|

مرگ تراژیک دختر 2 ساله در پی پنچر کردن چرخ آمبولانس

پدر و مادر درسا بعد از مرگ فرزندشان تصمیم گرفتند از مقصران حادثه شکایت کنند آن‌ها از خانم دکتر، راننده آمبولانس و راننده اتوبوس شکایت کردند.

لینک کوتاه کپی شد

پرونده مرگ درسا نثاری، دختر ۲ ساله از پرونده‌های غمگینی بود که انگار خطای پزشکی و انسانی دست به دست یکدیگر داد تا جان این دختر بچه را بگیرد و پدر و مادرش را عزادار کند. ماجرایی که ۲۵ خرداد سال گذشته رخ داد و سروصدای بسیاری داشت. ماجرای پنچر کردن یک آمبولانس در مسیر اتوبوس شرکت واحد و ابهامات مرگ درسا در مطب پزشک معالجش، این پرونده مرگ را پیچیده‌تر کرد.

به گزارش «شایانیوز» و به نقل از هفت صبح، حالا پدر و مادر درسا با حضور در دادسرای جنایی تهران شکایت تازه‌ای مطرح کرده‌اند تا ابهامات مرگ فرزندشان حل شود. حدود ۱۱ ماه از روزی که حال درسا بد شد می‌گذرد.

ماجرای مرگ درسا

درسای ۲ ساله مبتلا به بیماری دستروفی عضلانی مادرزادی بود. این بیماری از کودکی، درسا را گرفتار کرده بود و پدر و مادرش به دنبال دکتری بودند بلکه بتواند فرزندشان را درمان کند که دوستان و آشنایان به آنها، خانم دکتری را در خیابان بهشتی تهران معرفی کردند. بعد از اینکه چند بار درسا را برای درمان نزد خانم دکتر بردند، او توصیه کرد ساکشن ریه در مطب شخصی‌اش انجام شود.

بعد از انجام ساکشن ریه، درسا به شدت دچار عفونت گلو و تب شد و به قدری حالش بد بود که پدر و مادرش او را به سرعت به مطب خانم دکتر واقع در خیابان بهشتی بردند. نکته عجیب ماجرا به گفته پدر و مادر درسا این بود که خانم دکتر حتی دستیاری در مطب نداشت که به او کمک کند و وقتی حال بد درسا را مشاهده کرد به سرعت به او سرم وصل کرده و دارو تجویز می‌کند، اما بعد از گذشت چند دقیقه، مادر متوجه حال بد دخترش می‌شود. او درمی‌یابد نفس‌های کودکش تنگ شده و صورتش در حال سیاه شدن است. از ترس اورژانس را خبر می‌کند.

پنچر کردن لاستیک آمبولانس

امدادگران اورژانس درسا را احیا می‌کنند و حتی به مادرش می‌گویند، دخترت احیا شده و اکنون باید او را به بیمارستان برسانند. اما نکته عجیب داستان از اینجا آغاز می‌شود. وقتی ماموران، همراه درسا و خانواده‌اش دم آمبولانس می‌رسند مشاهده می‌کنند یک نفر از قصد چرخ آمبولانس را پنجر کرده است! یعنی چرخ خودروی امدادی را! حتی اگر در بدترین جای ممکن پارک کرده باشند می‌شد از راننده آمبولانس شکایت کرد، اما پنچر کردن چرخ کاری عجیب بود. حدود ۴۰دقیقه طول می‌کشد تا آمبولانس دیگری در آن ترافیک عصر برسد و در نهایت درسای ۲ ساله جان باخت.

شکایت از خانم دکتر، راننده آمبولانس و راننده اتوبوس

چرخ آمبولانس را یک راننده اتوبوس که به قول خودش از گرما کلافه شده بود و مسافر داشت پنچر کرده بود. پدر و مادر درسا هم بعد از مرگ فرزندشان تصمیم گرفتند از مقصران حادثه مرگ دخترشان شکایت کنند. آن‌ها از خانم دکتر به دلیل تجویز راهکار‌های درمانی غیرموثر و آسیب‌زا شکایت کردند همچنین از راننده آمبولانس که خودرو را در مسیر اتوبوس رها کرده بود طرح شکایت کردند.

علاوه بر این از راننده اتوبوس هم که لاستیک را پنچر کرد به عنوان اولیای دم شکایت کردند. رسیدگی به شکایت پدر و مادر درسا در شعبه پنجم دادسرای جنایی تهران به جریان افتاد و راننده اتوبوس شناسایی و دستگیر شد. متهم بعد از دستگیری در اعترافاتش، علت اقدامش را گفته بود، راننده اتوبوس خط سهروردی به سیدخندان هستم و روز حادثه در حال عبور از خیابان بهشتی بودم که متوجه شدم یک آمبولانس مسیر را بسته است. گرمای هوا من را عصبی کرده بود و از روی عصبانیت آمبولانس را پنچر کردم! به قول خودش اصلا خبر نداشته باعث مرگ یک دختر کوچک شده و تازه فردای حادثه در اخبار متوجه تبعات اقدامش شده است!

شکایت‌های پدر و مادران از خانم دکتر!

همچنین پدر و مادر درسا از دکتر دخترشان نیز شکایت کرده بودند. در نهایت مشخص شد شکایت‌های دیگری نیز از این خانم دکتر شده است. مشخص شد که این پزشک ساکشن ریه در مطب را برای تعداد زیادی از اطفال تجویز کرده و در ازای انجام این کار از پدر و مادر آن‌ها مبالغ هنگفت دریافت کرده بود.

مادر یکی از کودکان فوت شده که بیمار همین پزشک بود در جریان شکایتش گفته، فرزندش به بیماری میکروسفالی مبتلا بود. بعد از اینکه فرزندش در مطب همین خانم تحت درمان قرار گرفت و آن پزشک دستگاه نبولایزر را به پسرش وصل و هوا را وارد روده‌هایش کرد؛ مادر طفل انگار شاهد بود که لبان فرزندش کبود شد و شکمش باد کرد و چند لحظه بعد فوت کرد. اما شاکیان خانم دکتر به همین دو نفر محدود نبود و چند نفر دیگر نیز که معتقد بودند فرزندشان توسط راهکار درمانی این پزشک آسیب دیده است از خانم دکتر شکایت کردند.

خانم دکتر متهم شد

رسیدگی به پرونده خانم دکتر در شعبه یکم دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۲۶ جرایم پزشکی به جریان افتاد و پزشک معالج با این اتهامات به محرومیت دائم در تمام کشور محکوم شد: هفت فقره عدم رعایت موازین علمی و نظامات دولتی به لحاظ اقدامات درمانی نامتعارف و غیرعلمی و غیر اصولی در خصوص بیماران و انجام تزریقات و سرم تراپی پنج نفر بدون مجوز تزریقات.

استفاده از عناوین غیرمجاز. پنج فقره دریافت هزینه اضافی و غیرمعمول از بیماران. پنج فقره تجویز و تزریق دارو‌های غیرحرفه‌ای برای بیماران در مطب. در نهایت رای هیات بدوی مطابق موازین قانونی صادر شد، اما هیات تجدید نظر به دلیل عدم سابقه انتظامی این پزشک و ابراز ندامت و پشیمانی او، با یک درجه تخفیف، مجازات را به ۵ سال محرومیت از اشتغال به حرفه‌های پزشکی تبدیل کرد.

۵۰ درصد مقصر در مرگ درسا

همچنین دکتر معالج با توجه به بیماری زمینه‌ای درسا در مرگ او ۵۰ درصد مقصر شناخته شد. البته پدر و مادر درسا به این رای معترض شدند و این پرونده همچنان در جریان است.

سرنوشت راننده اتوبوس

سرنوشت راننده اتوبوسی که در یک لحظه خشم ماشین امدادی را پنچر کرده بود چه شد؟ در ادامه رسیدگی قضایی به پرونده، کمیسیون پزشکی ۵ نفره تشکیل شد که مطابق نظر آن‌ها اعلام شد فوت درسا دختر ۲ ساله، وقتی اتفاق افتاده که عوامل اورژانس در محل حضور داشتند و به همین دلیل عوامل اورژانس و راننده اتوبوس در مرگ کودک بی‌تقصیر هستند. با اعلام این نظر اولیای دم بار دیگر در شعبه پنجم دادسرای جنایی تهران حاضر شده و با ثبت شکایت مجدد خواستار رسیدگی به پرونده مرگ فرزندشان در این مرجع شدند.

گفته‌های مادر درسا درباره زمان مرگ فرزندش

مادر درسا درباره زمان فوت فرزندش در شکایت جدید عنوان کرده است، اگر عوامل اورژانس فرزند مرا در مطب خانم دکتر احیا نکرده بودند چرا حتی تکنسین اورژانس گفت که کودک احیا شده است! و قرار بود دخترم را بعد احیا به بیمارستان منتقل کنند. برای همین نظر کمیسیون پزشکی را قبول ندارم و عوامل اورژانس و راننده اتوبوس را در مرگ فرزندم بی‌اثر نمی‌دانم. با طرح شکایت ما در دادسرای جرایم پزشکی، پرونده از دادسرای جنایی به آن مراجع قضایی ارجاع داده شد، اما حالا ما خواستار رسیدگی مجدد پرونده در دادسرای جنایی تهران هستیم.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

تفریح و سرگرمی

هنر و ادبیات

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی