|

بازار خودرو بی تفاوت به افزایش قیمت مصوب

به مانند زمان افزایش قیمت کارخانه خودرو در فصل پاییز ، این روزها نیز شاهد کاهش قیمت خودرو در بازار باوجود اعلام قیمت های جدید کارخانه هستیم.

لینک کوتاه کپی شد
1

روند کاهشی قیمت خودرو که از اوایل هفته گذشته آغاز شده بود در این هفته نیز ادامه داشت و اکنون در قیمت های اعلامی فروشندگان در سایت های آگهی خودرو نیز شاهد افت قیمت هستیم.

این مساله با وجود افزایش قیمت کارخانه خودرو، نشانگر این است که بازار خودرو بیش از آنکه چشم به قیمت کارخانه خودرو داشته باشد، به متغیرهای اقتصادی و سیاسی وابسته است.

روند مثبت مذاکرات احیای برجام که چشم انداز شکسته شدن تحریم ها را ترسیم کرده است و کاهش محسوس قیمت ارز به ویژه دلار، مهمترین عواملی است که انتظار افزایش قیمت در بازار خودرو را از بین برده است.

در چنین شرایطی فروشندگان خودرو به خصوص دلالان و سفته بازان بازار خودرو، ناگزیر از کاهش قیمت های مورد نظر خود هستند، هر چند در روزهای ابتدایی هر موج کاهشی مقاومت هایی از سوی آنها دیده می شود. اما پایدار ماندن چشم انداز کاهشی و عوامل موثر بر آن، آنها را ناگزیر از کاهش قیمت می کند. به مانند اتفاقی که در نیمه آبان ماه 99 و پس از اعلام نتایج انتخابات آمریکا رخ داد و قیمت ها از قله بازگشت.

خریداران خودرو در فاز احتیاط

در چنین شرایطی اکنون خریداران خودرو هستند که وارد فاز احتیاط شده اند و با دست از خرید کشیدن انتظار کاهش قیمت بیشتر خودرو را می کشند.

این عقب نشینی تقاضا خود به سرعت به عاملی برای کاهش بیشتر قیمت خودرو تبدیل خواهد شد. به خصوص که با اعلام قیمت جدید کارخانه خودرو انتظار می رود که خودروسازان دور جدید فروش فوق العاده و پیش فروش های خود را آغاز کنند.

منبع:خودروتک

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها