|

آینده دلار چه می‌شود؟

دلار دوباره جهش کرد!

قیمت دلار ظهر چهارشنبه به حدود 28 هزار و 250 تومان رسید که بالاترین عدد در چند ماه اخیر است

لینک کوتاه کپی شد

قیمت دلار در بازار آزاد نسبت به روز گذشته از 28 هزار و 130 تومان حدود 120 تومان افزایش یافت و به ۲۸ هزار و 250 تومان رسید. نرخ ارز در صرافی ملی ۲۷ هزار و 640 تومان اعلام شد.

 قیمت دلار از معاملات پشت‌خطی دوشنبه شب پرنوسان شد و پس از ۲۰ شهریور توانست بالای مرز حساس ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومان قرار بگیرد. دلیل این افزایش به گزارش منفی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درخصوص فعالیت هسته‌ای سایت کرج بود.

ظرف روزهای اخیر با وجود اینکه کفه ترازو به سمت خبر‌ها و سیگنال‌های امیدوارکننده سنگینی می‌کرد، اما اسکناس آمریکایی خیال ارزان شدن نداشت.

مثلا خبر لغو تحریم‌های ناسازگار با برجام در هفته پایانی شهریور از سوی مقامات ایالات متحده یا سخنرانی جو بایدن در سازمان ملل و اعلام آمادگی آمریکا برای بازگشت به مذاکرات هسته‌ای، تاثیر چندانی در کاهش قیمت ارز نداشت. حتی ریزش ۷۰۰ تومانی قیمت دلار به دنبال توافق اخیر ایران و آژانس، بعد از ۲۴ ساعت خنثی شد و این طور که پیداست جو روانی حاکم بر بازار کاهشی نیست. فعلا اسکناس آمریکایی قصد عقب‌نشینی ندارد.

اما آینده دلار چه می شود؟

تحلیل‌گران فنی عنوان می‌کنند در صورت تثبیت دلار بالای محدوده ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومان، جسارت خریداران در بازار بیشتر خواهد شد و اسکناس آمریکایی به سوی کانال ۲۸ هزار تومانی خواهد رفت. دلار در سال ۱۴۰۰ تنها موفق به شکست کانال ۲۸ هزار و ۱۰۰ تومانی نشده است و در صورت شکست و تثبیت، راه برای صعودی‌های بازار ارز هموارتر نیز خواهد شد. در مقابل افزایشی‌ها که انتظار بالا رفتن تنش‌های هسته‌ای را دارند، دسته دیگری از فعالان باور دارند که ایران به زودی به یک توافق هسته‌ای با طرف آمریکایی و اروپایی‌ها خواهد رسید.

مسعود دانشمند کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با فرارو عنوان کرد: در حال حاضر به دلیل کمبود عرضه دلار در بازار، تقاضا فزونی یافته و همین عامل موجبات افزایش قیمت را در بازار فراهم آورده، از سویی به دلیل اینکه ورودی ارز به کشور بسیار کم بوده، این موضوع کمبود اسکناس فیزیکی در بازا را تشدید کرده است.

 

 

 

پیشنهادات ویژه

دیدگاه تان را بنویسید

 

خانه داری

اقتصاد روز

دنیای رمزارزها

عصر تکنولوژی