|

زمزمه کناره‌گیری جهانگیری به نفع لاریجانی

آیا جهانگیری کاندیدای پوششی لاریجانی خواهد شد؟

طی روزهای گذشته اخباری منتشر شده مبنی بر این‌که اسحاق جهانگیری کاندیدای پوششی علی لاریجانی است.

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز- در حالی که مدت زمان زیادی تا زمان اعلام کاندیدهای تایید صلاحیت شده توسط شورای نگهبان باقی نمانده است، گمانه‌زنی‌های مختلفی درباره رقبای اصلی در انتخابات ریاست جمهوری آتی مطرح می‌شود. در این میان خبرهای زیادی مبنی بر کاندیدای پوششی بودن اسحاق جهانگیری شنیده می‌شود که براساس آن معاون اول رییس جمهور بعد از مناظره‌های انتخاباتی به نفع علی لاریجانی کنار خواهد رفت. حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، نماینده ادوار مجلس با طرح احتمال کناره‌گیری اسحاق جهانگیری در انتخابات درباره دلایل نامزدی وی گفت: « به نظرم جهانگیری برای رییس جمهور شدن نیامده است. دولت در مناظرات قرار است به کیسه بوکس منتقدان تبدیل شود و ایشان آمده تا از عملکرد 8 ساله دولت دفاع بکند. اگر هم فضای انتخابات دوقطبی شود، به نفع شخصی کنار خواهد رفت که قول بدهد قاطبه مدیران دولت را حفظ بکند.»

واکنش اصلاح‌طلبان به زمزمه کناره‌گیری جهانگیری به نفع لاریجانی

از طرف دیگر برخی از فعالان اصلاح‌طلب در واکنش به طرح احتمال کناره‌گیری جهانگیری به نفع علی لاریجانی، آن را رد کرده و تاکید می‌کنند علی لاریجانی به هیچ وجه نماینده اصلا‌ح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری نخواهد بود. محمد عطریانفر، فعال سیاسی اصلاح‌طلب هم پیش‌تر در مصاحبه با یکی از رسانه‌ها اعلام کرده است: « باتوجه به تجارب سیاسی آقای جهانگیری در دولت فعلی و گذشته و همچنین توافق نسبتا گسترده‌ای که میان احزاب اصلاح‌طلب روی او وجود دارد، آقای جهانگیری چهره مطلوب و مورد نظر اصلاح‌طلبان خواهد بود.» همچنین عطریانفر سه رقیب اصلی در انتخابات ریاست جمهوری را اسحاق جهانگیری، علی لاریجانی و ابراهیم رئیسی می‌داند و تاکید می‌کند: «به نظر می‌رسد که در بخش اول رقابت‌ها گفتمان آقای لاریجانی و گفتمان آقای جهانگیری شباهت‌های نسبتا گسترده‌ای در نوع نگاه به شیوه اداره کشور خواهند داشت، بنابراین در این رقابت سه‌گانه که قطعا از انتخابات تک‌مرحله‌ای به دومرحله‌ای هدایت خواهد، به نظر می‌آید با توجه به گفتمان برتری که این دو دارند، در این رقابت‌ها آن کسی که صحنه را واگذار می‌کند، به احتمال زیاد آقای رییسی خواهد بود. در مرحله دوم احتمالا رقابت اصلی میان آقای لاریجانی و آقای جهانگیری خواهد بود؛ بنابراین در چنین مدلی که در ذهن بنده نشسته و به آن باور دارم، معنا ندارد که آقای جهانگیری بخواهد صحنه را به نفع فرد دیگری خالی کند.»

علی صوفی، دبیرکل حزب پیشرو اصلاحات نیز انصراف اسحاق جهانگیری به نفع لاریجانی را رد کرده و می‌گوید: « این اقدام قطعا با منطق اصلاح‌طلبان سازگار نیست اما ممکن است که برخی از احزاب دنبال چنین چیزی باشند و نباید این را به حساب اصلاح‌طلبان بگذاریم. اصلاح‌طلبان یعنی جبهه اصلاحات که نسبت به این مساله حساسیت خاصی دارد. نه این‌که نسبت به آقای لاریجانی حساس باشد، بلکه نسبت به تکرار حوادث گذشته در انتخابات سال 92 و 96، همچنین رفتن پشت سر کسی که اصلاح‌طلب نیست، حساسیت دارد و فرقی نمی‌کند که این فرد لاریجانی باشد یا هر فرد دیگری که سبقه اصلاح‌طلبی ندارد. قطعا برای حمایت از چنین گزینه‌ای در جبهه اصلاحات ایران اجماع نخواهد شد.»

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها