|

گزارش «شایانیوز» از روند تسلط کامل طالبان بر افغانستان

طالبان پشت دروازه های کابل

هیچ نیرویی از طالبان وارد کنسولگری ایران در مزار شریف نشده و تنها فردی از این گروه از بیرون با کارمند محلی آن‌جا احوال‌پرسی کرده است.

لینک کوتاه کپی شد

گروه سیاسی- این بار طالبان بدون مقاومت و خونریزی بر خلاف انچه در سال های دهه 90 گذشت توانست بر کل افغانستان مسلط شود. رویترز به نقل از وزارت کشور افغانستان اعلام کرد نیروهای طالبان امروز یکشنبه از هر سو وارد حومه شهر کابل شدند.

به گزارش «شایانیوز»، وزارت کشور افغانستان اعلام کرد که نیروهای طالبان در ادامه پیشروی‌های خود وارد دروازه‌های آخرین شهر تحت کنترل دولت افغانستان و پایتخت این کشور شدند.

این وزارتخانه اعلام کرد که طالبان از چند محور وارد شهر شده است.همچنین منابع از کنترل طالبان بر دانشگاه این شهر خبر دادند.تصاویر اولیه حاکی از گشت‌زنی نیروهای طالبان در خیابان‌های اطراف کابل است.

کاخ ریاست جمهوری افغانستان هم در بیانیه‌ای از تیراندازی در مناطق مختلف کابل خبر داده است.این در حالی است که طالبان اعلام کرده به نیروهایش دستور داده در ورودی کابل مانده و وارد شهر نشوند.این گروه گفته دنبال ورود به زور یا با جنگ به شهر کابل نیست.

همزمان طالبان اعلام کرده اجازه خروج امن به افرادی که خواهان خروج هستند از کابل را داده و از زنان خواسته به جاهای امن بروند.

یک مقام این گروه به رویترز گفت که طالبان تمایلی به کشته شدن غیرنظامیان بیگناه افغان یا زخمی شدن‌ آن‌ها ندارد اما فعلا آتش‌بس اعلام نمی‌کند.

سخنگوی طالبان هم گفته که نیروهای افغانی باید آتش بس اعلام کرده و اجازه عبور غیرنظامیان و خارجی‌ها را بدهند.همچنین از مردم افغانستان خواسته شده در منازلشان بمانند.

همچنین شبکه الجزیره اعلام کرد به نقل از رسانه‌های محلی گزارش داد که رئیس پارلمان افغانستان و شماری از رهبران احزاب سیاسی کابل را به مقصد پاکستان ترک کردند.

تماس‌ها به سختی برقرار می‌شود و مغازه‌ها بسته شده است. مردم شهر کابل مضطرب هستند و تمامی مدارس تعطیل شده است. هم اکنون ۲۹ استان از ۳۴ استان افغانستان به کنترل طالبان درآمده است.

برخی گزارش‌های تایید نشده از درگیری میان طالبان و نظامیان افغان در شهرستان «پغمان» در غرب استان کابل حکایت دارد.

اوضاع در شهر کابل ملتهب است و شهروندان پایتخت نگران وضعیت این شهر هستند.

فروشگاه‌های بزرگ شهر کابل نیز صبح امروز بسته شد. برخی شاهدان عینی از شنیدن تیراندازی‌ها در غرب شهر کابل می‌گویند.

منابع محلی افغانستان تایید کردند که مرکز استان «بامیان» هم بدون درگیری به طالبان واگذار شده‌ است. «عبدالاحمد بی‌نوا» عضو شورای ولایتی بامیان گفت که طالبان در حال حاضر، تاسیسات دولتی این شهر را تصرف کرده‌اند.

هیچ فردی از طالبان وارد کنسولگری ایران در مزار شریف نشده است

هیچ نیرویی از طالبان وارد کنسولگری ایران در مزار شریف نشده و تنها فردی از این گروه از بیرون با کارمند محلی آن‌جا احوال‌پرسی کرده است.

در پی انتشار فیلمی در فضای مجازی مبنی بر ورود نیروهای طالبان به کنسولگری کشورمان در مزارشریف و صحبت با کارمند کنسولگری  ایسنا اطلاع یافت که فردی که با اعضای کنسولگری در حال صحبت است شخص محلی و مورد اعتماد می‌باشد که جهت کسب اطلاع از مساعد بودن شرایط و حال کارمند محلی(افغانستانی) کنسولگری مراجعه کرده است.

در واقع هیچ نیروی طالبان وارد کنسولگری نشده و تنها این شخص از جلوی درب اصلی کنسولگری در حال احوالپرسی بوده است .

بر اساس این گزارش و بنا بر اطلاع خبرنگار ایسنا در حال حاضر  هیچ دیپلماتی در سرکنسولگری ایران  در مزارشریف نیست و چند هفته است فعالیت‌ها در این کنسولگری  به کابل منتقل شده است.

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه