه آن از طریق صحن شمالی به محوطه اصلی صحن و به صحن جنوبی حرم این امامزاده سرریز شود. محوطه پیرامونی امامزاده داوود شامل مراکز تفریحی و اقامتی و بازار بوده که همه اینها در مسیر آبراهه قرار داشته است.

او سپس به پارک کردن یک خودرو در ورودی این کانال اشاره می‌کند و می‌گوید: در این حادثه توقف یک دستگاه خودروی پراید در مسیر کانال رودخانه یکی از علت‌های اصلی خسارت‌بار شدن آن بود؛ چراکه سیلاب سبب شده بود این خودرو به‌صورت کامل دریچه کانال را سد و سیلاب از بستر رودخانه طغیان کند و وارد محوطه شود و در نهایت مردم و منطقه را به‌صورت گسترده درگیر کند.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی