|

برگزاری اولین مناظره انتخاباتی با موضوع اقتصاد

جای چه چیزی در مناظره کاندیداهای ریاست جمهوری خالی بود؟

در اولین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، دو کاندید اصلاح‌طلب به رئیسی تاختند.

لینک کوتاه کپی شد

اولین مناظره نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، شنبه 15 خرداد برگزار شد. نامزدها در بخش عمده‌ای از این مناظره 3 ساعته که موضوع آن اقتصاد بود، به تخریب یکدیگر و نقد وضعیت فعلی کشور پرداختند. 5 نامزد اصول‌گرای حاضر در مناظره یعنی محسن رضایی، علیرضا زاکانی، سعید جلیلی، امیرحسین قاضی‌زاده و سید ابراهیم رئیسی به شدت به دولت حسن روحانی و عبدالناصر همتی به عنوان رئیس بانک مرکزی این دولت در چند سال اخیر تاختند. در برابر عبدالناصر همتی و محسن مهرعلیزاده به عنوان دو کاندید انتخابات با سبقه اصلاح‌طلبی به رئیسی حمله کردند.

همتی: اگر اعتراض دارید به من رای بدهید

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به این‌که به دلیل نامزدی در انتخابات از سمتش برکنار شده، از این‌که سیدابراهیم رئیسی با وجود کاندید شدن در انتخابات ریاست جمهوری همچنان رئیس قوه قضاییه باقی مانده است، انتقاد کرد. همتی همچنین افزود باید از رئیسی امان‌نامه بگیرد تا بعدا به دلیل اظهاراتش در مناظره توسط ریاست قوه قضاییه مجازات نشود. وی در بخش دیگری از سخنانش چهار نامزد اصول‌گرا را نامزد پوششی رئیسی خواند که با واکنش تند علیرضا زاکانی روبرو شد.

عبدالناصر همتی که در طول مناظره با حملات شدید دیگر کاندیدها نسبت به عملکرد اقتصادی دولت و شخص خودش به عنوان رئیس کل بانک مرکزی روبرو شده بود، تلاش کرد تا خود را منتقد سیاست‌های روحانی نشان دهد و تاکید کرد که روحانی فاقد بینش مرکزی است. البته او به تخصص خود در علم اقتصاد اشاره کرده و گفت که توانایی حل مشکلات اقتصادی کشور را دارد.

همچنین همتی در ادامه تلاش کرد که آرای افراد ناراضی از وضعیت موجود را که نمی‌خواهند در انتخابات شرکت کنند، جذب کند. وی خطاب به کسانی که نمی‌خواهند در انتخابات شرکت کنند، گفت: «خیلی ها نتیجه را از پیش تعیین شده می‌دانند اما ما می‌توانیم نتیجه را تغییر دهیم کمکی که از شما می خواهم این است که اولا خودتان رای بدهید و اگر هم اعتراضی دارید این اعتراضتان را با رای به من نشان بدهید. و دوم اینکه تلاش کنید نظر ۱۰ نفر را تغییر دهید ما می‌توانیم بازی و صحنه را تغییر دهیم.»

مهرعلیزاده خطاب به رئیسی: سندرم پست بی‌قرار دارید

محسن مهرعلیزاده که از ابتدای ورودش به انتخابات ریاست جمهوری گفته دولت سوم سیدمحمد خاتمی را تشکیل خواهد داد، در این مناظره هم از عملکرد 8 ساله دولت خاتمی دفاع کرد و سیاست‌های خود را در صورت پیروزی، ادامه دولت خاتمی عنوان کرد. مهرعلیزاده در ادامه مناظره با زیر سوال بردن توانایی سیدابراهیم رئیسی در اداره کشور، گفت: «سوالی که از آقای رئیسی دارم این است که جناب آقای رئیسی آیا شما حاضرید خانواده خود را در جاده چالوس در اختیار راننده قرار بدهید که مومن باشد ولی گواهینامه ندارد. از شما سوال من این است که شما در سطح کلاسیک شش کلاس سواد دارید با این سواد نمی‌توان اقتصاد را اداره کرد.»

محسن مهرعلیزاده در انتقادی دیگر به رئیسی افزود که او سندرم پست بی‌قرار دارد و دائم از یک سمت به سمت دیگر می‌رود و حالا هوای ریاست جمهوری کرده است در صورتی که اگر واقعا در پی مبارزه با فساد باشد، در قوه قضاییه می‌ماند. مهرعلیزاده به رئیس قوه قضاییه گفت: «اگر شما دلتان برای اقتصاد می‌سوزد، همان قوه قضاییه را که هنوز به روش عهد قاجار اداره می‌شود، اصلاح کنید. شما از 16 سالگی در این قوه بوده و هستید... آیا می‌توانید یک سوال اقتصادی مطرح کنید و بدون کمک مشاورانتان به آن پاسخ دهید.»

محسن رضایی: همتی را ممنوع‌الخروج می‌کنم

محسن رضایی که بارها به عنوان نامزد در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده، این بار هم در کسوت یک کاندیدای اقتصاددان به میدان آمده است و ادعا می‌کند برای مشکلات اقتصادی کشور برنامه دارد. رضایی در اظهاراتش از عملکرد عبدالناصر همتی به عنوان رئیس کل بانک مرکزی انتقاد کرد و گفت: «وضعیت نمودار عملکرد آقای همتی در بانک مرکزی نشان می‌دهد که چگونه دلار از 8 هزار تومان به وضع امروز رسیده است. اقتصاددان است ایشان؟ چه طور این فاجعه یعنی نقدینگی ایجاد شده را که اگر امسال جلویش را نگیریم خطر جدی کشور را تهدید می‌کند، تشخیص ندادید؟»

محسن رضایی همچنین اعلام کرد رئیس سابق بانک مرکزی با تحریم‌های آمریکا همراهی کرده است و اگر رئیس جمهور شود، دستور ممنوع‌الخروجی او و شماری دیگر از مقام‌های دولت حسن روحانی را صادر خواهد کرد.

زاکانی:انشاءالله دفعه آخری باشد که می‌گویید نامزد پوششی

علیرضا زاکانی در بخش از مناظره در نقد عملکرد عبدالناصر همتی به عنوان رئیس کل بانک مرکزی، تاکید کرد: «بدون نظارت بانک مرکزی، بانک‌ها اقدام به تولید پول می‌کنند. ما اکنون اکنون ابربدهکاران بانکی داریم، 11 ابربدهکار 90 هزار میلیارد تومان بدهی دارند، وظیفه آقای همتی و وزیر اقتصاد آن بود که بدهی‌های ابربدهکاران بانکی را پیگیری کنند که این اتفاق رخ نداد.»

زاکانی در آخر خطاب به همتی که او را نامزد پوششی خوانده بود، گفت: «انشاءالله دفعه آخری باشد که می‌گویید نامزد پوششی. اگر قرار بر پوششی باشد، شما پوششی‌ترین هستید که دارید از هشت سال دولت روحانی دفاع می‌کنید. بی‌تدبیری ایشان مرغ را 35 هزار تومان کرد. چرا به مردم دروغ گفتید که پیک کرونا رد شد، تحریم حذف شد؟ 140 میلیون دلار چاپ کردید و به بازار ریختید؟»

قاضی‌زاده: ما می‌خواهیم وزارت خانواده ایجاد کنیم

امیرحسین قاضی‌زاده در سخنانش با اشاره به وضعیت بحرانی اقتصاد و نقد عملکرد دولت، تاکید کرد: «الان مسئله این است که زانوی دولت بر گردن مردم است و دولت باید زانوی خود را بردارد.» وی در ادامه با اشاره به برنامه‌هایش برای حل مشکلات کشور، افزود: «ما طراحی کردیم که در چهار سال تورم به زیر 5 درصد برسد. همچنین طراحی کردیم که مسئله اشتغال و ازدواج جوانان حل شود. ما می‌خواهیم وزارت خانواده ایجاد کنیم. همچنین صندوق اعتبار خانواده را پیش‌بینی کردیم و 500 میلیون تومان اعتبار برای زوج‌های جوان در نظر گرفتیم... ما برای هزینه خانوار شامل خوراک، ریزمغزی‌ها، انواع پروتئین و کالری‌ها پیش‌بینی کردیم و بسته‌های 300 هزار تومانی در نظر گرفته‌ایم.»

جلیلی: همتی جزیی از رویکر غلطی است که به جای کار واقعی کشور را با نمایش اداره می‌کند

سعید جلیلی، دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری در اظهاراتش به شدت از کارنامه رئیس کل سابق بانک مرکزی انتقاد و افزود: همتی جزیی از رویکر غلطی است که به جای کار واقعی کشور را با نمایش اداره می‌کند... سال 91 ما 70 هزار میلیارد دلار بدهی معوقه بانکی داشتیم و همتی آن موقع مدیرعامل بانک سینا بود... چرا آقای همتی همان موقع شکایت نکرد؟ در این 8 سال چه شده که الان همتی می‌گوید 90 هزار میلیارد تومان بدهی در اختیار 11 نفر است؟ شما چه کاره‌اید؟»

جلیلی همچنین به بی‌توجهی به مسئله محرومیت در کشور اشاره کرد و گفت: «مهم‌ترین بحث این است که آیا قائل به محرومیت هستید یا نه؟ در نگاه اقتصادی مردم و محرومین در اولویت نبوده‌اند... در زمان انتخابات با هلیکوپتر صندوق رای به روستاها می‌بریم اما در روستای دورافتاده به فکر اقتصاد و مردم هستیم؟»

رئیسی: از این همه تهمت زدن و اهانت کردن خسته نشدید؟

سیدابراهیم رئیسی که در این مناظره با حملات تند مهرعلیزاده و همتی روبرو شده بود، ضمن تاکید بر این مطلب که مدرک دکترای حقوق دارد، از نامزدها خواست اهانت نکنند. رئیسی افزود: «از این همه تهمت زدن و اهانت کردن خسته نشدید؟ اگر مشکلات مردم با اهانت به من حل می‌شود، اشکالی ندارد.»

رئیس قوه قضاییه همچنین با حمله به دولت روحانی و عملکرد اقتصادی‌اش، گفت: «عده‌ای سال 96 در همین سالن گفتند اگر فلانی بیاید ممکن است دلار 5 هزار تومن شود ولی خودشان به 30 هزار تومان رساندند و بعد گفتند اگر ما نبودیم قحطی می‌آمد. این مثل دروازه‌بانی است که 17 گل خورده است و می‌گوید اگر من نبودم 30 گل می‌خوردید؟»

به نظر کارشناسان سیاسی در مناظره‌ای که با موضوع اقتصاد بین نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد به شدت جای برنامه و راهکارهای عملی کاندیدها برای مشکلات بزرگ کشور از جمله کرونا، تورم، بیکاری و رکود اقتصادی خالی بود. نامزدها به جای پرداختن به مسائل اصلی فقط وعده و شعار دادند و به تخریب یکدیگر پرداختند.

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهادات ویژه

دیگر رسانه ها