|

سبک زندگی

پشت میز کار خود خواب آلود می شوید؟ راه حل را ما به شما می گوییم!

اگر در طول روز پشت میز خواب آلود می شوید بهتر است راهکار های ساده را برای غلبه بر کسادی بعد از ظهر امتحان کنید.

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز- احتمالا تا به حال همه ی شما مواقعی را تجربه کرده اید که نیمه ی بعد از ظهر است و ناگهان دیگر نمی توانید جلوی خمیازه کشیدنتان را بگیرید، پلک هایتان شروع به افتادن می کنند، که اگر در یک جلسه کاری یا قرار مهم باشید اصلا خوب نیست، یا ممکن است مغز شما نتواند مانند دو ساعت قبل کار کند، عملکردتان پایین می آید و تمرکز امری نا ممکن به نظر می رسد؛ عجیب نیست، این دوره ی کاهش هوشیاری، "کسادی بعد از ظهر" نامیده می شود و اکثر ما آن را تجربه کرده ایم.

sleep-header-2

دلایل زیادی وجود دارد که می تواند باعث بروز کسادی بعد از ظهر شود که مهم ترین آن خواب نا کافی یا بی کیفیت است، در حقیقت این کسالت بخشی از چرخه عادی خواب و بیداری ما می شود، از طرف دیگر نیز کسادی بعد از ظهر با میزان کورتیزول در بدن مرتبط است. سطح هورمون کورتیزول در بدن به کاهش استرس ما کمک می کند و معمولا میزان آن در صبح بالا است و در طول روز کاهش می یابد.

راهکار های زیادی وجود دارد که بواسطه ی آن ها می توان معضل کسادی بعد از ظهر را کنترل کرد از جمله :

Healthy-Food

با این حال یکی از موثر ترین راهکار ها برای هوشیار ماندن، حرکت کردن است؛ تانسی رجرز، پزشک متخصص تغذیه و بنیانگذار beU Complete می گوید: کافی است کمی حرکت کنید، کسادی بعد از ظهر معمولا بین ساعت 1 تا 3 بعد از ظهر اتفاق می افتد.

خب به این معنا نیست که شما باید هر روز بعد از ظهر محل کار خود را برای یک کلاس ورزشی پر تحرک یا دویدن مسافت زیادی ترک کنید، هرچند که چنین ورزش هایی بدون شک کمک کننده خواهد بود اما، ورزش بعد از ظهر شما می تواند یک پیاده روی کوتاه یا چند حرکت نسبتا ساده در طول روز باشد.

کریس لی یک مربی نام آشنای تناسب اندام در کالیفرنیا است که می گوید: اکثر مردم دو بار در روز کسالت و خواب آلودی را تجربه می کنند، یک بار اواخر صبح و بار دیگر اواسط بعد از ظهر. به همین ترتیب او برنامه تمرینی 9 دقیقه ای را طراحی کرده است که می تواند به راحتی بر کسالت های روزانه شما غلبه کند.

برنامه ی تمرینی لی به گونه ای طراحی شده است که شما می توانید هر یک ساعت به مدت 90 ثانیه حرکت کنید یا یک حرکت تمرینی را 9 بار مداوم تکرار کنید. او اذعان داشته است: مهم نیست کدام تمرین را انتخاب می کنید چرا که همه ی حرکت ها متابولیسم شما را در طول روز بالا می برند و دیگر شما قربانی نشستن های مداوم نخواهید بود.

آماده اید تا با کسادی بعد از ظهر خود غلبه کنید؟

در اینجا ما به چند تمرین پیشنهادی اشاره می کنیم که می تواند خمیازه کشیدن شما را در طول روز از بین ببرد. همه ی آنها را امتحان کنید و هر کدام که برایتان مناسب تر است انتخاب کنید اما فراموش نکنید که به محض احساس درد باید تمرین را متوقف کنید و با پزشک خود مشورت نمایید.

تمرین های کششی:

اگر امکان این را ندارید که از محل کار خود خارج شوید و یا حتا میز کار خود را ترک کنید، از حرکات کششی ساده استفاده کنید مانند:

  • چرخاندن دست ها از بازو در دو جهت موافق و مخالف عقربه های ساعت
  • کشش گردن
  • چرخش ستون فقرات در حالت نشسته
  • کشش عضلات پا در حالت نشسته
  • کشش دست ها به طرفین و بالا......

Yoga at your Desk

stretchingexercise

اگر این فضا را دارید که از پشت میز خود بلند شوید کمی در اطراف قدم بزنید، حتا اگر فضای کافی برای حرکات کششی بیشتر را دارید بهتر است  عظلات باسن، همسترینگ، چهار سر و کمر خود را به حرکت در بیاورید .

حرکات کششی  نه تنها برای رفع کسادی بعد از ظهر عالی هستند بلکه به جریان یافتن خون کمک می کنند و کمی انرژی به شما می دهند همچنین ماهیچه هایتان را انطاف پذیر و قوی نگه می دارند که به نوبه خود به حفظ تحرک و سلامت کلی کمک می کنند.

پشت میز خود تحرک داشته باشید:

"نشستن نوع دیگر سیگار کشیدن است یا دست کم در حد کم خوابی افتضاح است." چند سالی می شود که این شعار را در مکان های متفاوت می شنویم اما دقیقا یعنی چه؟ خب ترجمه ی این عبارت یعنی اینکه نشستن در تمام روز هم برای سلامت عمومی و هم برای سلامت فیزیک ما بسیار مضر است.

خشبختانه تکنولوژی آنقدر پیشرفت کرده است که یک راه کار بسیار ساده را در این زمینه بر سر راه ما قرار می دهد و آن هم استفاده از میز کار تردمیلی یا میز کار دوچرخه ای است؛ این میز های دارای تحرک حرکت و ضربان قلب شما را افزایش می دهد که در مبارزه با خستگی تاثیر چشم گیری دارد.

under-desk-treadmill

Cycling_Desk_01

تا به حال بسیاری از کارشناسان توصیه کرده اند که هر یک ساعت حدود 15 دقیقه در محل کار خود بایستید تا بتوانید با خطرات نشتن طولانی مدت مقابله کنید. حقیقت این است که تحقیقات جدید نشان می دهد که برای مقابله با این موضوع باید حتال بیشتر از 30 دقیقه ایستاد برای همین است که ما میز کار های ایستاده یا داری تحرک را پیشنهاد می کنیم اما با این حال برای رفع کسادی بعد از ظهر حتا ایستادن در حد چند دقیقه ی کوتاه هم کافی است.

Standing-Desk

کمی به بیرون بروید:

مجموعه ی وسیعی از تحقیقات وجود دارد که به ما نشان می دهند حتا حضور در طبیعت برای زمان بیسار کوتاهی، اضطراب را کاهش می دهد و خلق و خوی ما را بهبود می بخشد علاوه بر این ها به افزایش خلاقیت ما نیز کمک می کند؛ همچنین باید یادآور شد که نور خورشید سطح سروتونین ما را افزایش می دهد که باعث می شود ما پر انرژی ، آرام، مثبت و متمرکز باشیم.

بنابراین خوب است در صورت امکان برای مدت کوتاهی محل کار خود را ترک کنیدو در اطراف ساختمانتان کمی قدم بزنید و مطمئن شوید که مقدار زیادی از هوای تازه و نشاط آور را تنفس می کنید.

Walking

نهایتا جدای از همه ی این حرکت ها شما می توانید حرکت تمرینی مناسب با شرایط و البته محل کاری خود را انتخاب کنید و زمانی از روزتان را به آن اختصاص دهید؛ فراموش نکنید که حتا چند حرکت ساده می تواند کسالت بعد از ظهر شما را از بین ببرد و در عین حال شما می توانید با همان حرکات ساده با معظلات نشستن طولانی مدت مقابله نمایید.

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی