|

رویکرد جدید بانک مرکزی برای قیمت گذاری دلار

صعود چشمگیر دلار از سوی بانک مرکزی؛ نرخ غیرواقعی، واقعی شد!

در سایت بازار متشکل ارز ایران آخرین نرخ اعلامی برای هر دلار آمریکا 44 هزار و 576 تومان درج شده است.

لینک کوتاه کپی شد

در حالی که همین دو روز قبل رئیس کل بانک مرکزی گفته بود نرخ‌های بازار آزاد ارز «واقعی» نیست و نرخ‌سازی سودجویان است، حالا قیمت رسمیِ اعلام‌شده نشان می‌دهد که گویا بازارساز به همان غیرواقعی‌ها تن داده است.

سایت بازار متشکل معاملات ارز ایران دیروز با قیمت حدود 43 هزار تومان برای دلار بسته شد اما نگاهی به این سایت در صبح امروز (چهارشنبه، 26 بهمن) نشان می‌دهد که آخرین نرخ اعلامی برای هر دلار آمریکا 44 هزار و 576 تومان درج شده است.

آخرین نرخ صرافی‌ها نیز در این سایت از مرز 45 هزار تومان عبور کرد و قیمت 45 هزار و 22 تومان را نشان می‌دهد. این یعنی نرخ امروز دلار در صرافی ملی نسبت به پایان بازار دیروز 2 هزار و 24 تومان و آخرین نرخ استخراج‌شده امروز نیز حدود هزار و 579 تومان افزایش را تجربه کرده است.

محمدرضا فرزین در صحبت‌های اخیر خود برای چندمین‌بار از «نرخ‌سازی» عده‌ای در بازار آزاد انتقاد کرده بود و گفته بود: در ۶۰۰ صرافی و ۱۵۰ شعبه بانکی در حال عرضه ارز هستیم و مردم می‌توانند مراجعه کنند و ارز مورد نیاز خود را تأمین کنند. او نرخ «واقعی» دلار را کمتر از 43 هزار و 400 تومان و یورو را نیز کمتر از 46 هزار و 500 تومان اعلام کرده و تاکید کرده بود که مردم می‌توانند برای اطلاع از «نرخ واقعی» به سایت بازار متشکل مراجعه و نرخ ارز را در آنجا مشاهده کنند؛ یعنی همان سایتی که حالا به دلار 45 هزار تومانی و یوروی 48 هزار تومانی رسمیت داده است.

این اتفاق همزمان با افزایش نرخ ارز در بازار آزاد و رسیدن نرخ دلار در این بازار به کانال 46 هزار تومانی رخ داده است. برخی از معامله‌گران بازار ارز باور داشتند که کانال 46 هزار تومان، خط قرمز بانک مرکزی محسوب می‌شود.

افزایش چشمگیر نرخ اعلامی ارز از سوی بانک مرکزی در حالی است که رئیس کل بانک مرکزی دو روز قبل با اطمینان گفته بود «با اقداماتی که انجام می‌دهیم، این نرخ ارز رو به کاهش خواهد بود و قیمت فعلی همچنان نرخ مورد نظر ما نیست.»

حالا گویا «نرخ مورد نظر» و «واقعی» بانک مرکزی بالاخره کشف شده است؛ کشفی که به روایت معامله‌گران بازار آزاد نزدیک‌تر است تا انتظاری که بازارساز در اذهان مردم ایجاد کرده و مدعی آن بود.

Capture

پیشنهادات ویژه

پیشنهادات ویژه

دانش آراستگی

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

تفریح و سرگرمی

هنر و ادبیات

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی