|

پیش بینی هواشناسی امروز چهارشنبه 22 اردیبهشت / وقوع سیل در برخی استان ها

موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو وقوع سیل تا روز جمعه ۲۴ اردیبهشت ماه را اعلام کرد.

لینک کوتاه کپی شد

موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو موارد محتمل وقوع سیل تا روز جمعه ۲۴ اردیبهشت ماه را اعلام کرد که براساس آن وقوع سیل در تعدادی از استان‌های کشور پیش‌بینی شده است.

بر اساس پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی کشور و همچنین پایش مدل‌های جهانی و منطقه‌ای پیش بینی آب و هوا، موارد محتمل وقوع سیلاب تا روز ‌جمعه مورخ ۲۴اردیبهشت چنین پیش بینی شده است: از بعد از ظهر روزامروز چهارشنبه، وقوع بارشی به مدت ۱۲ ساعت و به میزان تقریبی (تجمعی حداکثر نقطه‌ای) ۱۵ تا ۳۰ میلی متر در استان‌های مرکزی (نواحی شمالی و شرق)، قزوین (نیمه جنوبی)، البرز (جنوب و نواحی شمالی)، تهران (نواحی شمالی)، سمنان(نواحی شمالی)، قم (نیمه جنوبی) و مازندران (نواحی جنوبی) محتمل خواهد بود.

از صبح روز فرداپنج شنبه ۲۳ اردیبهشت،  وقوع بارشی به مدت ۱۲ ساعت و به میزان تقریبی (تجمعی حداکثر نقطه‌ای) ۲۰ تا ۴۰ میلی متر در استان‌های سمنان (نواحی شمالی) و تهران (نواحی شمالی) و به میزان تقریبی (تجمعی حداکثر نقطه ای) ۱۵ تا ۳۰ میلی متر در استان‌های اصفهان (مرکز، شمال غرب و غرب)، مرکزی (مرکز، شرق و شمال غرب)، البرز (نواحی شمالی)، قم (جنوب و غرب)، مازندران (نواحی جنوبی) و زنجان (نوار جنوب شرقی به شمال غربی) محتمل خواهد بود.

همچنین از صبح روز جمعه مورخ ۱۴۰۰/۰۲/۲۴، وقوع بارشی به مدت ۱۲ ساعت و به میزان تقریبی (تجمعی حداکثر نقطه‌ای) ۳۰ تا ۵۰ میلی متر در استان‌های  سمنان (شمال غرب) و مرکزی (شمال، جنوب و شرق) و به میزان تقریبی (تجمعی حداکثر نقطه ای) ۱۵ تا ۳۰ میلی متر در استان‌های اصفهان (مرکز، شمال غرب و غرب)، تهران (نواحی شمالی)، البرز (نواحی شمالی)، قزوین (نواحی جنوبی، شمال و شمال شرق)، قم (جنوب و غرب)، مازندران (نواحی جنوبی) محتمل خواهد بود.

لازم به ذکر است  در پیش بینی بارش‌های بهاری، عدم قطعیت بالایی وجود دارد، امالازم است مسئولان مربوط تمهیدهای لازم را اعمال کنند.

سازمان هواشناسی امروز بارش رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید در استان‌های ساحلی خزر، تهران و ۱۲ استان کشوررا پیش بینی کرد.

پیس بینی وضعیت جوی زنجان

کارشناس پیش بینی هوای اداره کل هواشناسی استان زنجان، گفت: میزان دمای هوای زنجان طی ۲ روز آتی با کاهش نسبی مواجه می‌شود و زنجانی ها هوای خنکی را شاهد خواهند بود.

حسین سلطانی روز چهارشنبه با بیان اینکه طی مدت یاد شده میزان دمای زنجان حدود ۳ درجه سانتیگراد خنک تر خواهد شد، افزود: در زمان حاضر میزان دمای فعلی زنجان ۱۳ درجه سانتیگراد است که نسبت به روز گذشته در همین ساعت یک درجه سانتیگراد کاهش نشان می دهد.

وی اظهار داشت: طی ۲۴ ساعت گذشته خیرآباد از توابع شهرستان سلطانیه با دمای ۱۰+ درجه سانتیگراد و ماهنشان نیز با دمای ۳۲+ درجه سانتیگراد به ترتیب خنکترین و گرمترین نقاط این استان به ثبت رسید.  

سلطانی تصریح کرد: امروز و فردا /چهارشنبه و پنجشنبه/ نیز بارش باران همراه با رعد و برق و وزش باد نسبتا شدید و در مواقعی به صورت لحظه ای شدید همچنان در استان زنجان به ویژه در نیمه شرقی و جنوبی، حاکم خواهد بود.

کارشناس هواشناسی استان زنجان گفت: طی مدت یاد شده هوای زنجان با غبار آلودگی ضعیف مواجه شده و بارش ها نیز در حد خفیف تا متوسط خواهد بود و احتمال ریزش تگرگ و آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل ها نیز پیش بینی می شود.

سلطانی به مخاطرات احتمالی این پدیده جوی اشاره کرد و افزود: افراد از تردد و توقف در حاشیه رودخانه‌ ها و مسیل‌ ها به دلیل بارندگی و احتمال وقوع سیل و حضور در ارتفاعات و فضاهای باز به سبب وقوع رعد و برق پرهیز کرده و در عبور از کنار ساختمان های نیمه کاره نیز احتیاط بیشتری کنند.

استان زنجان از ۵۷ ایستگاه هواشناسی برخوردار است که در چهار باب از این ایستگاه‌ها به صورت شبانه روز و چهار ایستگاه دیگر نیز به طور ۱۲ ساعته، کارشناسان حرفه‌ای مستقر هستند و داده‌های وضعیت جوی در مابقی ایستگاه‌های استان نیز به صورت خودکار جمع‌آوری می‌شود.

پیش بینی وضعیت جوی البرز

مدیرکل هواشناسی استان البرز اعلام کرد که بارش باران و تگرگ همراه به آذرخش و وزش باد طی امروز چهارشنبه و ۲ روز آینده در استان پیش بینی می شود.

آرش بهاروند احمدی گفت : پیرو هشدار سطح نارنجی ۲  روز گذشته ، انتظار می رود مردم و دستگاه های اجرایی برای پیشگیری از حوادث احتمالی اقدامات لازم را در سطح استان انجام دهند.

وی بیان داشت: تحلیل نقشه های پیش یابی هوا بیانگر ناپداری جوی طی امروز و ۲ روز آینده در استان است که به موجب آن وزش باد شدید لحظه ای ، بارش باران و تگرگ و رعد و برق در مناطق مختلف استان مورد انتظار است.

 وی ادامه داد: کیفیت هوای امروز استان بعضی ساعات ناسالم پیش بینی می شود اما طی ۲ روز آینده کیفیت هوا سالم خواهد بود.

بهاروند احمدی گفت : روز شنبه هفته آینده شاهد جوی آرام در استان خواهیم بود دمای هوای استان طی امروز ۲ روزآینده بین ۱۵ تا ۲۷ درجه بالای صفر پیش بینی می شود. 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها