|

پیش بینی هواشناسی امروز پنجشنبه 5 فروردین/بارش برف و باران

سازمان هواشناسی از بارش برف و باران در ۱۹ استان و کاهش ۱۰ تا ۱۵ درجه‌ای دما، امروز تا اوایل هفته آینده در برخی مناطق کشور خبر داد.

لینک کوتاه کپی شد

سازمان هواشناسی از بارش برف و باران در ۱۹ استان و کاهش ۱۰ تا ۱۵ درجه‌ای دما طی امروز تا اوایل هفته آینده در برخی مناطق کشور خبر داد.

بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی کشور امروز در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان، شمال آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شمال خوزستان و اصفهان بارش باران و برف (در ارتفاعات) پیش بینی شده است.

فردا در سواحل شرقی دریای خزر، دامنه‌ها و ارتفاعات البرز مرکزی و شرقی، شمال شرقی، مناطقی از مرکز، شمال غرب، جنوب غرب و دامنه‌های زاگرس مرکزی و شنبه هفته آینده 7 فروردین 1400 در سواحل دریای خزر و مناطقی از شمال غرب، شمال شرق، دامنه‌های جنوبی البرز، دامنه‌های زاگرس مرکزی و مرکزی کشور بارش پیش شده که طی روز یکشنبه آینده بارش در نوار شمالی کشور تشدید می‌شود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی از امروز تا اوایل هفته آینده با توجه به شمالی شدن جریانات هوا، در سواحل دریای خزر کاهش دما 10 تا 15 درجه‌ای خواهد بود. این کاهش دما طی روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته آینده در شمال شرق کشور روی می‌دهد.

طی دو روز آینده با توجه به امکان ذوب برف در اثر افزایش قابل ملاحظه دما و بارش باران در دامنه‌های البرز مرکزی و غربی و مناطق کوهستانی شمال غرب احتمال افزایش حجم رواناب و بالا آمدن سطح آب رودخانه‌های فصلی وجود دارد. از امروز تا دوشنبه هفته آینده خلیج فارس و از بعدازظهر جمعه تا یکشنبه دریای خزر مواج خواهد بود.

پیش بینی وضعیت جوی سواحل دریای خزر

سازمان هواشناسی از ادامه فعالیت سامانه بارشی در بیشتر مناطق کشور خبر داد و اعلام کرد:‌ از امروز (پنجشنبه) تا اوایل هفته آینده با توجه به نفوذ جریانات خنک شمالی بر روی سواحل دریای خزر، کاهش ۱۰ تا ۱۵ درجه‌ای دما را در بخش‌های سواحل دریای خزر خواهیم داشت.

روزهای یکشنبه و دوشنبه این کاهش دما به بخش های شمال شرقی کشور کشیده می شود.

براساس این گزارش،‌ با ادامه فعالیت سامانه بارشی، بارندگی ها امروز ادامه دارد و بارش ها را در بخش های شمالی آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، استان‌های کردستان، کرمانشاه، لرستان،چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، بخش های شمالی استان خوزستان، اصفهان، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی،‌ خراسان رضوی، سمنان، قزوین، البرز، تهران شاهد هستیم.

همچنین بارش ها به صورت باران خواهد بود و در ارتفاعات و مناطق سردسیر به صورت برف است.

سازمان هواشناسی اعلام کرد: فردا این بارش‌ها در بخش های شمال غربی، جنوب غربی، دامنه های مرکزی زاگراس، دامنه‌های مرکزی شرقی البرز، سواحل شرقی دریای خزر، شمال شرقی کشور و نواحی شرقی ادامه پیدا می کند.

امروز نیز علاوه بر بارش ها در بخش های نواحی غرب، جنوب غرب، دامنه های البر،ز نواحی مرکزی و بخش های شمال شرقی کشور، وزش بادهای شدید را هم خواهیم داشت که سبب گرد و خاک به صورت منطقه ای خواهد شد.

روز شنبه در سواحل غربی دریای خزر و مناطقی از شمال غرب و شمال شرق بارش رخ خواهد داد و روز یکشنبه بارش در نوار شمالی کشور تشدید می شود.

امشب و فردا نیز در دامنه‌های البرز به ویژه ارتفاعات البرز مرکزی و غربی، وزش باد شدید رخ می دهد.

امروز و فردا با توجه به امکان ذوب برف در اثر افزایش قابل ملاحظه دما و بارش باران در دامنه های البرز مرکزی و غربی و مناطق کوهستانی شمال غرب، احتمال افزایش حجم روان‌آب و بالا آمدن سطح آب رودخانه‌های فصلی وجود دارد؛ لذا هنگام تردد در مناطق کوهستانی باید احتیاط لازم به عمل آید.

بر اساس این گزارش، آسمان پایتخت نیز امروز نیمه ابری در برخی ساعات، ابری است. وزش باد شدید و رگبار باران و رعد و برق را نیز خواهیم داشت. بیشترین دمای هوای تهران ۲۳ درجه و کمترین آن ۱۳ درجه است.

امشب و فردا خلیج فارس و سواحل غربی دریای خزر مواج است و از بعد از ظهر جمعه تا یکشنبه نیز مواج خواهد بود.

پیش بینی وضعیت جوی ایذه

رییس اداره هواشناسی ایذه گفت: تندبادی با سرعت ۷۹ کیلومتر شهرستان ایذه در استان خوزستان را درنوردید.

مهدی اورکی پنجشنبه اظهار داشت: تندبادهایی از شب گذشته  در این شهرستان آغاز شده‌ و به صورت مداوم و یکنواخت بین ۴۰ تا  ۷۹ کیلومتر بر ساعت سرعت داشته اند.

وی افزود: بیشترین سرعت ثبت شده برای این تندبادها  ۷۹ کیلومتر بر ساعت بوده است و طبق پیش بینی سازمان هواشناسی، این تندبادها تا بعد از ظهر امروز ادامه خواهند داشت.

هنوز از خسارات احتمالی این تند باد گزارشی دریافت نشده است.

گرد و خاک نسبتا شدیدی روزهای گذشته ایذه را فرا گرفته بود. طبق اعلام اداره محیط زیست شهرستان ایذه، غلظت این گرد و خاک در ساعت ۲۱ شب گذشته به بالاترین حد خود و عدد ۳۸۵ میکروگرم بر مترمکعب رسید که تقریبا ۲.۵ برابر حد استاندارد جهانی است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها