|

وعده وزیر خارجه جدید آمریکا

بازگشت آمریکا به برجام و کارشکنی احتمالی اسرائیل و دول عربی

وزیر امور خارجه جدید آمریکا وعده برگشت آمریکا به برجام را داده است. از طرف دیگر فیگارو از مذاکرات پشت پرده ایران و آمریکا خبر داده است.

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز- همزمان با پایان دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ و روی کار آمدن دولت جدید در ایالات متحده، بسیاری در داخل و خارج از کشور در انتظار تغییرات اساسی سیاست‌های دولت آمریکا در برابر ایران هستند. در این میان گمانه‌زنی‌ها درباره چگونگی تغییرات در روابط دو کشور و برگشت آمریکا به برجام داغ شده و البته دولتمردان دو کشور هم با اظهارات خود به انحنای مختلف در حال فراهم کردن زمینه برای تحولات جدید هستند.

وزیر خارجه جدید آمریکا: آماده برگشت به برجام هستیم

وزیر جدید امور خارجه آمریکا درست یک روز پیش آغاز رسمی کار دولت جو بایدن اعلام کرده است: «واشنگتن در صورت اجرای تعهدات ایران در چهارچوب برجام آماده بازگشت به این توافق هسته‌ای است.» بسیاری از کارشناسان سیاسی این اظهار نظر آنتونی بلینکن را چراغ سبزی برای مقامات ایرانی جهت برگشت به برجام می‌دانند.

البته وزیر خارجه جدید آمریکا در سخنانش به مسئولیت اضطراری برای پیشگیری از دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای اشاره و گفته است: «بازگشت به برجام در صورت پایبندی ایران به تعهداتش تنها سرآغازی برای یک توافق مستحکم‌تر و بادوام‌تر خواهد بود.» بلینکن همچنین اضافه کرده واشنگتن پیش از بازگشت احتمالی به برجام با متحدان خود در منطقه و اسرائیل مشورت خواهد کرد.

از طرف دیگر روزنامه فیگارو در خبری ادعا کرده است که از حدود سه هفته پیش دولت جدید آمریکا و ایران مذاکراتی را پشت پرده آغاز کرده‌اند. براساس نوشته‌های این روزنامه مذاکرات فوق بین نماینده ایران در سازمان ملل، مجید تخت روانچی و نماینده آمریکا در دولت بایدن در شهر نیویورک در جریان است.

البته وزیر امور خارجه کشورمان بعد از انتشار خبر فیگارو، ادعای این روزنامه را رد و گفت: «خیلی جالب است که خبرنگار فیگارو چک نکرده است که آقای تخت روانچی در سه هفته اخیر ایران بوده است و تازه دوشنبه به نیویورک برگشته است و در عین حال بعد از بازگشت هم یک هفته را معمولا در قرنطینه خواهند بود. پس بسیار بی‌حساب صحبت کرده است.»

استقبال دولت‌مردان ایرانی از برگشت احتمالی آمریکا به برجام

هر چند حتی در صورت صحت نداشتن ادعای روزنامه فیگارو باز هم به نظر می‌رسد که دولت روحانی و وزیر امور خارجه کشورمان، مشتاق اجرای دوباره برجام و برگشت آمریکا به آن هستند و بارها هم در اظهارات مختلف خود به آن اشاره کرده‌اند.

کمی بعد از پیروزی جوبایدن، محمدجواد ظریف در توییترش نوشت: «اگر ایالات متحده آمریکا خواهان پیوستن دوباره به برجام باشد، آماده‌ایم تا در خصوص شرایط احیای عنوان مشارکت‌کننده در برجام برای ایالات متحده مذاکره کنیم.»

به تازگی هم حسن روحانی همزمان با برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن با تاکید بر پایدار ماندن برجام، گفت: «امروز توپ در زمین آمریکا و واشنگتن است که برگردد و به تعهدات عمل کند. ترامپ مرد و زندگی سیاسی‌اش تمام شد اما برجام زنده ماند.»

با وجود وعده برگشت به برجام از سوی جو بایدن و تکرار آن از سوی وزیر خارجه معرفی شده توسط وی، به نظر می‌رسد دولت آتی آمریکا برای بازگشت به این توافق با فشارهای داخلی و احتمالا کارشکنی‌های متحدان خارجی خود روبرو خواهد شد.

برخی از دول عربی و اسرائیل از جمله مخالفان توافق برجام بودند که بعد از خارج شدن ترامپ از آن، با وی برای فشار حداکثری بر علیه تهران متحد شدند. بنابراین این دولت‌ها تلاش خواهند کرد از برگشت آمریکا به برجام جلوگیری کنند و یا خواستار دور جدیدی از مذاکرات برای یک توافق دیگر می‌شوند. به همین دلیل هم بلافاصله پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، وزیر امورخارجه عربستان در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه خواستار مشورت با کشورهای عربی توسط دولت بایدن پیش از بازگشت به برجام شد و اعلام کرد: « دولت آتی آمریکا باید پیش از بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران، با کشورهای خلیج فارس رایزنی کند چون این تنها راه رسیدن به موافقنامه‌ای پایدار است.»

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها