|

اعتصاب سراسری کارگران صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

ماجرای اعتراض صنفی کارگران صنعت نفت و پتروشیمی چیست؟

کارگران پیمانی و پروژه‌ای نفت و گاز در تهران و مناطق جنوبی از جمله آبادان، عسلویه، بهبهان و کنگان اعتصاب کرده‌اند.

لینک کوتاه کپی شد

شایانیوز- از روز سه‌شنبه اول تیر تعدادی از کارگران پیمانی و پروژه‌ای نفت، گاز و پتروشیمی در برخی مناطق کشور دست به اعتصاب زده‌اند. روز چهارشنبه دوم تیر هم این اعتصاب‌ها گسترش بیشتری یافته و در شبکه‌های اجتماعی ویدئوها و تصاویری از اعتصاب این کارگران به اشتراک گذاشته شده است که آن‌ها را در حال ترک کار نشان می‌دهد.

مطالبات کارگران اعتصابی در بخش نفت، گاز و پتروشیمی

براساس برخی گزارش‌ها در حال حاضر کارگران پیمانی و پروژه‌ای نفت و گاز در تهران و مناطق جنوبی از جمله آبادان، عسلویه، بهبهان و کنگان اعتصاب کرده‌اند. این حرکت اعتراضی به دنبال فراخوان شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت، شکل گرفته است و کارگران با پیوستن به این کارزار سراسری خواستار حذف شرکت‌های پیمانکاری و واسطه در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی شده‌اند. از جمله مطالبات اصلی کارگران، برخورداری همه پرسنل از سطح حقوق و دستمزد و مزایای یکسان است. همچنین آن‌ها گفته‌اند با توجه به وخامت اوضاع کرونا، کارگران پیمانکاری در بدترین شرایط ممکن هستند و در معرض ابتلا قرار دارند. به گزارش ایلنا در حال حاضر پروتکل‌های ایمنی و بهداشتی در کانکس‌های استراحت، محل سرو غذا و سروریس‌های رفت‌و‌آمد در سطحی کاملا پایین اجرا می‌شود.

کسری نوری، مدیرکل روابط عمومی وزارت در واکنش به این اعتصاب‌ها به رکنا، گفته است: «این شرکت‌ها به وزارت نفت ارتباطی ندارند و بخش خصوصی هستند و باید با خود شرکت‌های خصوصی تماس بگیرید.» وی همچنین اضافه کرده است: «هر کدام از این شرکت‌ها شرایط خاص خود را دارند و باید با مسئولان شرکت‌های پتروشیمی تماس بگیرید.»

در سال گذشته نیز اعتصاب‌های مشابهی در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی به راه افتاد؛ کارگران در پالایشگاه‌های نفت و گاز و پتروشیمی آبادان، اهواز، ماهشهر، قشم، کنگان، لامرد، دشت آزادگان و فازهای 22 و 24 پارس جنوبی برای چند روز دست از کار کشیدند. در سال 99 نیز افزایش دستمزد، پرداخت منظم حقوق، بهبود امکانات خوابگاهی و بهداشتی و پرداخت بیمه متناسب با حقوق از جمله خواسته‌های کارگران بود.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه