|

وزیر پیشنهادی راه و مسکن کیست؟

رستم قاسمی، وزیر پیشنهادی کابینه سیزدهم پیش از این سابقه حضور در کابینه دهم در کسوت وزیر نفت را داشته است. وی بعد از کسب رای اعتماد از…

لینک کوتاه کپی شد

گروه سیاسی- در ترکیب کابینه سیزدهم نام رستم قاسمی به عنوان وزیر پیشنهادی راه و مسکن، به چشم می خورد. رستم قاسمی در کابینه دهم وزیر نفت بود. او بعد از محمد علی آبادی که سرپرست این وزارت خانه در دولت محمود احمدی نژاد بود وارد کابینه دهم شد و تا انتهای این دولت حضور داشت.

به گزارش «شایانیوز»، رستم قاسمی پیش از آنکه به عنوان وزیر پیشنهادی نفت دولت دهم به مجلس معرفی شود فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا بود.

او در سال  ۱۳۴۳  و در استان فارس متولد شد. وی در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی عمران آموزش راه دور از دانشگاه صنعتی امیرکبیر در سال ۱۳۴۹ تحصیل کرده و از سال ۱۳۶۰ به عضویت سپاه پاسداران در آمد و زمان جنگ ایران و عراق به عنوان عضوی از این نهاد در جنگ شرکت کرد.

قاسمی سابقه فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۰ را در کارنامه خود دارد.

وی در مرداد ماه ۱۳۹۰ در پی برکناری مسعود میر کاظمی، توسط محمود احمدی‌نژاد برای تصدی پست وزارت نفت پیشنهاد شد و در ۱۲ مرداد، به‌عنوان آخرین وزیر نفت دولت دهم از مجلس رأی اعتماد دریافت کرد. پس از انتخاب قاسمی به عنوان وزیر نفت، تیموتی گایتنر هشدار داد که از امروز، وزارت نفت ایران تحت تسلط سپاه پاسداران درآمده‌است.

نام رستم قاسمی به عنوان فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء در فهرست تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل، دولت فدرال ایالات متحده آمریکا، اتحادیه اروپا و استرالیا قرار داشت که بعد از وزیر شدن، از فهرست تحریم‌های بین‌المللی خارج شد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در چهارم سپتامبر ۲۰۱۹ رستم قاسمی و پسرش را در رابطه با یک شبکه انتقال نفت تحت کنترل سپاه پاسداران تحریم کرد. این شبکه به «شبکه نفت در خدمت تروریسم» معروف شده‌است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه