|

آتش زیر خاکستر برای بازار طلا و سکه

کامبک سکه به کانال ۳۰ میلیون؟

برخی معامله‌گران، سکه را نزدیک کانال ۳۰ میلیون تومانی خریداری می‌کردند.

لینک کوتاه کپی شد

شب گذشته برخی معامله‌گران، سکه را بالای سطح ۲۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خریداری می‌کردند. این موضوع از نگاه شماری از تحلیلگران به معنای آن بود که حداقل در ابتدای روز شنبه، اوضاع می‌تواند به کام افزایشی‌های بازار سکه باشد.

به گزارش «شایانیوز» به نقل از اکوایران؛ با این حال، بخشی از فعالان باور دارند که معاملات پشت خطی خصوصا در روزهای انتهایی هفته اعتبار بالایی ندارد. از نگاه آنها، مالداران به دنبال فروش سکه‌های خود پیش از تعطیلات در بالاترین محدوده قیمتی ممکن هستند. از نگاه این عده،  حباب سکه  در سطح بالایی قرار دارد و همین مساله، نگه داری این فلز گرانبها را با آسیب‌پذیری بیشتری مواجه می‌کند. 

بخشی از فعالان نیز باور دارند که روند  قیمت سکه  در روزهای آتی بستگی به رفتار بازیگران دلار خواهد داشت. افزایش دلار در  بازار آزاد  به بالای کانال ۴۸ هزار تومان، می‌تواند سکه‌بازان را به شکل معناداری در موقعیت خرید قرار دهد.

در مقابل، تثبیت دلار و عدم حضور خریداران می تواند سکه را در موقعیت فشار کاهشی‌ها قرار دهد.

اما سکه در بازار امروز چند؟

بر اساس آنچه به عنوان نرخ متوسط صرافی‌های مجاز در سایت کانون صرافان درج شده،  قیمت سکه امروز  ۲۷ اسفند تا حوالی ساعت ۱۲:۳۰ ظهر حدود 29 میلیون و 182 هزار تومان است.

قیمت  نیم سکه  در همین سایت حدود 17 میلیون و 366 هزار تومان اعلام شده و متوسط  قیمت ربع سکه  نیز 10 میلیون و 222 هزار تومان درج شده است.

اهمیت یک رکورد برای بازار ارز و سکه

بازار ارز و سکه در ابتدای هفته گذشته کف ماهانه خود را لمس کرد و پس از آن به بالا برگشت و بازدهی بازار ارز و سکه در هفته جاری مثبت شد. همدستی اونس طلا، دلار و بازار شب عید شرایط را برای سکه بازان فراهم کرد تا به افزایش قیمت ها دامن بزنند و سکه و دلار را به سمت محدوده های بالاتر سوق دهند.

بر اساس گزارش مرکز آمار و بررسی های اکوایران سهم پول از نقدینگی رکورد زده است. در شرایط کنونی که فضای سیاسی قدری آرام شده بازارها هم آرام گرفته اند ولی رکورد زنی ده ساله حجم پول از نقدینگی مانند آتش زیر خاکستری است که در صورت تقویت انتظارات تورمی در هر بازاری بازار مورد توجه را با بحران رو به رو میکند. رد اثر این رکورد را می توان در عملکرد ربع سکه در این هفته دید که با وجود آرام گرفتن فضای سیاسی و با تکیه بر افزایش تقاضای شب عید و رشد قیمت دلار و اونس، ربع سکه در این هفته بازدهی ده درصدی ثبت کرده است و با کمی تحریک در تقاضا قیمت ها رشد زیادی کرده است. در چنین شرایطی عرضه پانصد هزار خودرو که باعث بلوکه شدن صد میلیون تومان در حساب نهصد هزار نفر شده و بخش قابل توجهی از رشد پایه پولی در سال جاری را می بلعد می تواند به عنوان تلاشی برای مهار این نسبت خطرناک تلقی شود.

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

تفریح و سرگرمی

هنر و ادبیات

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی